Jeg antager at sub'en skal anvendes ifm. stereo og ikke et surround-anlæg - det lyder i hvert fald sådan 
Først og fremmest skal du konsultere den medfølgende manual! Heri vil du sikkert kunne finde anvisninger til hvad du bedst gør.
Hvis du har en pre-out på forstærkeren, så ville jeg foretrække denne, hvis ellers den følger volumen-reguleringen og ikke kun er en tape-out. På sub'en kan du så indstille hvornår den skal spille ind, og til stereo vil lavest muligt være at foretrække - det skal naturligvis afstemmes med højttalerne. Lavest muligt fordi du så kan indstillle volumen uden at ødelægge lyden længere oppe - f.eks. vil du ved en delefrekvens på 100 Hz komme til at indføre ekstra "grød" på stemmer.
Ellers plejer man også at kunne forbinde den via højttalerkabler, dvs. der hvor du på din forstærker også forbinder dine højttalere sætter du et ekstra kabel til som så går til højttaler indgangene på sub'en - hvis den har sådan nogle naturligvis, det er ikke alle der har det.
Begge disse tilslutninger gør at dine højttalere fortsat vil få fuldt signal, og det er som regel også at foretrække hvis dine højttalere kan gå pænt langt ned i forvejen, for ikke at indføre unødvendige komponenter i signalvejen.
Du kan også forbinde højttalerne til højttaler udgangen på sub'en, for derved at få skåret sub'en arbejdsområde fra højttalernes, men den løsning vil sjældent være at foretrække.
Til sidst er der den aktive deling, som du har mulighed for med pre-out, men det vil kræve et aktivt delefilter, plus at din forstærker er en for- og effektforstærker.
Placeringen vil til stereo som regel være enten midt imellem højttalerne, og hvis ikke det er muligt, så over mod den højre højttaler (anbefaling fra Infinity, fordi det er her rytmesektionen i et symfoniorkester sidder). Jo højere du deler, jo større betydning, men ved deling under 60-80 Hz har placeringen nok ikke den store betydning, og så kan en hjørneplacering være at foretrække pga. det ekstra boost det giver (+3 dB pr. tæt-på-flade, dvs. gulv og to vægge i et hjørne giver 9 dB), simpelthen fordi så skal forstærkeren ikke arbejde nær så hårdt for samme lydtryk.