Sendt: 09 Juni 2008 kl. 22:29 | IP-adresse registreret
|
|
|
Så er det vidst blevet tid til et lidt sjovere nørdet projekt
Hovedmålet at lave en IR modtager der kan modtage B&O IR kode fra deres nøglering derefter omforme signalet til noget mit anlæg kan forstå og så sende IR koden til det.
Indtil videre kan jeg sende IR koder til mit anlæg, så når jeg trykker på en knap, tænder mit fjernsyn, slår over på dvd, tænder min dvd' og trykker play, og til sidst tænder min forstærker og sætter indgangen på dvd. Dette er gjort på en evalurings på for en microcontroller (stk500 med en atmel Mega16 på).
Så nu er jeg ved at lave mit eget print til microcontrolleren. Dette printer bliver med udvidelse muligheder, rs232 kommunikation. Flere mulig for at sætte ir afsendere på.
Det er meningen at der skal være en modtager som hænger på væggen (selvfølgelig B&O's egen) og så skal printet gemmes væk, så kun IR dioderne stikker lidt frem

Beklare kvaliteten af billedet
Der ville komme mere af selv printet, når det begynder at ligne noget __________________ Mvh Lars Jochumsen
Civilingeniør i Teknisk IT Multimedie med speciale i Adaptiv støjdæmpning
PhD studerende i radar tracking og klassifikation
|