| Forfatter |
|
renék Forum Bruger


Bruger siden: 23 August 2004 Lokalitet: Sydjylland
Status: Offline Indlæg: 25
|
| Sendt: 08 August 2005 kl. 22:33 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hejsa allesemmen.
Jeg overvejer at købe mig et sæt nye høretelefoner til min Ipod, og overvejer et sæt fra B&O.
Det er dem som er med til Beosound 2 dem med bøjlen rundt om øret med olie dæmper i.
Nogen som har erfaringer med dem?
Nogen som ved hvad de ca koster??
|
| Til top |
|
| |
Bender Lukket konto

Eget valg!
Bruger siden: 14 September 2004 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 84
|
| Sendt: 08 August 2005 kl. 22:38 | IP-adresse registreret
|
|
|
prøv at checke denne prisliste (har ikke lige selv kigget om prisen er der)
http://www.bjmusik.dk/priser/Pricelist.pdf
Kender desværre ikke yderligere til dem... __________________ ... Intet lyder så dårligt at det ikke lyder godt for nogen...
|
| Til top |
|
| |
BendixBoogie Forum Bruger


Bruger siden: 10 August 2005 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 6
|
| Sendt: 10 August 2005 kl. 22:33 | IP-adresse registreret
|
|
|
Til den pris som B&O's A8 hovedtelefoner koster, kan du få andre som er meget federe. Kan anbefale Shure E2C som er langt bedere rent lydmæssigt. De har selvfølgelig ikke lige så stor "bling" værdi.
|
| Til top |
|
| |
renék Forum Bruger


Bruger siden: 23 August 2004 Lokalitet: Sydjylland
Status: Offline Indlæg: 25
|
| Sendt: 13 August 2005 kl. 15:32 | IP-adresse registreret
|
|
|
BendixBoogie skrev:
| Til den pris som B&O's A8 hovedtelefoner koster, kan du få andre som er meget federe. Kan anbefale Shure E2C som er langt bedere rent lydmæssigt. De har selvfølgelig ikke lige så stor "bling" værdi. |
|
|
Det er heller ikke bling væri jeg er ude efter men har høet fra andre at de er meget gode fordi de kan indstilles helt perfekt til ens øre, men jeg har dog også kigget meget på Shure, men kan ikke finde en dansk forhandler, så hvis du kan hjælpe mig der vil det da være helt perfekt.
|
| Til top |
|
| |
Hurtig Udelukket fra forum

Bruger siden: 25 November 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 3070
|
| Sendt: 13 August 2005 kl. 16:30 | IP-adresse registreret
|
|
|
Bang&Luffe modellen er SUPER FED!! Den spiller ikke så godt som store ørebøffer, men jeg har aldrig hørt nogle af de små typer der spiller lige så godt.
Og så er de virkelig lækkert forarbejdet. De sidder PERFEKT. Et godt valg... Bemærk lige, at de i modsætning til de fleste andre mini-ørepropper IKKE er på 32ohm, men i stedet ca. 18 ohm. Det kan give problemer, hvis MP3 afspilleren er for ringe lavet. Det er dog ikke noget problem med IPOD'en.
|
| Til top |
|
| |
BendixBoogie Forum Bruger


Bruger siden: 10 August 2005 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 6
|
| Sendt: 13 August 2005 kl. 19:50 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg har købt mine i england hos www.advancedmp3players.co.uk til 60£. (Fik 10£ i rabat fordi jeg også købte en mp3afspiller)
Men jeg har en kammerat der har købt et par meget billigere over ebay, af en privat person som havde en masse af dem. Hvis du er heldig kan det være at han stadig har flere, det er ca. et par måneder siden.
De er stinkende fede !!! Og de er bedre end mine Beyerdynamic DT 770 til 1600,-  __________________ Holfi Integra 8 A.E.
Holfi Xara
B&W CDM 9NT
TaraLabs Kabler
iAudio M3L
Shure E3C
Beyerdynamic DT770 PRO
|
| Til top |
|
| |
Mark.S Forum Bruger

Bruger siden: 21 September 2004 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 531
|
| Sendt: 14 August 2005 kl. 15:43 | IP-adresse registreret
|
|
|
renék skrev:
| ...men jeg har dog også kigget meget på Shure, men kan ikke finde en dansk forhandler, så hvis du kan hjælpe mig der vil det da være helt perfekt. |
|
|
Shure forhandles af aage.dk. På deres site har de godtnok kun monitorversionen af e2c (kaldet e2), som kommer med mindre tilbehør, men som er samme høretelefon. Men mon ikke de kan skaffe e2c hjem? __________________ Mit setup:
FLAC, Hercules DJ Console, Densen Beat B-100, Qln Signature MK. II
|
| Til top |
|
| |
BendixBoogie Forum Bruger


Bruger siden: 10 August 2005 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 6
|
| Sendt: 14 August 2005 kl. 21:22 | IP-adresse registreret
|
|
|
Vær opmærksom på at prisen hos www.aage.dk er noget nær det dobbelte af hvad du kan finde dem til i england og andre lande!!!! Så medmindre du holder af at smide penge ud af vinduet, er det nok lidt mere atraktivt.  __________________ Holfi Integra 8 A.E.
Holfi Xara
B&W CDM 9NT
TaraLabs Kabler
iAudio M3L
Shure E3C
Beyerdynamic DT770 PRO
|
| Til top |
|
| |