Tilbage til HIFI4ALL.DK 11. juni 2026 | 08:21   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Digital lyd
 HIFI4ALL Forum : Digital lyd
Emne Emne: Indgangsimpedans (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Jan
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 07 August 2003
Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline
Indlæg: 338
Sendt: 03 Maj 2006 kl. 13:08 | IP-adresse registreret  

hej
måske det er her jeg skal spørge..

Er det rigtigt, at man ved at bytte om på +, - fordobler indgangsimpedansen. Jeg ved dog ikke helt hvad det vil sige eller indebærer at gøre dette.


Det har noget at gøre med min anden tråd om Acustic Reality (AR), "i selvbyg gruppen", hvor jeg spørger til, hvordan man kan lave den om til balanseret indput.

Men ... jeg har spurgt om AR vil gøre det men fik svaret at det ville blive alt for dyrt. Jeg finder så selv ud af at gøre det. Jeg opdager, at plus signalet på indgangen går til Minus på printet, det er ligeledes byttet om på udgangen.

Det spørger jeg så AR om, han svarer et meget kort svar "for at fordoble indgangsimpedansen". Vi er ude i noget jeg ikke har forstand på. jeg søger derfor en forklaring, da jeg finder det underligt, at man laver det sådan, når der i ICEpower modulets dokumentation står noget andet.
Det er en jordet forstærker, kan der ikke ske noget der, når der byttes rundt, og i forhold til andre jordede produkter. ?

Men jeg må sige at efter jeg har monteret balanserede stik og ændret kabelføringen så de passer til ICEpower dokumentationen, er lyden blevet langt bedre end før. Men der var da rart at finde ud af om man også skal bryde garentien på de andre kanaler. Jeg har kun gjort det på fronterne.

 

Til top Vis Jan's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Jan
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes