Sendt: 27 Marts 2005 kl. 13:01 | IP-adresse registreret
|
|
|
Prøv at læs nedenstående interview fra BT af chefen for DR multimedie, der står for udgivelser af DR-programmer p DVD, bla. Matador. Man kan næsten ikke tro sine egne øjne. Lederen påpeger at det store fremskridt med DVD er at de fylder mindre end video, det afsløres også at DR ikke selv har udgivet sine DVD'er men samarbejder med et privat firma herom. Firmaet får 50 % for besværet. Det virker helt skørt, at DR frivilligt vil give 50 % af indtægterne fra salg af 760.000 eksemplarer af matador væk!! Derudover virker chefen fuldstændig uden ideer mht. hvorledes DVD markedet kunne udnyttes af DR. Hun bemærker at ikke alt egner sig til udgivelse på DVD (det virker som om hun her tænker på gamle film eller dokumentarer!) Når man ved hvor fint gamle film kan restaureres er det jo helt perspektivløst. Dette synes at være et oplagt eksempel på dårlig og visionsløs ledelse. DR har så mange skatte i deres arkiv, der kunne restaureres og sælges. Man har mulighed for at udvikle og opdyrke det danske DVD marked - men tilsyneladende gør man intet progressivt.
Hvad synes I?
Artiklen kan læses på BT's hjemmeside: Her er et par citater:
"Matador« er Danmarks mest solgte TV-serie på DVD. Foreløbig er Lise Nørgaards elskede TV-serie solgt i 727.000 eksemplarer. Men »Krøniken« er også stærkt på vej op af DVD-hitlisten."
"Lidt simpel hovedregning vil give DR Multimedie en gevinst på 70 mio. kr. alene for »Matador«. Der skulle nok være råd til en Roll Royce eller guldtelefon."
"Hvor meget DR lige præcis tjener på deres mange DVD-udgivelser, vil hun ikke oplyse, men der skal sælges 15.000-20.000 eksemplarer, før en DVD har tjent sig ind. Høje seertal er heller ikke ensbetydende med stort salg af DVD'er« forklarer redaktør Preben S. Rasmussen fra DR Multimedie."
For DR er DVD-markedet nærmest eksploderet indenfor det sidste års tid:
»DVD fylder ikke så meget som video...... På DVD fylder en TV-serie ikke mere end en stor bog. Derfor kommer de også frem på hylderne i stedet for at ligge på bunden af et klædeskab,« siger Anne Korsøe."
På markedets præmisser
»Vi har valgt at stå på den udvikling på markedets præmisser. Vi udgiver alle DVD'er i samarbejde med et pladeselskab eller medieselskab, der også står for distribution og salgsarbejde på 50-50 basis."
"Vi hiver ikke bare ned af hylderne men er meget restriktive med, hvad der bliver brugt for at sikre DRs kvalitet og varemærke. Det er heller ikke alt, der egner sig til at blive udgivet på DVD,« siger Anne"
|