Tilbage til HIFI4ALL.DK 5. juni 2026 | 06:47   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Analog lyd
 HIFI4ALL Forum : Analog lyd
Emne Emne: DENON PMA s10II - balanceret? (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
flemsemand
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 07 Maj 2004
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 51
Sendt: 24 April 2005 kl. 17:09 | IP-adresse registreret  

Skulle der være mon være nogen der ved hvorvidt min DENON PMA S10II kører i ægte balanceret drift. Er der nogen der har nogle erfaringer med dette ved denne forstærker? Er der nogen lydmæssig gevinst?

Jeg får snart en ny CD afspiller (Bluenote Koala) som har mulighed for balanceret kabling. Er det mon ulejligheden (pengene) værd at investere i et kabel til balanceret overførsel?

Til top Vis flemsemand's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af flemsemand
 
Ronin
Branchemedlem
Branchemedlem
Avatar
Lyd og Billed Vodskov

Bruger siden: 31 Marts 2003
Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline
Indlæg: 7545
Sendt: 24 April 2005 kl. 17:17 | IP-adresse registreret  

flemsemand skrev:

Skulle der være mon være nogen der ved hvorvidt min DENON PMA S10II kører i ægte balanceret drift. Er der nogen der har nogle erfaringer med dette ved denne forstærker? Er der nogen lydmæssig gevinst?

Jeg får snart en ny CD afspiller (Bluenote Koala) som har mulighed for balanceret kabling. Er det mon ulejligheden (pengene) værd at investere i et kabel til balanceret overførsel?

Det er afgjort en fordel - jeg har indtil nu ikke hørt noget der ikke har været ihvertfald en smule bedre via balanceret drift. Lyden får et lille løft, bliver mere frigjort, der kommer mere ro på og baggrunden bliver en tand "sortere".

Om det så kun måtte være den ene komponent der er 100% balanceret, er det stadig en fordel. Denon´en er så vidt jeg ved balanceret hele vejen igennem!



__________________
Watching "Full House" with the Olsen-twins feels like having a heart attack in slow motion!!
Til top Vis Ronin's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Ronin
 
R.P.
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 31 Marts 2003
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 972
Sendt: 26 April 2005 kl. 16:49 | IP-adresse registreret  

Jeg har haft både pma s10 og dcd s10mk2 på samme tid, jeg har lavet mange kabler både balanceret og singelendet med de samme type kabel, så den eneste forskel var stikkene.

Xlr stik er bare meget bedre end phono stik, det er der ingen tvivl om, det alene kan være grund nok til at køre balanceret hvis muligheden er der.

Lydmæssigt oplevede jeg et bredere perspektiv med xlr, end med phono, men der manlede så lidt i dybdeperspektivet, så jeg endte op med at phono er bedst lydmæssigt på Denon apperater.

Den pma s 10 jeg havde var ikke balanceret længere end til det print der sad efter xlr chassisstik, og det ser heller ikke ud til at mk2'eren er det!

Køb nogen stik og kabel og lav dig et sæt af hvert og prøv forskellen, med ejne ører!



__________________
Med venlig hilsen R.P.
Analoglyd er nu bedst
Til top Vis R.P.'s Profil Søg efter andre indlæg skrevet af R.P. Besøg R.P.'s Websted
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes