| Sendt: 03 Februar 2004 kl. 17:42 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hejsa!
Når det kommer til kabler ved jeg ikke rigtig hvad jeg skal mene om deres betydning i anlægget, selvfølgelig skal de skabe forbindelse mellem komponenterne og jeg er da også 100% sikker på at der er forskel på kabler, men hvor meget.
Så derfor har jeg tænkt mig at gå i gang med selv at fremstille dem, da jeg ikke vil betale i dyre domme for snor, jeg har både tænkt på geometri, ledernes tværsnit, forskellige flette-metoder og andre eksotiske tiltagender som aktiv skærm og elektrisk ladning af de dielektriske materialer.
Nu laver jeg selv smykker af sølv og andre materialer, så jeg ved lidt om metal. Jeg vil i første omgang prøve med noget kobber evt. forsølvet i nogle teflonrør, men hvor skal man købe metallerne. Er det et NKT kabel man skal skrælle, kan man købe det hos en hobbyforretning eller skal der noget super kryogen-behandlet metal med enormt mange og få krystaller i partiklerne som er krøllet og snoet ???
Køber selv sølv, kobber hos Ravstedhus i sønderjylland.
Og så kunne det være interessant at høre hvilke kabel-projekter i har gang i.
|