| Sendt: 13 September 2006 kl. 11:33 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Red Devils
En ISF kalibrering justerer farvebalancen på dit tv til at være perfekt. Men faktisk er det ikke så meget tvets afvigelser der tages højde for, men i langt højere grad de udefra kommende ting. Selvom det er tvets kontroller man rent fysisk justerer på, så er det rummets og det øvrige udstyrs fejl man korrigerer for. Her er nogen af de ting der kan påvirke:
- Lysindfald i stuen - der er en separat dag og nat indstiling. Hvis TVet flyttes over til en anden væg bør det kalibreres igen. Faktisk spiller væggens farve også ind, da det manipulerer med vores opfattelse af farven på et givet objekt på skærmen.
- Det aktuelle panels variationer - som Gichael3257 siger: Der kan være små forskelle på hvert enkelt panel, men det er ikke meget.
- Den benyttede forbindelseskabels påvirkning - hvis dit componentkabel f.eks. er med 50ohms impedans istedet for 75 ohm kan du få forkert signalniveau, hvilket giver forkert farvebalance.
- Den benyttede kildes variationer - f.eks. er en 5% afvigelse i komponenterne i bufferkredsløbet for rød og grøn, så den ene er 10% kraftigere, ikke unormalt. Med HDMI går det bedre, men der er stadig forskelle. Der bør kalibreres separat for hver kilde - DVD, VHS, sat modtager etc.
Som du kan se så er der så mange faktorer, at man ikke kan bruge et andets tvs farveindstillinger til noget som helst. En ting er forskelligheden i de rum de står i, men selv to DVD-afspillere af samme model kan afgive forskelligt billede pga. komponent tolerancer.
Man kan selvfølgelig godt selv komme noget af vejen med diverse test-discs, men vores øjne 'tilgiver' ligeså nemt som vores ører, så vores hjerne rent faktisk tilpasser sig til den aktuelle gengivelse. Så derfor er man nødt til at benytte ISF kalibreret måleudstyr, hvis man vil være sikker på korrekt farvebalance. Og en ISF uddannet tekniker kan helt sikkert kalibrere til korrekt farvebalance bedre og hurtigere end en selv.
N.B: Du refererer i indlægget ovenfor til den amerikanske udgave af PDP-427XD tilpasset til det amerikanske marked. Den model der i Europa har navnet PDP-4270XA/XD er ikke magen til, og har ikke ISF mode. I 7.generation er det modellerne PDP-427XD/XA og PDP-507XD/XA der har ISF mode. Bare lige for at rydde den misforståelse af vejen inden man køber. __________________ Med venlig hilsen
Henrik Skinbjerg
Pioneer Danmark
|