| Sendt: 16 September 2008 kl. 13:22 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Allesammen
Er spritny i dette forum, så bær over med min uvidenhed.
Har rodet lidt rundt i forummet, med et lille smil på læben, må jeg sige, da når man nævner ovennævnte producent, så må man forvente en vis kritik :o)
Nå problemet ligger i, at jeg er ved, at udskifte mit surround anlæg med ca. 10 år på bagen.
Forstærker og sub har jeg sådan nogenlunde frie tøjler på, men konen er altså nogen kritisk når det kommer til højtalere, så det skal sgu sælges til hende :o) nå men hun alstå set de her tynde højtalere fra Dantax tror jeg, og dem mener hun jo, at der ser godt ud. Har da også fundet dem på deres hjemmeside, men mener da, at der skal lidt mere volumen på :o) Så så hun over skuldrene deres ultimate serie, og scansonics s serie, og dem kunne hun egentlig godt acceptere.
Men det er jo med den slags ligesom med biler, alle dem der tester, gider kun at kører porche og ferrari, så Kia'en der ståpr derovre i hjørnet bliver der aldrig skrevet om ;o) Kunne være rart med tests af det som hr. hansen og fru jensen faktisk går og køber mest af :o) Nå spøg til side.
Der skal jo bruges 7 højtalere, de skal absolut være pæne og må ikke koste en herregård. Det er primært surround, så ren stereo performance er knapt så vigtigt.
Regner dog med en fornuftig sub, og spare måske lidt forstærker ved at anskaffe en brugt PIO AX3 eller 1015, noget i den dur. Men som sagt højtalerne får jeg altså ikke lov at beslutte alene.
HJÆLP :O)
Pft
henrik
|