| Forfatter |
|
Hvidkål Forum Bruger


Bruger siden: 18 November 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 4
|
| Sendt: 18 November 2003 kl. 21:07 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hey
Jeg var en tur i lydbutikken her for nylig,da jeg er på udkig efter nyt anlæg.
Og der faldt jeg over Exposure 2010 series.
Er der nogle der kender noget til Exposure,da den samlede pris over skrider det budget jeg havde afsat til køb af nyt anlæg ?
Tak.
|
| Til top |
|
| |
kibri Branchemedlem

info: tidligere Schelde!
Bruger siden: 31 Marts 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 1295
|
| Sendt: 19 November 2003 kl. 10:33 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Grøntsag (bad_du_om_det_navn...!)...
Ja, jeg kender en del til Exposure. Den nye serie (2010) er IKKE lavet af John Farlowe, hvad du ellers måtte læse og høre. Farlowe var hjerne bag det tidlige (og bedste) Exposure. Han byggede PA-systemer til bl.a. Pink Floyd og D. Bowie og forsøgte med al vold og magt, at få lidt livelyd hjem i stuen. Det førte til lidt særprægede konstruktionsprincipper, men det spiller musik som næsten intet andet.
Farlowe er i dag retired og der er kommet nye kræfter til. Det er ikke helt som det gamle, men det kommer nok med tiden. Stadig bedre end meget andet i prisklassen.
Hvis du vil have det ægte Exposure, må du evt. på jagt efter de gamle integrerede forstærkere og deres CD1. Så har du et klasseanlæg til færre penge end det nye...
P.S. Der var en Exposure amp til salg her på siden, for nogle uger siden...
|
| Til top |
|
| |
t_porskjaer Forum Bruger

Bruger siden: 03 Juni 2003 Lokalitet: Sydjylland
Status: Offline Indlæg: 131
|
| Sendt: 20 November 2003 kl. 18:47 | IP-adresse registreret
|
|
|
Schelde har vel sagt det meget præcist, dog vil jeg bare gentage, at Exposure 2010 serien absolut er værd at tage alvorligt, hvis man er ude at kigge efter nyt i denne prisklasse. At den forrige - og dyrere - kollektion var endnu bedre, gør ikke 2010 dårlig.
Thomas
|
| Til top |
|
| |
king Udelukket fra forum

Montør i Fona - 3/3 advarsler
Bruger siden: 15 Oktober 2003 Lokalitet: Sønderjylland
Status: Offline Indlæg: 3082
|
| Sendt: 20 November 2003 kl. 19:02 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Schelde !! Du køre hårdt på hvad !!!!!
Hilsen KING !!
|
| Til top |
|
| |
kibri Branchemedlem

info: tidligere Schelde!
Bruger siden: 31 Marts 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 1295
|
| Sendt: 21 November 2003 kl. 12:29 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej King...
Hårdt på..?! - nej, mener jeg da ikke. Det er rigtigt hvad "t_porskjaer" skriver - det kan stadig være godt, selv om det ikke "det rigtige Exposure"... Og ja, det gamle var dyrere. Det bliver dog stadig lavet på bestilling... ..
|
| Til top |
|
| |
king Udelukket fra forum

Montør i Fona - 3/3 advarsler
Bruger siden: 15 Oktober 2003 Lokalitet: Sønderjylland
Status: Offline Indlæg: 3082
|
| Sendt: 21 November 2003 kl. 14:10 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hallo Schelde !! Jeg kunne godt tænke mig at prøve Exposures store mono blokke med en croft forforste.... men de bliver vist ikke lavet mere !!
Hilsen King P.S Har du hørt dem ?? 
|
| Til top |
|
| |
kibri Branchemedlem

info: tidligere Schelde!
Bruger siden: 31 Marts 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 1295
|
| Sendt: 22 November 2003 kl. 11:48 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej King....
Det må være "XVI Mono" du tænker på. 120W med 1000VA transformator: http://www.exposurehifi.com/products/catalog/poweramp.htm#16 mono
Nej, dem har jeg aldrig hørt. Men jeg har hørt "Super IV" et utal af gange, "Super XVIII mono" få gange, og så min egen "Super XVIII" en million gange... ..
Jeg tror stadig de (XVI Mono) bliver lavet på bestilling, men jeg er ikke sikker...ring ned i Lydbutikken og hør: 33241576.
|
| Til top |
|
| |
Hvidkål Forum Bruger


Bruger siden: 18 November 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 4
|
| Sendt: 22 November 2003 kl. 17:25 | IP-adresse registreret
|
|
|
Takker for svarene.
Hørte det spille forleden,så valget er taget
P.S Schelde
Han påstod dog at John Farlowe stadig har en finger med i spillet,men lad nu det ligge
|
| Til top |
|
| |
kibri Branchemedlem

info: tidligere Schelde!
Bruger siden: 31 Marts 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 1295
|
| Sendt: 23 November 2003 kl. 14:51 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Hvidkål...
Ok!....håber du bliver glad for det.
Hvad spænder du for af HT..?
|
| Til top |
|
| |
Hvidkål Forum Bruger


Bruger siden: 18 November 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 4
|
| Sendt: 23 November 2003 kl. 17:38 | IP-adresse registreret
|
|
|
Regner med B&W DM603S3.
De spiller godt synes jeg,men har ikke helt bestemt mig endnu ang. ht.
Men det bliver ihvertfald i den prisklasse.Nogle anbefalinger ?
|
| Til top |
|
| |
t_porskjaer Forum Bruger

Bruger siden: 03 Juni 2003 Lokalitet: Sydjylland
Status: Offline Indlæg: 131
|
| Sendt: 24 November 2003 kl. 09:25 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg kender ikke prisen på B&W højttalerne, men hvis jeg købte et Exposure anlæg, så ville jeg nok købe Epos M12 til det (ca. 6000,-).
Thomas
|
| Til top |
|
| |
Hvidkål Forum Bruger


Bruger siden: 18 November 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 4
|
| Sendt: 25 November 2003 kl. 17:42 | IP-adresse registreret
|
|
|
Kender intet til Epos og desuden er det gulvht´ere jeg søger.
B&W603S3 ligger på en ca. 3800 .-
Men tak for forslaget
|
| Til top |
|
| |
Juppe Forum Bruger


Bruger siden: 06 Februar 2004 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 65
|
| Sendt: 06 Februar 2004 kl. 15:30 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg har lige købt et helt Exposure 2010 anlæg - Efter jeg skulle have skiftet min CD ud.
Lyden er meget åben og naturlig uden at være over-detalieret i diskanten (sammenlignet med Arcam CD92, som jeg også havde på prøve)
Der er masser af kræfter i forstærkeren som uden problemer driver mine Linn Kelidh og en aktiv subwoofer.
Kan anbefales på det kraftigste - Særligt efter jeg nu har haft lyst til at høre all mine gamle cder igennem igen. Stor fornøjelse.
MVH
Thomas Marker
|
| Til top |
|
| |
Kasper H Forum Bruger


Bruger siden: 25 August 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 222
|
| Sendt: 28 Marts 2004 kl. 00:16 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej
Jeg har nu også lyst til at give mit B7 med (hvis der er nogen der kan bruge det til noget). Jeg sidder nemlig i dette øjeblik og lytter på en 2010 CD-spille som jeg lige har lånt i lydbutikken idag. Lånte også en Creek CD53 til det dobbelte, og på mit anlæg spiller 2010'eren r.... ud af bukserne på Creek'en. Bevares, opløsningen er bedre på Creek'en, men det er på bekostning af boogie-faktoren. Når jeg spiller på 2010'eren, vipper foden i takt. jeg synes det er helt fantastisk. Med mindre den dumper fælt ift. noget Rotel jeg skal sammenligne med imorgen, ender det nok med at der står en 2010'er i min stue inden længe 
Så herfra kan også kun lyde de varmeste anbefalinger, og ikke at forglemme den uovertrufne service fra gutterne i lydbutikken.
|
| Til top |
|
| |
haldor Forum Bruger


Bruger siden: 15 December 2003 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 135
|
| Sendt: 28 Marts 2004 kl. 01:10 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hey.
Det var sku da sjovt. Jeg er en meget stor fan af Pink Floyd og jeg har aldrig hørt om John Farlow og hans PA-systemer til Pink Floyd.
For 3 uger siden var jeg i Lydbutikken og fik nogle Exposure forstærker og Cd-spiller hjem. Jeg må indrømme jeg faldt 100% for Exposure og er nu en glad ejere 2010 Cd-spiller. Det er da meget sjovt ikke?
Jeg vil også gerne rose gutterne i Lydbutikken. Sådan en service finder man ikke mange steder
haldor
__________________ WISH YOU WERE HERE...
|
| Til top |
|
| |
Kasper H Forum Bruger


Bruger siden: 25 August 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 222
|
| Sendt: 30 Marts 2004 kl. 20:01 | IP-adresse registreret
|
|
|
Sådan!
Vel hjemvendt fra lydbutikken, 7k fattigere og en 2010'er rigere (20,- + 10,- = 30,- dårligt køb?) Nå spøg til side. Det var så flinke at smide et fletcher oveni. Jeg havde ganske vist et af de gamle (blå) fletcher, men ved sammenligning fik det lammetæsk af det nye (lilla). Nu står den søvfarvede djævel og spiller til i min stue, men jeg kan ikke lade være med allerede nu, at glæde mig over lyden og blot fryde mig over, at det bliver bedre endnu 
Hørte også på et par pladespillere derinde (har aldrig rigtig lyttet til plader), det var MEGET imponerende, hvor meget man kan hive ud af en LP, ikke mindst dynamikken blev jeg chokeret over, så der er lidt at tænke over, indtil jeg får råd til sådan en gavtyv. De spillede sgu dejligt.
Nå, tilbage til tråden. Jeg lånte også nogle kork-fødder som jeg skal eksperientere med. Skal nok poste hvordan det går med dem, men nu skal jeg først have spillet dyret til.
|
| Til top |
|
| |
xmas Forum Bruger

Bruger siden: 17 November 2003
Status: Offline Indlæg: 17
|
| Sendt: 02 April 2004 kl. 16:12 | IP-adresse registreret
|
|
|
jeg købte min(2010 cd) i december, og den er bare toplækker. når min onix forstærker afgår ved døden  bliver den helt sikkert erstattet af en 2010 forstærker.
nogen som har tuneren?
|
| Til top |
|
| |
christian m Forum Bruger


Bruger siden: 08 Juni 2004 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 406
|
| Sendt: 24 August 2007 kl. 14:10 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg har også lige købt en 2010 F... den er god  __________________
|
| Til top |
|
| |