| Forfatter |
|
Simonj Forum Bruger

Bruger siden: 04 December 2006 Lokalitet: Fyn Øst
Status: Offline Indlæg: 13
|
| Sendt: 12 Januar 2014 kl. 20:43 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej, jeg fandt et par Beovox C30 i genbrug til 100 kr, og tænkte at de i fællesskab med en lille klasse d forstærker, jeg havde liggende, ville udgøre et
fint alternativ til de indbyggede højttalere i mit lg led tv. De lyder dog lidt uldent, er det normalt, at diskanterne mister styrke? Og hvor finder jeg evt
nye? Har I nogle andre ideer til små, pæne højttalere som vil være gode som tv højttalere?
|
| Til top |
|
| |
mollecon Forum Bruger


Bruger siden: 05 December 2003 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 4790
|
| Sendt: 12 Januar 2014 kl. 22:27 | IP-adresse registreret
|
|
|
Når en højtaler bliver overbelastet, er det typisk diskanterne, der ryger først - noget tyder på, at det er sket med dine. Jeg gætter på, at C 30 er ret gammel, så regulære, tilsvarende enheder bliver svære at finde, desværre. Der findes masser af små højtalere på markedet, som du burde kunne bruge, men jeg kan ikke råde dig konkret.
|
| Til top |
|
| |
Simonj Forum Bruger

Bruger siden: 04 December 2006 Lokalitet: Fyn Øst
Status: Offline Indlæg: 13
|
| Sendt: 12 Januar 2014 kl. 23:27 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hvis den her passer i fysisk, kunne det så være en erstatning? Har nogen specs på de originale tweetere?
|
| Til top |
|
| |
mollecon Forum Bruger


Bruger siden: 05 December 2003 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 4790
|
| Sendt: 14 Januar 2014 kl. 03:51 | IP-adresse registreret
|
|
|
De originale diskanter var uden tvivl OEM produkter beregnet for B&O, og sådanne kan det være næsten umuligt at opdrive data på. Man kan prøve med en erstatningsenhed, men det er og bliver et eksperiment. Der skal en god portion held til, for at få det til at fungere helt rigtigt.
Men OK, de små C 30 er nydelige, og det drejer sig jo om at forbedre lyden fra et flad-TV. Og den kan man næsten ikke forværre . Det er fristende at finde den billigst mulige, fysisk passende, diskant, og så se, hvad der sker. Er der adgang til filteret i højtaleren, kunne man manipulere lidt med modstande for at balancere lyden - det skal jo ikke være high-end hifi.
|
| Til top |
|
| |
Anderz Forum Bruger


Bruger siden: 19 November 2006 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 1221
|
| Sendt: 14 Januar 2014 kl. 04:02 | IP-adresse registreret
|
|
|
Alderen taget i betragtning ('79-'83) så kan det sagtens være komponenter på delefilter der trænger til at blive skiftet. Hvorfor er de havent i en genbrugs butik? Typisk kan det være en pæn måde at få afhjælpet et problem.
Hvordan er bas enhederne? Stadig intakte?
B&O's højtalere er i mange tilfælde nøje afstemt til de enkelte modeler så behold de originale enheder hvis du skifter dem.
Hvis du vil have en fagmand til at se på dem så sig til så sender jeg kontakt info. De kan sendes pr post og til prisen ganske fornuftigt for de kan bevare værdien.
|
| Til top |
|
| |
mollecon Forum Bruger


Bruger siden: 05 December 2003 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 4790
|
| Sendt: 14 Januar 2014 kl. 04:30 | IP-adresse registreret
|
|
|
Tanken om en aldrende kondensator havde strejfet mig .
|
| Til top |
|
| |
Simonj Forum Bruger

Bruger siden: 04 December 2006 Lokalitet: Fyn Øst
Status: Offline Indlæg: 13
|
| Sendt: 04 Februar 2014 kl. 23:29 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Anderz basnhederne er ok. Kan man evt sætte en minidsp på og bypasse det gamle delefilter? Jeg er ikke den store hifi-nørd, så bevaringen gør
mig ikke så meget, især fordi jeg fik dem smidt i nakken. Er de noget værd som renoveret?
|
| Til top |
|
| |
Peter X Forum Bruger


Bruger siden: 18 December 2009 Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline Indlæg: 336
|
| Sendt: 05 Februar 2014 kl. 00:09 | IP-adresse registreret
|
|
|
Uldent lyder mere som om at bas enheden mangler sit skum ophæng, Prøv at lirk (meget forsigtigt) det øverste skrå front stykket af, Hvis skum ophænget er hullet eller har skum pest så bør de skiftes. det kan ikke betale sig at få det gjort men hvis man selv har lyst, kan skum ringene købes på nettet.
Søg på Beovox C30 foam på google. Evt. så læg et billede op, her i forum.
|
| Til top |
|
| |