Forfatter |
|
Kjeldsen Branchemedlem

Kjeldsens forbindelser
Bruger siden: 23 Maj 2003 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 9389
|
Sendt: 11 Marts 2009 kl. 22:23 | IP-adresse registreret
|
|
|
Nu er tråd der kunne have været rigtig god for en tid drænet for initiativ. Det drejer sig om min tråd omkring højttalermåling for den fattige amatør.
Jeg havde nok set det komme, da branchemedlems reglerne er ret restriktive. Jeg må erkende at jeg er kommet dertil, at hvis ikke hifi4all ændrer holding til branchemedlemmers rettigheder, så vil jeg ikke være med mere.
Er der noget ændring på vej? Hvis ikke vil jeg gerne have lukket min konto.
|
Til top |
|
|
Mastervol Forum Bruger


Bruger siden: 02 August 2005 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 3670
|
Sendt: 11 Marts 2009 kl. 22:26 | IP-adresse registreret
|
|
|
Vi tager alle en snak om branchemedlemmer og retningslinjer i morgen, og vi tager naturligvis alle de input der har været, med i betragtningen. 
Vi skal nok sørge for at give besked på hvad ændringerne eventuelt bliver.
|
Til top |
|
|
Kjeldsen Branchemedlem

Kjeldsens forbindelser
Bruger siden: 23 Maj 2003 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 9389
|
Sendt: 11 Marts 2009 kl. 22:28 | IP-adresse registreret
|
|
|
Tak for info. Jeg må erkende I er ved at dræbe min lyst til at være på hifi4ll. Trælse medlemmer ka man ignorere, det er straks sværere med dem der tegner sitet.
|
Til top |
|
|
Mastervol Forum Bruger


Bruger siden: 02 August 2005 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 3670
|
Sendt: 11 Marts 2009 kl. 22:33 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg synes ikke altid kritikken er lige fair. I det tilfælde med Holm var der tydelig reklame for hans elektronik og selve arrangementet indeholdte åbenbart en halvanden times lang demo for et af hans produkter. Det er træls at vi først så den da der var blevet arrangeret en hel masse, men vi kan ikke bare bare lade det kører fordi "nu er det jo for sent".
Jeg er i dialog med Holm om hvad han kan gøre nu, men som det ser ud er der ingen mulighed for at arrangere det via forum. Det har der for øvrigt aldrig været. Men måske kommer der, hvem ved? 
|
Til top |
|
|
Sjoenne Lukket konto

Lukket efter eget ønske!
Bruger siden: 20 Oktober 2005 Lokalitet: Øvrige Skandinavien
Status: Offline Indlæg: 1870
|
Sendt: 11 Marts 2009 kl. 22:41 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg håber at vi kan få ændret reglerne ligepræcis så meget at vi slipper for tudetråde og branchemedlemmer der føler sig trådt på.
Dog håber jeg ikke at reglerne bliver ændret så meget at der vil forekomme hypetråde og konstante forsøg på at holde liv i tråde der omhandler branchemedlemmers produkter.
|
Til top |
|
|
Kjeldsen Branchemedlem

Kjeldsens forbindelser
Bruger siden: 23 Maj 2003 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 9389
|
Sendt: 11 Marts 2009 kl. 22:42 | IP-adresse registreret
|
|
|
Det er netop de eksisterende regler der kan gøre det svært. I håndhæver regler helt korrekt, jeg mener blot ikke jeres regler gavner hifi4all. Derfor vil jeg finde andre steder, hvis ikke I ændrer reglerne. Vi er vokse mennesker og har ikke brug for alle disse regler.
|
Til top |
|
|
Sjoenne Lukket konto

Lukket efter eget ønske!
Bruger siden: 20 Oktober 2005 Lokalitet: Øvrige Skandinavien
Status: Offline Indlæg: 1870
|
Sendt: 11 Marts 2009 kl. 22:49 | IP-adresse registreret
|
|
|
Kjeldsen skrev:
Vi er vokse mennesker og har ikke brug for alle disse regler. |
|
|
Der findes dog en del voksne mennesker på hifi4all der behøver reglerne. Ellers var de vel ikke brudt?
Der er dem der ikke engang gider læse og forstå regelsættet.
Det ville da være rart hvis det ikke var nødvendigt med retningslinjer - men det kræver stor diciplin og en omgang "tænk før du taler" fra samtlige brugere. En masse personfnidderfnadder og ofte åbenlys reklame beviser at visse brugere ikke kan finde ud af at begå sig på et diskussionsforum som dette - uden et simpelt regelsæt bliver det ikke et rart sted at diskutere vores allesammens yndlingshobby, HiFi!
|
Til top |
|
|
Guests Gæst

Ikke registreret bruger
Bruger siden: 25 Januar 2003 Lokalitet: Sjælland
Status: Online Indlæg: 114
|
Sendt: 11 Marts 2009 kl. 22:49 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
Til top |
|
|
Sjoenne Lukket konto

Lukket efter eget ønske!
Bruger siden: 20 Oktober 2005 Lokalitet: Øvrige Skandinavien
Status: Offline Indlæg: 1870
|
Sendt: 11 Marts 2009 kl. 22:50 | IP-adresse registreret
|
|
|
Sikke transperant og gennemskueligt du kan udtrykke dig
|
Til top |
|
|
Pierre Forum Bruger


Bruger siden: 28 Januar 2005 Lokalitet: Fyn
Status: Offline Indlæg: 3547
|
Sendt: 11 Marts 2009 kl. 22:54 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg vil også mene at nogle ændringer af det nuværende reglement vil kunne gavne HiFi4All, da branchemedlemmerne har en viden om deres produkter som mange af os brugere vil kunne have STOR gavn af, dog skal det ikke blive slareffenland med diverse reklamer osv for deres produkter, men en mellemting af det nuværende diktatur og et lidt mere frit forum __________________ Vin & Vinyl
|
Til top |
|
|
Mastervol Forum Bruger


Bruger siden: 02 August 2005 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 3670
|
Sendt: 11 Marts 2009 kl. 22:54 | IP-adresse registreret
|
|
|
Kjeldsen skrev:
Det er netop de eksisterende regler der kan gøre det svært. I håndhæver regler helt korrekt, jeg mener blot ikke jeres regler gavner hifi4all. Derfor vil jeg finde andre steder, hvis ikke I ændrer reglerne. Vi er vokse mennesker og har ikke brug for alle disse regler. |
|
|
Til dels. Der er mange herinde der ikke er voksne, ud fra et synespunkt om at være over 18. 
Men som sagt, vi vil se på det. 
|
Til top |
|
|
Jblfan Forum Bruger

Bruger siden: 13 Februar 2009 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 527
|
Sendt: 11 Marts 2009 kl. 23:03 | IP-adresse registreret
|
|
|
Regler for forum kan ikke diskuteres - Fair nok, regler er regler, og skal som sådan ikke kunne bøjes eller være åbne for fortolkning. Jeg har med fornøjelse fuldt med i tråden omkring højttalermålingDIYbyggemikrofon, og adskillige gange overvejet om jeg skulle finde en kumpan, snuppe en fridag og tage med - selv om jeg sidder på den mørke midterste del af tysklandsodde. Jeg har tidligere haft RIGTIG meget glæde af branchemedlemmer som kendte deres ting til fingerspidserne, når jeg - utilmeldt - har fuldt med i tråde på siden. Derfor slår det mig MED UNDREN, når der specifikt PÅ OPFORDRING fra "civile" medlemmer bliver lavet hjælpe-tiltag fra branche-medlemmer, og dette STOPPES. Undren går ikke på at der bliver "slået ned" på branchemedlemmerne - sådan er reglerne, men hvorfor har man ikke et område tråden kan flyttes hen i istedet???
Måske et område på forum burde oprettes, hvor der er "frit lejde" for "reklamer", mini-træf, Pro Bono - arrangementer mm., hvor der kun politiseres på opfordring specifikt fra medlemmer, når der er personfikseret snask i gang??? Tænk hvis nogen om lidt begynder og spørge ind til problemer med Digital Antenne-modtagelse af kommende betalings-kanaler, og jeg ikke tør svare, fordi jeg måske bliver dømt til at være branche-medlem, fordi jeg tilfældigvis arbejder med antenner til daglig??? Jeg er her for HiFi'ens skyld - ikke mit kedelige dagligdags rutine-prægede arbejde...
JBLfan __________________ MMmmmmm.... - JBL....
|
Til top |
|
|
Mastervol Forum Bruger


Bruger siden: 02 August 2005 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 3670
|
Sendt: 11 Marts 2009 kl. 23:11 | IP-adresse registreret
|
|
|
jblfan:
Det er en god idé du har der, og jeg har selv tænkt samme tanke. Du kan være sikker på at det vil blive overvejet.
|
Til top |
|
|
Chr. R. Udelukket fra forum


Bruger siden: 28 Oktober 2007 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 1113
|
Sendt: 11 Marts 2009 kl. 23:13 | IP-adresse registreret
|
|
|
Pierre skrev:
Jeg vil også mene at nogle ændringer af det nuværende reglement vil kunne gavne HiFi4All, da branchemedlemmerne har en viden om deres produkter som mange af os brugere vil kunne have STOR gavn af, dog skal det ikke blive slareffenland med diverse reklamer osv for deres produkter, men en mellemting af det nuværende diktatur og et lidt mere frit forum |
|
|
Præcis 
Hjælp og råd burde selvsagt være tilladt når en bruger efterlyser hjælp. Det samme bør ikke omfatte salgsfremmende indlæg, selvom der nok kan opstå tvivlsspørgsmål i ny og næ. Men her bør en venlig moderator jo så træde til __________________ M.v.h.
Christian
|
Til top |
|
|
Rune|WildChild Forum Bruger


Bruger siden: 05 September 2004 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 937
|
Sendt: 11 Marts 2009 kl. 23:20 | IP-adresse registreret
|
|
|
Ja jeg melder mig i koret, jeg vil også gerne have lov til at få lidt hjælp af branchemedlemmerne i vores tråde en gang i mellem
__________________ Dynaudio Focus 140, Bladelius Tyr MKII, Rega Apollo, Xindak SC0.1
Mit setup
|
Til top |
|
|
Kalle_dk Forum Bruger


Bruger siden: 01 Februar 2005 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 1086
|
Sendt: 11 Marts 2009 kl. 23:55 | IP-adresse registreret
|
|
|
Spørg en Ford forhandler om det er en god idé at købe en Ford, eller spørg en Opel forhandler om det er en god idé at købe en Opel. Jeg ser nødig at den omtalte "hjælp fra branchemedlemmer" gives fri i hele forum, for jeg er 112% sikker på at visse branchemedlemmer slet ikke kan se skoven for bare træer, som man siger. De som gerne vil "have hjælp" skal da være vekomne til det, men lad det foregå i en " afdeling for hjælp fra branchemedlemmer" (eller hvad det nu kommer til at hedde). Det var mine 25 ører i den sag.
__________________
|
Til top |
|
|
Chris Cornell Forum Bruger


Bruger siden: 10 Juli 2008 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 272
|
Sendt: 12 Marts 2009 kl. 00:37 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg har ikke været registreret bruger på h4a særligt længe, men jeg nå indrømme at det faktum at her er så mange branchemedlemmer, virkeligt tiltaler mig positivt.
Hifi-, musik- og filmbranchen er 3 ret specielle brancher, hvor hobby/livsglæde/arbejde etc. smelter sammen. Et branchemedlem i hifi verdenen går jo hjem og piller ved sit eget setup når personen har fri - Det er ret unikt.
At der sidder så mange professionelle mennesker og deler hobby med os alle er virkeligt fedt. Selvfølgelig skal der ikke gå "køb hos mig/os" propaganda i den, men de "alm." brugere herinde kører jo mindst lige så meget propaganda for de produkter de selv har investeret i (mig selv inklusiv ).
Hvis man arbejder i branchen, så følger man også med i hvad der foregår og jeg synes at det er synd når branchemedlemmer ikke offentligt må kaste deres kærlighed på noget gear.
Summa summarum:
Det er fedt med et forum der har så høj standard at branchemedlemmer gider hænge ud herinde. Værdsæt det HØJT - forestil jer et film-forum med samme antal fagfolk 
Mundkurven er lidt stram, men med frihed følger ansvar. Hvis branchemedlemmer får løsere tøjler så skal det ikke udnyttes til mersalg.
H4A er en vidensdatabase uden sidestykke (ihvertfald i dansk regi) det er noget der bør værnes om  __________________ Mit Anlæg
NAD C355 BEE, Cambridge AZUR640C, NAD T515, SONY BDP-S350, Tannoy Sensys
DC1, Philips 32PFL7762D lcd.
|
Til top |
|
|
FireRooster Forum Bruger


Bruger siden: 10 April 2008 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 50
|
Sendt: 12 Marts 2009 kl. 00:42 | IP-adresse registreret
|
|
|
Sjoenne skrev:
Sikke transperant og gennemskueligt du kan udtrykke dig  |
|
|
Ja, det var dog en eksorbitant udtryksform 
|
Til top |
|
|
Kjeldsen Branchemedlem

Kjeldsens forbindelser
Bruger siden: 23 Maj 2003 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 9389
|
Sendt: 16 Marts 2009 kl. 08:14 | IP-adresse registreret
|
|
|
Mastervol skrev:
Vi tager alle en snak om branchemedlemmer og retningslinjer i morgen, og vi tager naturligvis alle de input der har været, med i betragtningen. 
Vi skal nok sørge for at give besked på hvad ændringerne eventuelt bliver.
|
|
|
Hvad blev udfaldet af mødet?
|
Til top |
|
|
Pierre Forum Bruger


Bruger siden: 28 Januar 2005 Lokalitet: Fyn
Status: Offline Indlæg: 3547
|
Sendt: 16 Marts 2009 kl. 08:38 | IP-adresse registreret
|
|
|
Ja det vil vi gerne vide?????
__________________ Vin & Vinyl
|
Til top |
|
|