| Forfatter |
|
MadMik Forum Bruger


Bruger siden: 15 Januar 2006 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 199
|
| Sendt: 28 November 2006 kl. 21:59 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg er igang med at opgradere hele mit system. Man kan vel sige at det først er nu, jeg investerer i et ordentligt system. Pengene rækker ikke til High-End, men da CD-samlingen vokser, ønsker jeg nu at få lidt mere hul igennem til optagelserne. Jeg vil starte med forstærkeren, da jeg længe har overvejet at udskifte min efterhånden gamle NAD 319. Den er ikke detaljeret nok. Lyden virker efterhånden for afslappet og tilbagetrukket til mig. Pt driver den et sæt Tannoy Sensys DC1, som ellers er langt mere åbne i lyden end tidligere HT jeg har haft (Dali, QLN). Med tiden er målet at den forstærker jeg køber, skal kunne trække et sæt gulvhøjtalere(2,5-vejs) da DC1´erne også skal skiftes når jeg får lidt mere plads. Men pt er udgangspunktet blot et lytterum på omkring 14kvm, så DC1´erne kan sagtens spille op lidt endnu! - Jeg skal bare have en forstærker der kan puste liv i dem!
Jeg har mange overvejelser, men mangler noget info og nogle anbefalinger- vil meget gerne høre jeres erfaringer.....Jeg ved at det i sidste ende kommer an på mine egne preferencer og at jeg derfor skal ud at lytte, men vil gerne ledes lidt på vej, hvis nogen vil hjælpe........
Her er de muligeheder jeg har "indskrænket" det til:
- Creek 5350SE, Primare I-21, Audiolab 8000S (pga. fleksibiliteten i form af tilslutningsmulighederne), Cambridge 840A, Denon PMA-1500AE, Marantz PM 7001 KI, Avance Acoustic MAP 305, Cayin 153B, Cayin 252B, Classic 6.6B (Synes dog ikke om designet) eller måske NAD S300 (Hvis den kan findes brugt!).
Hvis jeg skulle give lidt flere mønter, overvejer jeg:
- Primare I-31, Arcam FMJ A32, Lyngdorf SDAI 2175, NuForce IA-7 eller noget Densen eller måske Dussun (Hvis nogen ved hvor den skal købes?)
Lad mig høre hvad i synes - er der én, jeg bare fuldstændig har overset?.....
På forhånd tak!
|
| Til top |
|
| |
LMG03 Forum Bruger


Bruger siden: 19 Oktober 2003 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 127
|
| Sendt: 28 November 2006 kl. 22:13 | IP-adresse registreret
|
|
|
Musical Fidelity, prisen er nok lidt hamper men du skal nok lige give det et lyt.
jeg har ikke selv hørt den, fordi jeg er til Surr.
|
| Til top |
|
| |
HenrikW Forum Bruger


Bruger siden: 28 April 2006 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 1177
|
| Sendt: 28 November 2006 kl. 22:21 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg har netop investeret i en Audio Analogue Primo Settanta, koster kun ca. halvdelen at de 10K. Personlig synes jeg den er super musikalsk, jeg er imponeret over hvor godt styr den har på bunden den hele lille Primo Settanta. __________________ Focal - Denon - Onkyo - Uhn Tiss Uhn Tiss Uhn Tiss!
Mit Setup - Opdateret 22/1-2009
|
| Til top |
|
| |
Mastervol Forum Bruger


Bruger siden: 02 August 2005 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 3670
|
| Sendt: 28 November 2006 kl. 22:50 | IP-adresse registreret
|
|
|
Kan kun anbefale Cayin 153B! Fantastisk lille forstærker som bare har styr på tingene! Spiller meget neutralt og detaljeret og gør intet forkert! Desuden er den meget dynamisk!
|
| Til top |
|
| |
Thoga Forum Bruger


Bruger siden: 04 September 2006 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 12
|
| Sendt: 28 November 2006 kl. 23:04 | IP-adresse registreret
|
|
|
Det er fine forstærkere, som du nævner. Jeg har selv haft Audiolab (for en del år siden) og har for nylig lyttet til Primare I31, Creek Destiny og Marantz. Men efter hvert lyt har jeg måtte erkende, at mit eget Holfi pre + power 8 er langt det mest musikalske. Det er et gammelt sæt og en ny Integra 8S til 8.500 kroner burde gøre det mindst lige så godt - den ville være mit bud i din prisklasse.
En lille beskrivelse af forskellen mellem f.eks. Creek og Holfi, som den forekom mig på mine Dali Grand Coupéer: Creek er lidt mere "præcis", men samtidig også mere spinkel. Måske lidt mere detaljeret end Holfi, men samtidig også med mere distance til musikken. På Holfi træder musikerne et skridt længere frem og der kommer langt mere glød i stemmer.
Har også lyttet på Primare I31, dog ikke på mine egne højtalere. Umiddelbart virker det som en fremragende forstærker, der helt sikkert har gode muskler. Men igen forekommer det mig, at musikkerne er lidt mere fjerne - der er ikke den samme følelse af "at være der selv", som Holfi giver mig.
Pt. kan Holfi vist kun købes direkte på deres hjemmeside, så jeg ved ikke, hvor der er mulighed for at lytte til den. __________________ Thomas G.C.
|
| Til top |
|
| |
Yoshimura Forum Bruger


Bruger siden: 04 Juli 2006 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 404
|
| Sendt: 28 November 2006 kl. 23:08 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hvis man ellers tør, kan Dussun/Korsun bestilles via www.ornec.com - jeg har ikke selv erfaringer med dem, men deres hjemmeside er ganske udmærket.
Med "tør" mener jeg naturligvis, at du bestiller direkte fra Kina og ikke får nogen garanti på dit produkt - til gengæld sparer du rigtig mange penge i forhold til at købe hos f.eks. en dansk distributør. Dussuns DS99 skulle være ganske god.
Hvis du ellers har penge nok til at betale for den strøm, den bruger, skulle du også kunne få en Cayin 265Ai inklusive forsendelsesomkostninger og evt. told til under 10K.
|
| Til top |
|
| |
Yoshimura Forum Bruger


Bruger siden: 04 Juli 2006 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 404
|
| Sendt: 28 November 2006 kl. 23:13 | IP-adresse registreret
|
|
|
Som svar til eget indlæg:
Nærmere bestemt ville prisen være 842 Euro/6300 DKr (altså temmelig langt fra 10K; så er der også råd til et par ok netkabler og/eller interconnects, f.eks. Schuko, Von Masoch eller Xindak).
|
| Til top |
|
| |
bsl2 Forum Bruger

Bruger siden: 13 Februar 2004 Lokalitet: Øerne
Status: Offline Indlæg: 511
|
| Sendt: 28 November 2006 kl. 23:16 | IP-adresse registreret
|
|
|
hej
en exposure 2010 kunne også være en mulighed. der er en brugt til salg her.sammen med en 2010 cd til 7000 det er et godt køb efter min mening.
mvh bsl2
|
| Til top |
|
| |
r-l-b Forum Bruger


Bruger siden: 20 September 2005 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 7702
|
| Sendt: 29 November 2006 kl. 00:27 | IP-adresse registreret
|
|
|
jeg synes du har overset Cyrus - det har en fed lyd
__________________ for tiden afspiller jeg meget musik - det lyder godt
|
| Til top |
|
| |
Ascari Forum Bruger


Bruger siden: 19 Juni 2004 Lokalitet: Vestjylland
Status: Offline Indlæg: 3328
|
| Sendt: 29 November 2006 kl. 17:50 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg har selv en Classic No 6.6 som jeg er fuldt ud tilfreds med... Den spiller godt med en masse kontrol, den spiller varmt, musikalsk, og kontrolleret. Jeg tror ikke du finder en mere fast bas i den prisklasse. Se evt. mit link om mit udstyr jeg mener jeg har beskrevet lyden nærmere et sted.
Mvh.
|
| Til top |
|
| |
Jesper Juul Forum Bruger


Bruger siden: 31 Marts 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 3139
|
| Sendt: 30 November 2006 kl. 10:23 | IP-adresse registreret
|
|
|
Skal den være ny?
__________________ Jesper Juul
|
| Til top |
|
| |
MadMik Forum Bruger


Bruger siden: 15 Januar 2006 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 199
|
| Sendt: 30 November 2006 kl. 17:20 | IP-adresse registreret
|
|
|
Nej! - skal ikke være ny hvis det er den rigtige forstærker til den rigtige pris. Men jeg forestrækker selvfølgelig at få garanti med i købet. Derfor er jeg heller ikke helt hooked på at købe gennem ornec.com selvom priserne er gode! Men vil da gerne høre hvis du har forslag til noget brugt!?.......
|
| Til top |
|
| |
MadMik Forum Bruger


Bruger siden: 15 Januar 2006 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 199
|
| Sendt: 30 November 2006 kl. 17:21 | IP-adresse registreret
|
|
|
Er der i denne sammenhæng nogle af jer der selv har forsøgt at købe gennem www.ornec.com - hvordan gik det?
|
| Til top |
|
| |
Elkjær Forum Bruger


Bruger siden: 16 December 2005 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 190
|
| Sendt: 30 November 2006 kl. 17:29 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej
Jeg kan anbefale en integreret fra Jungson. Jungson laver det bedste grej til prisen syntes jeg
|
| Til top |
|
| |
Yoshimura Forum Bruger


Bruger siden: 04 Juli 2006 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 404
|
| Sendt: 03 December 2006 kl. 21:39 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg har ikke selv bestilt fra Ornec (endnu), men jeg overvejer det kraftigt. I første omgang bliver det dog nok noget billigt (et par Von Masoch powerkabler eller et power filter) for at se, om det dukker op, og hvordan leveringen er.
Jeg har dog handlet hos www.cattylink.com, hvor man får glimrende service. Deres hjemmeside ligner l**t, men deres "ansigt udadtil" Snowy Law er supergod at kommunikere med. Priserne er fornuftige, men man skal maile til dem og bede om en prisliste. __________________ Pathos Logos // Esound E5 Signature Edition // PURE DRX 702 // GamuT L5 // Analog Research Gold Raincoat Reference RCA + XLR // S.O.S. interconnect // Teflar ell. Xindak ht. kabler
|
| Til top |
|
| |
brasch Forum Bruger


Bruger siden: 29 Oktober 2006 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 3482
|
| Sendt: 03 December 2006 kl. 23:45 | IP-adresse registreret
|
|
|
nu er det jo bare min mening, men selvom det er nyt kan man vel få godt kram til 10k for en forstærker?? jeg har hørt lyngdorf et par gange i den lokale HFK og var meget imponeret (ved dog ikke med hvilke højttalere, da jeg "luskede" ind på en andens demonstration). ville dog ikke gå efter denon mht til stereo, surround måske, men ikke stereo, de har efter min mening ikke krafter nok
|
| Til top |
|
| |
MadMik Forum Bruger


Bruger siden: 15 Januar 2006 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 199
|
| Sendt: 04 December 2006 kl. 17:35 | IP-adresse registreret
|
|
|
Ja jeg skulle da også mene det er muligt at få kram under 10K - det er jo også mit mål!....men Lyngdorfen synes nu meget tillokkende - ikke mindst nu efter endnu en ovenud positiv andmeldelse (her på sitet!).......Men den koster jo mange penge.......
Ang. Denon som musikformidler i stereoformat:
Jeg er godt klar over at Denon´en kun er opgivet til 2x70 watt ved 8 ohm belastning, men lig mærke til at effekten fordobles ved brug af en 4 ohms højttaler. Det er de færreste forstærkere der formår at være ligeså strømstærke ved lavere impedans. Dette skyldes angiveligt at opbygningen er en ægte dual-mono - altså to strømforsyninger (af høj kvalitet - Denon´s egne!) og skulle derfor kunne trække det meste til husbehov. De 70 watt synes stærkere end de fleste forstærkere der er opgivet til 2x100 watt - og sådan lyder de også! Det er sandt at Denon har størst salgssucces med deres surroundprodukter, men jeg tror bestemt ikke at der er tvivl om hvorvidt Denon kan deres kram - både hvad angår stereo og surround. Om man kan lide deres lyd til stereo vil altid være en smagssag. Men slappe watt er det nu ikke!!!.......Desuden er jeg ikke så talfixeret, hvis bare lyden er dynamisk og har perspektiv!.....
|
| Til top |
|
| |
brasch Forum Bruger


Bruger siden: 29 Oktober 2006 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 3482
|
| Sendt: 04 December 2006 kl. 17:51 | IP-adresse registreret
|
|
|
kiggede såmænd heller ikke på denons tal, det var nu mere min personlige mening om de stereoforstærkere jeg har hørt, havde så ikke lige luret du kun skulle spille 14kvm op
|
| Til top |
|
| |
MadMik Forum Bruger


Bruger siden: 15 Januar 2006 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 199
|
| Sendt: 04 December 2006 kl. 17:54 | IP-adresse registreret
|
|
|
Ny på ønskelisten er YBA YA201 - har set den til 13999,- hos HighSound.dk
Ved ikke så meget om den, andet end at mærket generelt står for meget høj kvalitet (og høje priser) og at det er fransk. Denne serie er en ny "prisvenlig" serie.....
Er der nogen der har erfaringer med dette mærke eller kan fortælle lidt mere!?.......Er det pengene værd?
Hvor kan det ellers købes/høres?
Tak!
|
| Til top |
|
| |
MadMik Forum Bruger


Bruger siden: 15 Januar 2006 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 199
|
| Sendt: 04 December 2006 kl. 17:59 | IP-adresse registreret
|
|
|
brasch skrev:
| kiggede såmænd heller ikke på denons tal, det var nu mere min personlige mening om de stereoforstærkere jeg har hørt, havde så ikke lige luret du kun skulle spille 14kvm op |
|
|
Du har ret - du nævnte ikke tal!....det var også mere en generel kommentar ang. watt og styrke!...Det var såmen heller ikke for at nedgøre din personlige mening - den sætter jeg pris på! - det var jo den jeg bad om da jeg indrykkede indlægget!...Så tak fordi du gider svare! 
|
| Til top |
|
| |