|
Min Technics SP-25 (DD)har tjent mig tro igennem næsten 30 år uden at kny én eneste gang - imponerende, men det giver mig alligevel anledning til at tro, at centerlejet for pladetallerkenen skal have en smule olie eller anden form for smørelse. Jeg har kigget på Vinyl Engine og diverse andre fora hvor der anbefales alt muligt, lige fra eksotiske "irriterende" olier og smøreprodukter til hobbyolie fra købmanden. Technics anbefaler selv i servicemanualen noget, som de kalder "SFWO 010". Det er jo umuligt at gennemskue, hvilken olie dét egentlig er? Technics anbefaler i servicemanualen at smøring skal foretages i intervaller på ca. 2000 spilletimer.
Jeg har sågar set, at der anbefales alm. fuldsyntetisk motorolie 10-40 ??
Har nogen her på forum et godt og fagligt forsvarlig råd til mig desangående?
Jeg har besluttet mig for, at det skál ske - og jeg er klar over, at jeg kun skal give en enkelt dråbe eller to til lejet.
Pladespilleren spiller stadig som ny - men i ved - tankerne om at det måske skulle have været gjort for længe siden trænger sig på.
Vh
Freddy
|