| Sendt: 17 Marts 2004 kl. 09:30 | IP-adresse registreret
|
|
|
En standart pc kan fint bruges. Hvis du skal kunne spille HD materiale skal den helst være 3 ghz. Det er dog en god ide at bruge lidt ekstra penge på at gøre den støjsvag. INTEL udvikler typisk mindre varme end AMD og er derfor den fortrykne indenfor low noice HTPC verdnen.
Mht. grafikkort kommer det vel an på om du skal druge HTPCen til en projektor eller TV. Skal den bruges til et TV er der mange der bruger enten et Matrox kort eller er Radeon All in wonder der begge kan have RGB udgang alt afh. af hvilket kort der vælges. Matrox har god tv-out men er langtsomt hvis den skal bruges til spil. All in wonder er typisk hurtigere men er også en del dyrere, her får du dog også mulighed for at bruge den som PVR(personal video recorder) da ALL IN WONDER har tv tuner. All in wonder har DVI, mener også Matrox må lave et med både RGB og DVI.
Skal den kun burges til projektor er RGB ikke nødvendigt.
RGB og component er ikke det samme, og det er de færreste TV i DK der har component indgang. Skal den bruges til projektor er DVI klart bedst. Ønsker du stadig component udgang mener jeg også All in wonder kan fås med dette, er dog ikke sikkert.
Unskyld hvis det hele blev lidt rodet.... bare skriv hvis du har flere spm.
mvh.
jeppe
|