Sendt: 12 Februar 2013 kl. 19:42 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Lencofyn.
Ja de er helt bestemt noget værd. Jeg mener dog ikke at SPU er lavet i alle tre farver (De forskellige logofarver angiver forskellige nålestørrelser). Hvis der er en blank metalplade i bunden af headshellet, så er der tale om monopickup´s. Hvis der står A på headshellet, så er der tale om deres billige (Dengang i det mindste) mono pu. Hvis der derimod står C, så er der tale om den mere attraktive C model. Som altid, så vil billeder gøre det RET meget lettere at sige helt præcisat hvad det er du har. Under alle omstændigheder, så er selv en A type med defekt nål penge værd, så det er helt sikkert interessant det du har.
Selv den ynkeligst Ortofon 12 er også relativt dyr, og hvis det er een af de bedre modeller (Eksempelvis RM 309), så kan den let være 2000$ værd på ebay, såfremt den er i god stand.
Jeg vil foreslå dig at gå på ebay, og så lave en search på Ortofon completed auctions (Startende med de højeste priser først), så kan du selv finde ud af hvad det kan sælges fpr på ebay. Vær opmærksom på, at prisen herhjemme, sandsynligvis vil være betydeligt lavere (Hvis du ikke gider besværet med ebay).
Mvh. Lars.
|