Tilbage til HIFI4ALL.DK 11. juni 2026 | 16:06   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Surround Sound
 HIFI4ALL Forum : Surround Sound
Emne Emne: Råd omkring bose setup søges? (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
spersson2
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 27 December 2010
Lokalitet: Odense
Status: Offline
Indlæg: 8
Sendt: 14 Februar 2011 kl. 00:29 | IP-adresse registreret  

Hej alle herlige brugere på dette forum.

Jeg har et stort setup i vente,som jeg desværre først bliver overdraget om ca 6 mdr.

Indtil da, har jeg gået og leget lidt med tanken om at bygge en 5,1 surround opsætning i Bose.

Jeg har købt et sæt 401 mk2 til front.et sæt 301 mk2 til bag, og da min receiver(biligt erhvervet pioneer på 7 gange 110 watt)har 7 kanaler(forstærkere), men de 2 af dem er bare til endnu et front ht sæt og der vil jeg så tilslutte en passiv sub fra et accoutimass 5 sæt.(er jeg helt dum her???)for lidt ekstra punch på fronterne.

Mit spørgsmål går så på center højtaleren. Den eneste der umiddelbart er i salg, og matcher noenlunde op i farve (alle de andre står i hvide) er vcs-10 i sølv til 1795. Jeg har læst lidt blandede anmeldelser af denne, og håbede på at der var en gammel bose haj herinde der kunne anbefale mig hvad jeg skal bruge til center?. Er den god nok, eller er der bedre f.eks bare at købe en anden bose ht model og bruge den, eller er den et helt anadet mærke der lydmæssigt ville matche op med 401érne foran.

På forhånd tak :)

Mvh

Søren Persson

 

Til top Vis spersson2's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af spersson2
 
janils
Branchemedlem
Branchemedlem
Avatar
Pladespilleren.dk

Bruger siden: 02 Januar 2004
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 3096
Sendt: 14 Februar 2011 kl. 01:09 | IP-adresse registreret  

Why Bose is the worst speakers in the world!

Undskyld for denne barske velkomst til hifi4all. Men for mange (incl. mig) er Bose et bandeord!



__________________
Jan Nielsen
Music is all about the groove, and you don't find grooves on a cd......
Til top Vis janils's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af janils Besøg janils's Websted
 
spersson2
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 27 December 2010
Lokalitet: Odense
Status: Offline
Indlæg: 8
Sendt: 14 Februar 2011 kl. 01:39 | IP-adresse registreret  

Jeg har selv været en dyr tur omkring bose toget engang for en 5 år siden, og havde egentlig sagt aldrig igen.

Men i kræft af det her halve år uden noget at smide op, samt at jeg må erkende at mine bose triport høretelefoner er de bedst jeg nogensinde har haft tænkte jeg wtf, og undersøgte markedet. jeg har læst at deres ældre serier fra 80 og start 90érne ikke skulle være noget fanden havde skabt, som deres cubes osv.

og vi kommer ikke uden om at de styrer en del på PA siden, så et eller andet kan de jo (men eni, også meget de ikke kan;) )

Jeg har fået nogle rigtig gode priser på de højtalere her jeg har samlet sammen, og nu vil jeg sku prøve det en sidste gang. hesten bag er en pioneer vsx 859,så min plan er at spille dem godt rundt og eksperimentere med placering osv indtil mit yamaha/energy sæt kommer:). Samt så har jeg et komplet sæt bose surround, højtalere og sub, jeg kan afhænde min pioneer med.

Til top Vis spersson2's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af spersson2
 
VECTRA
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum


Bruger siden: 11 Januar 2011
Lokalitet: Sønderjylland
Status: Offline
Indlæg: 101
Sendt: 14 Februar 2011 kl. 07:35 | IP-adresse registreret  

Men i kræft af det her halve år uden noget at smide op, samt at jeg må erkende at mine bose triport høretelefoner er de bedst
jeg nogensinde har haft tænkte jeg wtf, og undersøgte markedet. jeg har læst at deres ældre serier fra 80 og start 90érne ikke
skulle være noget fanden havde skabt, som deres cubes osv.


Har du haft andre end de medfølgende derudover??
Tror det bedst råd jeg kan give dig er, smid det ud eller skænk det til et alderdomshjem, til dem med dårlig hørelse, og køb et
Yamaha Pianocraft ligemeget hvad for et........... Så er du bedre kørende i den grad
Til top Vis VECTRA's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af VECTRA
 
Coach-Z
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 20 April 2008
Lokalitet: Sydsjælland
Status: Offline
Indlæg: 231
Sendt: 14 Februar 2011 kl. 07:53 | IP-adresse registreret  

De 301 mrk III jeg havde lød på prøve lød da helt okay... 

__________________
HiFi og Hoved-Fi - Mit setup
Til top Vis Coach-Z's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Coach-Z
 
AM-E
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 26 Februar 2005
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 2298
Sendt: 14 Februar 2011 kl. 11:03 | IP-adresse registreret  

n/m


__________________
"Space. It seems to go on and on forever. But then you get to the end and a gorilla starts throwing barrels at you."
Til top Vis AM-E's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af AM-E
 
Entry
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 18 Januar 2010
Lokalitet: Sverige
Status: Offline
Indlæg: 74
Sendt: 14 Februar 2011 kl. 12:23 | IP-adresse registreret  

Janils, Vectra og AM-E: I er selvfede og nedladende at høre på!

Nu har manden Bose og spørger om nogle råd om opsætningen af dette. Vi taler om hjemmebio og ikke HiFi - og f.eks. Bose 301 er en god baghøjtaler fordi den spiller diffust.

Bose 301 får tit tæv fordi man IKKE stiller den eller hænger den som den skal. Man vender tit diskanter op og stiller dem på et stativ. Den skal sprede diskanten ud til hver side - og højden skal passe. Og ikke alle rum er egnet til dette.

Spersson2 jeg tror ikke du skal sætte den passive Bose sub til. Den fungerer bedst med sateliterne den er lavet til. Centern... se om du kan finde en brugt Jamo center f.eks. Cen 8. Eller Proson hvis du kan finde en brugt. Hvis du ikke køber Bose centern (som jeg iøvrigt ikke kender), så køb ikke en med metal diskanter, de vil være alt for markerede i forhold til Bose's noget tilbagelænede diskant.

Selvom Bose ikke er HiFi nørders foretrukne valg, så velkommen - håber du kan finde inspiration og løsninger. Læs gerne gennem f.eks, surround forum og se hvilke løsningar andre har valgt og har diskuteret.


Til top Vis Entry's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Entry
 
rskriver
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 14 November 2006
Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline
Indlæg: 2315
Sendt: 14 Februar 2011 kl. 13:01 | IP-adresse registreret  

Coach-Z skrev:
De 301 mrk III jeg havde lød på prøve lød da helt okay... 


Det præcis samme sæt jeg havde på prøve spillede slet ikke i nærheden af den kvalitet, man burde kunne forvente af deres
nypris.

Prøvede at flytte rundt, og vende og dreje osv, men de kom aldrig til at spille decideret godt, sammenlignet med andre mærker
i prisklassen.

Til top Vis rskriver's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af rskriver
 
spersson2
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 27 December 2010
Lokalitet: Odense
Status: Offline
Indlæg: 8
Sendt: 14 Februar 2011 kl. 15:56 | IP-adresse registreret  

Hej igen:)

Først og fremmest tak til ENTRY for at forstå mit spørgsmål som det var skrevet,og besvare derefter, og ikke som mange andre indlæg herinde der vist har læst det som "hej hvad er din meming om alt,im dying to know";)

Bose er Bose, folk har deres meninger, og jeg har selv sagt nej tak år tilbage. Men som tidliere nævnt synes jeg de skulle have en chance mere med deres tidligere modeller. Og som ENTRY skriver er det en surround opsætning og ikke en hifi løsning jeg er ved at bygge op her,og vel og mærke kun for 6 mdr.ENig i at Bose  i europa er sat prismæssigt til at være noget det ikke er. Men i kræft af de gode priser jeg har fundet de forskellige stumper til, har jeg vel et komplet surroundsæt til omkring 2k plus centeren. tak for rådet med subén. Den ligger jeg på hylden igen:).til ENTRY: nu siger du godt nok metal discanter, duuumt spørgsmål, men jeg har en med et godt tilbud på en infinity kappa center med bånddiscant, er det hvad du mener med metal?,eller var det en god en evt?

Mvh

Søren Persson

Til top Vis spersson2's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af spersson2
 
rskriver
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 14 November 2006
Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline
Indlæg: 2315
Sendt: 14 Februar 2011 kl. 16:15 | IP-adresse registreret  

bånddiskant og metaldiskant (metal domes) er ikke det samme. JBL fx kører meget med metaldiskanter.

Det det handler om for dig i din søgen på en center, må være at finde en center hvis lydfilosofi ligger så tæt op ad dine Bose
som muligt. Er tilbuddet godt på Infinity, er det vel bare at springe ud i det og finde ud af om det lyder rigtigt :)

Mange mener at centeren er det vigtiste i et surround-setup, så den må gerne være en tand dyrere end for- og baghøjttalere.

God jagt..
Til top Vis rskriver's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af rskriver
 
spersson2
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 27 December 2010
Lokalitet: Odense
Status: Offline
Indlæg: 8
Sendt: 14 Februar 2011 kl. 18:40 | IP-adresse registreret  

rskiver: tak for dit svar. Jeg er helt enig, jeg mener også centeren er yderst vigtig, også derfor jeg har startet denne tråd. denne her center er med samme bånddiscant som kappa 90 og egentlig bygget til den som matchende center, og har fra ny vist kostet en arm og et ben, så den vil faktisk også koste mig mere end jeg har givet for både 301 og 401érne samlet:)

mvh

Søren

Til top Vis spersson2's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af spersson2
 
spersson2
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 27 December 2010
Lokalitet: Odense
Status: Offline
Indlæg: 8
Sendt: 15 Februar 2011 kl. 03:05 | IP-adresse registreret  

[Har du haft andre end de medfølgende derudover??
Tror det bedst råd jeg kan give dig er, smid det ud eller skænk det til et alderdomshjem, til dem med dårlig hørelse, og køb et
Yamaha Pianocraft ligemeget hvad for et........... Så er du bedre kørende i den grad[/QUOTE]

 

Har haft andre medfølgende ud over hvad?

mvh

Søren

Til top Vis spersson2's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af spersson2
 
mollecon
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 05 December 2003
Lokalitet: Odense
Status: Offline
Indlæg: 4790
Sendt: 15 Februar 2011 kl. 04:52 | IP-adresse registreret  

Kunne du ikke køre 'Ghost'-center i det halve år? Altså, indstille receiveren til at lade fronterne spille centerlyden. Så sparer du da osse de penge . De sparede penge kunne du evt. bruge på en billig, brugt aktiv sub.

Jeg er bestemt ikke nogen Bose-fan, men, som en anden 'indlægger' skriver, så er kravene til surround- og hifilyd forskellige. Til surround kan man leve med visse mangler i lyden, som man ikke tåler til musikgengivelse.
Til top Vis mollecon's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af mollecon
 
Entry
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 18 Januar 2010
Lokalitet: Sverige
Status: Offline
Indlæg: 74
Sendt: 15 Februar 2011 kl. 10:27 | IP-adresse registreret  

mollecon skrev:
Kunne du ikke køre 'Ghost'-center i det halve år? Altså, indstille receiveren til at lade fronterne spille centerlyden. Så sparer du da osse de penge . De sparede penge kunne du evt. bruge på en billig, brugt aktiv sub.

Jeg er bestemt ikke nogen Bose-fan, men, som en anden 'indlægger' skriver, så er kravene til surround- og hifilyd forskellige. Til surround kan man leve med visse mangler i lyden, som man ikke tåler til musikgengivelse.

Ja det er en god ide! At lade fronterne køre centerlyden. Og da Bose ikke er så punktformlig i deres lydbillede vil det sikkert fungere fint. Så kan du finde en aktiv sub, f.eks. Audio Pro - de laver gode sub'er.

Da jeg havde hjemmebiolyd valgte jeg den samme løsning (valgte faktisk at sælge centern til sidst). Der er mange der mener at man ikke kan undvære centeren - men min personlige erfaring var at jeg syntes det blev bedre uden centeren. Tror at centeren først rigtigt kommer til sin ret i et stort lokale med store højtalere. Prøv - det jo gratis :-)

 

Til top Vis Entry's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Entry
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes