Tilbage til HIFI4ALL.DK 18. juni 2026 | 07:11   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Musik og film
 HIFI4ALL Forum : Musik og film
Emne Emne: Hvorfor kommer alt musik ikke på sacd! (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Raskolnikov
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 10 September 2003
Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline
Indlæg: 4606
Sendt: 06 April 2004 kl. 09:55 | IP-adresse registreret  

Er jeg den enste der er irriteret over dette! Det lyder så meget bedre, på mit anlæg ihverfald! Hvorfor ikke Radiohead, Nirvana, merer Pink Floyd, coldplay, Air o.s.v på SACD! Jeg er kommet til et punkt hvor jeg næsten ikke tør at købe nye cd'er da det kan være de udkommer på SACD senere og så skal man købe igen!

Altså alle udgivelser skulle bare være hybrid! CD/SACD.

Til top Vis Raskolnikov's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Raskolnikov
 
donkeyshark
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 31 Oktober 2003
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 669
Sendt: 06 April 2004 kl. 10:24 | IP-adresse registreret  

Det er meget nemt:

Fordi marketingsfolkene, som uafbrudt laver markedsundersøgelser for at have fingeren på pulsen, ved, at det er nogle andre kunstnere som sælger bedre på SACD på verdensplan. Det er en branche, hvor kræmmere og teknokrater gør deres bedste for at ødelægge musikken som kunstart. Musik med stort M er nemlig meget vanskeligere at styre og dominere end det mainstream musik, som sælger mest via medierne. Det mest solgte musik "nydes" nemlig på små "anlæg", hvor den almindelige bruger ikke kan høre den store forskel. Danmark er med sit lille indbyggertal (samme som f. eks. Philadelphias) næsten uden betydning i den sammenhæng.

Mit forslag er derfor at du i stedet for at være frustreret opgraderer din Red Book lyd og glæder dig over, at du kan købe alle disse "gamle kunstnere" billigt på tilbud. Det kan lade sig gøre at få alm. CD lyd til at være (næsten) lige så god som alm. SACD spilleres gengivelse. Pengemæssigt vil regnestykket gå fint op, hvis du køber meget musik. 200 CD'er med f.eks. 80 kr.'s besparelse giver dig 16.000 kr til opgradering. Det kan du komme meget langt for. I mellemtiden vil SACD afspillerne blive udviklet yderligere, og den dag, hvor du synes, der er tilstrækkeligt mange SACD udgivelser, kan du få en maskine som vil få din nuværende til at virke gammeldags. Er du meget glad for din nuværende spille, kan du jo finde en rigtigt god DAC med anti-jitter anordning til CD lyden.

I øvrigt har musikbranchen arbejdet sådan siden hippietiden, hvor man for alvor begyndte at se mulighederne for $$$$$$$$$$

Shark greetings



__________________
Beware the lollipop of mediocrity - one lick, and you suck forever..
Til top Vis donkeyshark's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af donkeyshark
 
Raskolnikov
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 10 September 2003
Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline
Indlæg: 4606
Sendt: 06 April 2004 kl. 10:31 | IP-adresse registreret  

Jeg tror også jeg skal have en cd-afspiller på et tidspunkt..er blevet lidt forelsket i Cayin cd 252!
Til top Vis Raskolnikov's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Raskolnikov
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes