Tilbage til HIFI4ALL.DK 31. maj 2025 | 00:09   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Højttalere
 HIFI4ALL Forum : Højttalere
Emne Emne: Dali - stramt budget (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Maceman
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 06 April 2004
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 2
Sendt: 06 April 2004 kl. 20:22 | IP-adresse registreret  

Hej!

Nu håber jeg ikke at det er det forkerte forum jeg henvender mig til. Jeg har 1000.- og vil gerne skifte mine skod Eltax-højttalere ud med noget mere fornuftigt (lydmæssigt).

Jeg har kig på nogle brugte Dali højttalere, henholdsvis 104 og 107! Har hørt lidt om at 107´eren ikke skulle være så vellykket?!

Anyway.. Jeg skal bare have noget lyd, der kan slå mine egne Eltax.. Er det muligt for de få $$? Andre forslag udover Dali...? Vil jeg være bedre stillet med nogle nyere reol-højttalere?

Mange spørgsmål.. Svar udbedes

På forhånd tak.

 

Til top Vis Maceman's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Maceman
 
kramer71
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 21 Oktober 2003
Lokalitet: Jylland
Status: Offline
Indlæg: 1712
Sendt: 07 April 2004 kl. 12:55 | IP-adresse registreret  

Gå du efter et par dali 505, - tror jeg det var. Efterfølgeren til 104. Hvis ikke så tag et par 104 til kr. maks. 700. De kan køre med den mest elendige forstærker. 107 er noget skrald.
Til top Vis kramer71's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af kramer71
 
Ronin
Branchemedlem
Branchemedlem
Avatar
Lyd og Billed Vodskov

Bruger siden: 31 Marts 2003
Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline
Indlæg: 7536
Sendt: 07 April 2004 kl. 13:10 | IP-adresse registreret  

Dali 450 kan af og til findes til omkring 1200-1300 kr. Gem de sidste kroner og kig efter den - der får du en glimrende højttaler som samtidig ser godt ud. Men ellers er 104/505 glimrende bud - der er smæk for de få skillinger!

__________________
Watching "Full House" with the Olsen-twins feels like having a heart attack in slow motion!!
Til top Vis Ronin's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Ronin
 
kramer71
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 21 Oktober 2003
Lokalitet: Jylland
Status: Offline
Indlæg: 1712
Sendt: 07 April 2004 kl. 13:40 | IP-adresse registreret  

Yeps. Jeg vil mene at en 505 faktisk spiller noget mere dynamisk end 450. Men den har ikke den samme finish og kvalitet. Hvis forstærkeren er lodret elendig vil jeg faktisk tro en 104 faktisk giver det bedste kvalitet.
Til top Vis kramer71's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af kramer71
 
Frede1977
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 29 Januar 2004
Lokalitet: Østjylland
Status: Offline
Indlæg: 1916
Sendt: 07 April 2004 kl. 14:11 | IP-adresse registreret  

Hej

450, er klasser bedre end 505 på alle punkter. 450 er en rigtig god højtaler, men fåes (forhåbentlig) ikke til 1000,- (regn med små 2000,-)

450 har en lillebror der hedder 350, som lyder bedre end 450, men servere mindre bas - god til små rum. Kan fåes for omkring 1500,-

bedste bud til 1000,- vil være Dali 202, som på trods af størrelsen og prisen spiller eminent. Tung techo dunkebas er udelukket, men hvis du vil høre/nyde rigtig musik er den bedste bud til prisen.

Held og lykke



__________________
AVi ADM9.1 m. subwoofer/Sony MDR F1/Sony X303ES
Panasonic PX71, PS3, ReadyNAS Duo
Til top Vis Frede1977's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Frede1977 Besøg Frede1977's Websted
 
Hurtig
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum


Bruger siden: 25 November 2003
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 3070
Sendt: 07 April 2004 kl. 14:15 | IP-adresse registreret  

Er du 100% bundet af maks 1000kr, så skal du helt klart have et par DALI 104. De kan endda fås for ca. 750,- så der er lidt til nogle ordentlige kabler.

DALI 104 har en følsomhed på 93dB, hvilket vil sige at den spiller forrygende højt, selv med mindre forstærkere. F.eks. en lille NAD 302 eller 304. Lydmæssigt er det ikke decideret High End, men det er forbavsende tæt på. Helt fantastisk til den lave pris, og mange klasser bedre end andre højtalere i samme prisklasse. Ikke underligt, at det er den mest solgt højtaler i DK, og at der trods alt ikke er særlig mange til salg brugt!!

DALI 450 er bestemt også et godt bud, men du finder den næppe under 15-1700,- og ca. 500,- mere hvis de skal være i perfekt stand. Men det er altså også en noget bedre højtaler. Til gengæld er den ikke helt så forstærker ukirtisk.

Hvad har dui øvrigt af udstyr til at spille på de nye højtalere??

Til top Vis Hurtig's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Hurtig
 
sims
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 29 Februar 2004
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 332
Sendt: 07 April 2004 kl. 14:41 | IP-adresse registreret  

jeg har et sæt Dali104 du kan købe for 600. de er lavet om med følge. nye kalber inde i, ny port, samt nogen afstivere inde i kabninette... :) de spiller Dejligt

 

sims@adslhome.dk

Til top Vis sims's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af sims
 
Maceman
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 06 April 2004
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 2
Sendt: 08 April 2004 kl. 00:20 | IP-adresse registreret  

Hej!

Jeg takker for jeres gode og brugbare svar  og vil se mig om i dba efter nogle gode tilbud!

Tror jeg vil lægge lidt nogle ekstra hundrede-laser oveni og gå efter 350´eren eller 450´eren..

Takker Sims for tilbudet og vil tage det med i overvejelserne.

Go Påske!

Til top Vis Maceman's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Maceman
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2025 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes