| Sendt: 22 Maj 2005 kl. 15:25 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hejsa. Har lige brug for lidt hjælp her...
Har en Yamaha RX-V800RDS surround reciever sammen med resten af mit lille setup ( http://www.hifi4all.dk/forum/forum_posts.asp?TID=9716&KW =Kasper%5FM%5FA) som jeg egentlig er meget glad for. Kunne dog godt tænke mig at prøve at lidt mere power på, bare for at se om der vil være en mærkbar forskel her?
Har kig på en Rotel RB-970BX effektforstærker jeg har fundet til overkommelige penge. Den skulle yde:
2 * 60w RMS 8 ohm 2 * 110w DIN 4 ohm 1 * 180w RMS 8 ohm
Men da jeg aldrig har rodet med effektforstærkere før er jeg lidt i tvivl om hvordan det lige er det virker? Hvis jeg kobler denne Rotel på vil jeg så nærmest nedgradere min Yamaha da den yder:
Dynamic Power/Ch: (8/6/4/2) ohms, Main Ch) 125/160/195/230 W
Altså når en effektforstærker kobles på feks fronterne, øger den så effekten eller slår den poweren fra min Yamaha fra og kører kun på Rotel'en?
Havde regnet med at jeg ville prøve den både til at trække mine fronter samt prøve at sætte den til at styre de indbyggede aktive subforstærkede der ligger i hver front højtaler. Og evt anskaffe mig en Rotel mere senere for at prøve at biampe dem?
Håber ikke det er alt for tåbelige spørgsmål? :)
På forhånd mange takker for hjælpen
|