| Sendt: 30 Maj 2004 kl. 16:48 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Peter
Da jeg altid har haft den tilsluttet, troede jeg at det var min forstærker, som lavede susen. Men da du skrev dette indlæg, måtte jeg lige prøve. Og nu er susen væk.
Jeg tror at det er noget med den måde som den forstærker de forskellige frekvenser. Alså igennem et kredsløb og det er dette kredsløb, som laver susen...... bare teori
Men susen er jo ikke noget man kan hører når man spiller musik
Det er jo ikke en 100 % equalizer, det er en såkaldt sound processer. Og sådan en kan bruges som en equalizer.
Ps. Peter prøv og spørg inde under hjemmebyggeri, de kender alt til sådan noget, med susen....... Ved godt at det ikke lige passer ind, men dit indlæg kunne lyde sådan. "forbedring af equalizer". Så er det jo hjemmerbyggeri.
Tror dog at du må lærer at leve med det .
/Sorlar
Ps. prøv at tilslutte den i det andet sæt bagpå. Du skal trykke nede til højre for at skifte over. (dioden skifter fra rød til gul, eller så er det omvendt) __________________ MY TECHNICS
|