Tilbage til HIFI4ALL.DK 11. juni 2026 | 19:28   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Højttalere
 HIFI4ALL Forum : Højttalere
Emne Emne: Ny anlæg (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
DRINAWOLF
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 12 November 2006
Lokalitet: Fyn Nord
Status: Offline
Indlæg: 48
Sendt: 08 Januar 2007 kl. 21:52 | IP-adresse registreret  

 

 Jeg søger hjælp!

 Jeg er ikke sikker hvad sket med min ny anlæg!

 Først jeg troede at det handler om strøm spænding i min lejlighed,men jeg har kontroleret af en el-fagmand,og strøm er ok.(selvfølgelig er forskel om aftenen,pga.strøm-støj forhold)

 28. december 2006 købte jeg min ny anlæg:arcam fmj 32+fmj 35 bi-amp duo,og et par audiovector K-3 signature.(små 35,000)

 CD-en er også fra arcam,alpha 9,signal kabel er nordost black knight,ht.kabler er flatline gold 2*2 meter 2 sæt.

 Efter tilslutning startede med at lytte.

 Hold da op! Det var vellyd med det samme,feks. tuneren lydede aldrig sådan(før har haft system audio ht.med arcam alpha serie)

 Jeg troede at jeg fandt hi-fi lykken med det samme!

 Men det var kun i et par dage,faktisk efter nyt år,den 2. januar jeg tændt på anlæget,og første underligt bemerkning var:at det var noget galt med lyden!

 Det lydede som at strøm spændingen ikke er i orden,lyd med et soft strøm,altså det føles som at er ikke nok effekt,som er apsurd,når strømforsyning er 800 VA per forstærker(ringkernetrafo)og effeken er  100 watt 8 ohm,og i bi-amp det føles meget mere.

 Og det var også,lyden var efter min lyd-smag,og forstærker duo spillede med så godt effekt,at det var næsten utroligt!

 Stereo perspektiven var flott,Rachelle Farrells stemme var så smukt,at man kunne næsten ikke kontrolere følelse!(min kone græd!)

 Og efter kun 4 dage magien forsvandt!

 Med tiden,lyden skulle være meget bedre,tilspillet,men jeg fik det modsætte!

 Hvad skulle være galt her? Er det muligt at forstærkeren mistede power på en eller på anden måde?eller det er noget galt med ht?

 mvh:Drinawolf

Til top Vis DRINAWOLF's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af DRINAWOLF
 
Ulrik77
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 29 Oktober 2006
Lokalitet: Østjylland
Status: Offline
Indlæg: 1339
Sendt: 08 Januar 2007 kl. 22:37 | IP-adresse registreret  

Lyder godt nok underligt - har du kontaktet dem du har købt det af??
Til top Vis Ulrik77's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Ulrik77
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes