Tilbage til HIFI4ALL.DK 7. juni 2026 | 00:01   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Digital lyd
 HIFI4ALL Forum : Digital lyd
Emne Emne: FLAC m.m. for dummies (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Gela
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum

Tager en pause!

Bruger siden: 09 Marts 2004
Lokalitet: Sydsjælland
Status: Offline
Indlæg: 230
Sendt: 24 Februar 2009 kl. 10:08 | IP-adresse registreret  

Hej alle.

 

Jeg overvejer at købe et system til harddisk-baseret afspilning, men jeg aner ikke en papfis herom. Jeg håber at I kan komme med nogle gode råd og erfaringer om både hard- og software.

 

Selv om det stadig er småt med info om Wadia 121, er jeg blevet godt lun på denne. Den har både USB- og coax-indgang samt indbygget forforstærker. Lyder det som et godt udgangspunkt ? DacMagic kunne måske også være interessant til at starte med, selv om den mangler forforstærkeren.

 

Hvad med brugerflade ? Kan man bruge en netbook til at starte med, men godt resultat ? Og hvad med software ?

 

Økonomisk vil jeg gerne holde en samlet pris på maksimalt 20 kkr.

 

Mit øvrige udstyr er en Audio Research VT100 og et par Vienna Beethoven Concert Grand. Min nuværende SACD-afspiller ryger ud og jeg har et drev coax-udgang (s/pdif) stående, så mine cd-samling ikke lades i stikken.

 

Mvh.

 

Til top Vis Gela's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Gela
 
Ulvin
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 01 April 2007
Lokalitet: Jylland
Status: Offline
Indlæg: 402
Sendt: 24 Februar 2009 kl. 10:40 | IP-adresse registreret  

Jeg kender ikke fandens meget til netbooks, men er de ikke meget meget begrænset på harddiskplads? Hvis du har planer om at konventere dine CD'ere til FLAC filer, så skal du bruge en del diskplads. Hver CD fylder 200-650 MB, du skal nok have fat i en ekstern harddisk, men med det tror jeg sagtens en netbook kan bruges så længe du har coax/toslink udgang på den.

Foobar er en ganske god, og gratis, afspiller til FLAC filer, tror ikke du behøver de store PC specifikationer for at køre FLAC med Foobar hvis du undlader nogle af de lidt tungere filtre man kan installere sammen med afspilleren (upsampling, seedeeclip osv)

Hvis du allerede har en netbook så mangler du kun DAC og harddisk, det burde kunne gøres ganske fornuftigt inden for 20.000, det var vel det du mente istedet for 20 kr? :)



__________________
Krell KSA 200S
Krell KRC-3
HTPC/PS Audio Digital Link III DAC
Dali Grand
Se det her
Til top Vis Ulvin's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Ulvin
 
Kjeldsen
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 23 Maj 2003
Lokalitet: Østjylland
Status: Offline
Indlæg: 9421
Sendt: 24 Februar 2009 kl. 11:00 | IP-adresse registreret  

Hvad med at købe en brugt tablet PC, så får du touch screen?

Foobar og flac kræver ikke meget at PC'en. Jeg bruger pt en 1,6 Ghz med 256 MB ram. Hvis du skal have et godt USB lydkort skal du nok have mere ram, men det kommer an på kortet.

Jeg har prøvet med et crative USB kort, men det kræver minimun 512 MBram. Min bærbare crasher med kun 256 MBram.

Forslag til DAC

http://www.nettomusik.dk/shop/benchmark-dac-1-usb-14005p.htm l

Den fås også i en pre-amp version

Til top Vis Kjeldsen's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Kjeldsen
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes