Sendt: 29 August 2005 kl. 15:41 | IP-adresse registreret
|
|
|
gips har jo gode akustiske egenskaber, især i det nedre frekvensområde. Gips bliver ofte brugt som akustiske dæmpere og til diffusion af lyd offentlige steder.
Derfor tænkte jeg at jeg ville prøve at lave fødder af gips til min cd afspiller(Rega Planet mk II) og jeg må sige at det virker og endda meget bedre end kork.
Ved mit system giver det bedre bas, bedre fokusering af lydbilledet og et lidt bredere og højere lydbillede.
Jeg prøvede også at smide gips klodser under mine front ht (SA 1280 mk II) der allerede er på 20 mm. kork fødder, det ændrede lyden men jeg kan ikke helt definere det.
Dernæst røg de under subben (SA SE200), der også er monteret med 20 mm. kork fødder, det hjalp ikke på subbens lyd.
Jeg vil prøve at lave en heldækkende platform til cd afspilleren, for at se om det en større effekt, og måske kombinere den med andre materialer så som silicone, resonams dæmpeplader, kork, acryl og spånplade.
Lad mig høre om i også får en god effekt ud af gips.
|