Tilbage til HIFI4ALL.DK 13. juni 2026 | 19:36   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Pladespillere
 HIFI4ALL Forum : Pladespillere
Emne Emne: Systemdeck skift (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
kbjj
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 10 August 2009
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 4
Sendt: 13 August 2009 kl. 09:14 | IP-adresse registreret  

Jeg har en Systemdeck mk 11 fra 1995 der fik skiftet motor i 2001. Der er en Rega arm på. Får jeg noget ud af at skifte til Linn eller Roksan. Hvor meget skal man bekoste max på en brugt Roksan? Der er en til salg uden arm på DBA for 8000.

Tak for svar med pick-up plugs

Kristian

Til top Vis kbjj's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af kbjj
 
Halo8
Lukket konto
Lukket konto

Lukket efter ønske fra bruger!

Bruger siden: 03 Maj 2009
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 477
Sendt: 14 August 2009 kl. 11:34 | IP-adresse registreret  

Hej

Systemdeck mk II er en udemærket pladespiller og jeg tror du vil få mere ud af opgradere den med en ekstern power supply
og evt. acryl pladetallerken.

Uden at kende den nævnte Roksan i detaljer vil jeg mene at prisen er sat vel højt. Overvejer du at købe den skal du være
opmærksom på at fjedrene i plinten har det med at sætte sig og den kan derfor være meget svær (umulig) at opjustere
korrekt.




__________________
Mvh

Flemming
Til top Vis Halo8's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Halo8
 
Wymax
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum


Bruger siden: 08 April 2003
Lokalitet: Jylland
Status: Offline
Indlæg: 3399
Sendt: 14 August 2009 kl. 11:48 | IP-adresse registreret  

Den Roksan Xerxes er formentlig en Xerxes X, altså "10". Som Halo8 antyder havde den nogle problemer med det der på udenbysk hedder en "sagging plinth", dvs. at den synkede sammen. Jeg kan ikke huske om det var fjedrene eller plintens materiale der var skyld i det.

Så vidt jeg husker kom der en MK2 af den der løses problemet, så spørgsmålet vil i høj grad være hvilken model den der er til salg er. Hvis du vel selvsyn kan konstatere at der ikke er noget at komme efter er den sikkert i orden - konstruktionen er efterhånden så gammel at der vist ikke sker yderligere.

Nyprisen dengang var pænt høj, måske omkring 20.000, og den var anset for at være bedre end LP12. Roksan har så lavet en ny variant der hedder Xerxes 20. Du kan eventuelt læse om Roksan's historie på http://www.sunaudio.dk/index.php/roksanlink.html (se også link'et "Analog"), og ellers på deres egen hjemmeside www.roksan.co.uk.

Brugtprisen på 8.000 synes jeg også er lidt for høj for en trods alt gammel sag - men det lyder så til gengæld til at strømforsyningen er en upgrade. Svært at bedømme, men jeg ville nok hellere sige 6.000.

Til top Vis Wymax's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Wymax
 
diamondduck
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 30 Januar 2006
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 1321
Sendt: 16 August 2009 kl. 13:41 | IP-adresse registreret  

Jeg satte en ClearAudio Syncro på min systemdek,og det kæmpe upgrade-absolut pengene værd,til trods for den høje pris (6000.-)

__________________
-etwas Kultur muß sein   
Til top Vis diamondduck's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af diamondduck
 
nhj4
Lukket konto
Lukket konto

Eget ønske!

Bruger siden: 11 December 2003
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 3481
Sendt: 16 August 2009 kl. 13:54 | IP-adresse registreret  

et anet bud vil være at skifte kabler i rega armen, for den arm er nu helt ok og værket er rigtig godt
Til top Vis nhj4's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af nhj4
 
krenzler
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 20 December 2005
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 5449
Sendt: 16 August 2009 kl. 17:29 | IP-adresse registreret  

Det er ikke en Xerxes X der er til salg men den originale Xerxes.

8.000,- synes jeg er for højt sat. Den sidste jeg så her på siden kostede kun 3.000,- (også med ekstern PSU) men det var til gengæld også ret så billigt.

På Roksans hjemmeside kan man finde Xerxes manualen (under News - i bunden) og info om Xerxes upgrade plinth (under Upgrades).
Til top Vis krenzler's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af krenzler
 
Wymax
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum


Bruger siden: 08 April 2003
Lokalitet: Jylland
Status: Offline
Indlæg: 3399
Sendt: 17 August 2009 kl. 09:04 | IP-adresse registreret  

krenzler skrev:
Det er ikke en Xerxes X der er til salg men den originale Xerxes.

Så er det måske sådan det hænger sammen? Altså først kom Xerxes, der havde problemer med plinth'en, og derefter Xerxes X hvor man vist nok løste problemet?

Til top Vis Wymax's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Wymax
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes