Tilbage til HIFI4ALL.DK 2. juni 2025 | 15:06   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Billeder af mit Hi-Fi / stereo udstyr
 HIFI4ALL Forum : Billeder af mit Hi-Fi / stereo udstyr
Emne Emne: Tub61´s Audia flight two m.m. (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Side af 37
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
tub61
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 29 November 2003
Lokalitet: Ikke angivet
Status: Offline
Indlæg: 1089
Sendt: 02 Oktober 2005 kl. 13:03 | IP-adresse registreret  

Hej til alle

Side 1 - Billeder af mit nye anlæg Audia flight int og CD 2 + Vienna BBG + Velodyne DD12

Side 3 - Billeder af sub og opsætning af denne.

Side 3 - Billeder af mit BOSE anlæg.

Side 3 - Billeder af de nye kabler jeg har bestilt.

Side 4 - Billeder af Minidisc spillere.

Side 4 - Billeder af mine nye kabler Kimber 8TC.

Side 7 - Billeder af mit nye Solid Tech Solo Rack både uden og med anlæg.

Side 9 - Billeder af mit anlæg i dagslys som det ser ud nu.

Side 10 - Billeder af min nye Riaa  - Rogue Audio Stealth Phono Preamilfier.

Side 11 - Billed af rack med anlæg og beskrivelse af min nye Riaa.

Side 13 - Billed af min reol med min samlede plade samling og mine klassiske CDer.

Side 15 - Billed fra lytte eftermiddag hos NAIM.

Side 16 - Billeder af af par INT forstærkere jeg godt kunne tænke mig at prøve.

Side 17 - Beskrivelse af og sammenligning af lyden fra mine to CD maskiner.

Side 18 - Billed af et måske kommende signal kabel til mit anlæg.

Side 22 - Billeder fra Tina Dickow koncert

Side 23 - Billeder af mit nye signalkabel - Mictor Clearwater Mk ll

Side 24 - Billeder fra koncerten i Amager bio med SAGA.

Side 24 - Billeder fra lytte eftermiddag hos Brian Odyssey den 10 - 12 - 2005.

Side 25 - Billeder fra koncert med "The Pink floyd project" i Amager bio den 10 - 12 - 2005

Side 33 - Billeder fra lytte eftermiddag hos Novisad den 27 - 1 - 2006.

Side 34 - Billeder fra koncert med The Bootleg Beatles og Radiounderholdnings orkestret den 28 - 1 - 2006.    

Så må jeg se om jeg kan finde ud af at få vist mine billeder rigtigt

Nå men Jensen kom i fredags den 30/9 med hele bilen fuld af nyt grej til undertegnet - det var ventet med længsel, 3 måneders længsel - så jeg var svært glad da han kom.

Vi fik pakket det ud og funktions testet CD hylden og sat forstærkeren til - der var heldigvis lys i den

Først efter Jensen var taget afsted igen fik jeg samlet alle ledningerne og kunne få den første fornemmelse af hvad det var jeg havde købt.

Og selvom Jensen siger at det lyder ad helveds til i starten, var jeg mere end godt tilfreds med lyden ( den smugle jeg nåede at hører inden jeg skulle på arbejde ) , så når det engang er spillet til er jeg ikke itvivl om at jeg bliver meget glad for det ( jeg købte det jo uden at vide hvordan det lyder overhovedet bortsetfra højttalerne , jeg har hørt VA hos Jensen en´ gang tidligere og var vild med lyden så jeg regnede med / håbede på at Baby grand havde samme lyd filosofi )

Det eneste jeg er / var lidt ked af er at der ingen Riaa er i Audia flight 2 , nå men jeg havde Regas Riaa at sætte mellem min Rega P25 og Audiaen, men det var umiddelbart en stor skuffelse, lyden var meget lavt og indelukket. Dagen efter fik jeg sat Gain op på max og det fik lyden frem og den blev meget mere åben, men stadigvæk flere skridt fra den fede lyd Audia flight CD 2 giver - håber på det bliver bedre når den er spillet til, ellers har jeg allerede spekuleret i at investerer i en ny og bedre Riaa ( vil bruge ca. 10 k +/- hvad der skal til for at jeg bliver tilfreds )

Jeg mangler stadigvæk at tilslutte min nye Velodyne DD12 til anlægget, men mit arbejde tager meget af min tid iøjeblikket, og jeg skal have ro og tid til at sætte mig ind i hvordan subben skal tilsluttes hvis jeg skal have en chance for at finde ud af det.

Det hele står rodet nede på gulvet da jeg mangler et møbel der ikke kun er funktionelt men også pænt ( for konens skyld )

Mit anlæg består så af følgende:

Audia Flight INT 2

Audia Flight CD 2

Rega P25 og Rega riaa

Sennheiser HD650 og Sudgen Headmaster

Vienna Beethoven Baby Grand og Velodyne DD12

Højttaler kabel: Tara Labs omni

Jeg har envidere følgende der ikke er sat til iøjeblikket:

Denon DCD - 3560

Naim NAC72 forforstærker og Naim NAP140 effektforstærker

Begge er snart 20 år gamle

Alt dette står på mit såkaldet "herre værelse" eller "teknik rum" som min kære kone kalder det - det er for stort og grimt til at få lov til at komme ned i stuen ( jeg skal sku nok få lært hende et eller andet en dag jeg bliver stor , stærk , og modig nok til det   )

I stuen står så mit surround anlæg der er følgende:

Bose lifestyle 35

Phillips 32 pixles plus fjernsyn

Ved godt Bose ikke er velset herinde, men jeg er nu godt tilfreds med det

Suk - billed størrelsen er 115 kb, hvordan får jeg den ned til 35 kb så jeg kan uploade det til forumet ?

Jeg har sendt billederne til CHTT der er så venlig og hjælpe mig med at få den op i forumet - men jeg må sku se og få lært hvordan man gør.

Hov så skete der vist noget - det står jo på gulvet, indtil videre

Her er så et mere.

Og et af velodyne DD12 - jeg endnu ikke har fået sat til - gruer lidt for det, for det ser ikke helt nemt ud, men det lykkes vel

Her er så et af den venstre højttaler - vienna Bethoven Baby Grand der spiller forbavsende godt , når man tager i betragtning hvor "små" enheder der er i og hvor "lille" en højttaler det er

Og et af den højre højttaler ( tju hej hvor det går med at få billederne ind  )

Her er et mere fra en lidt anden vinkel

Her er så et af min Denon DCD 3560 - jeg glæder mig til at sammenligne den med min nye Audia flight 2 CD , jeg har altid været glad for min Denon

Niam for og effekt forstærker ovenpå Denonen havde en meget "neutral" lidt "let" lyd såhusk jeg visker - men jeg vil senere prøve at sætte dem foran Beethoven Baby Grand for at hører lyden af dem , og se om jeg overhovedet kan genkende lyden, da det jo som sagt snart er mange år siden jeg sidst har lyttet til dem.

Jeg er på udkik efter et rack med 4 hylder jeg kan have mit anlæg i - det Audio magic hepta jeg var blevet lun på er desværre for stort til mit rum - så hvis der er nogen der har forslag til et godt rack, så bare sig frem

Her set lidt for oven med min Rega P25 , Rega riaa , Sudgen Headmaster og mine hovedtelefoner Sennheiser HD650 som jeg er virkelig glade for og har haft mange dejlige timer sammen med , nu hvor jeg ingen højttalere havde.

Det er alt for nu - kommer senere med flere billeder når jeg har fået indrettet mig lidt bedre.   Og så måske også et par billeder af det "unævnelige" Bose lifestyle 35.  

Jeg er sku bare en glad mand lige nu , ja jeg er



__________________
BOSE lifestyle35 - Rega planer 25 - Rega Riia
Sennheiser HD650 - Sudgen Headmaster
Denon DCD3560 - Naim NAP140 , Naim NAC72
Audia flight 2 INT + CD 2 - VA Beethoven BG + Velodyne DD12
Til top Vis tub61's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af tub61
 
Kristjan
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 31 Marts 2003
Lokalitet: Ikke angivet
Status: Offline
Indlæg: 458
Sendt: 02 Oktober 2005 kl. 13:08 | IP-adresse registreret  

til lykke med din nye grej, det ser ud som et rigtig fint setup du har.

__________________
Hilsen
Kristjan
Til top Vis Kristjan's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Kristjan
 
CHTT
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 09 Oktober 2003
Lokalitet: Aalborg
Status: Offline
Indlæg: 1281
Sendt: 02 Oktober 2005 kl. 13:12 | IP-adresse registreret  

Hej Tub61

Det lyder som et super seriøst setup Jeg kan se at det efterhånden er blevet lovpligtigt at køre med Audia til VA nu om dage - men min konto siger nejtak, indtil videre i hvert fald

Angående billeder - hvis du har Officepakken kan Microsoft Picture manager bruges til at exportere i JPG format.

Hvis du ikke har så send billederne til mig (pm)



__________________
AVI + Squeezebox
Til top Vis CHTT's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af CHTT
 
Bjørn B
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 17 August 2003
Lokalitet: Østjylland
Status: Offline
Indlæg: 1592
Sendt: 02 Oktober 2005 kl. 13:53 | IP-adresse registreret  

Hej.

Tillykke med dit nye setup, ser frem til en masse billeder og lytte indtryk

Til top Vis Bjørn B's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Bjørn B
 
tub61
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 29 November 2003
Lokalitet: Ikke angivet
Status: Offline
Indlæg: 1089
Sendt: 02 Oktober 2005 kl. 13:59 | IP-adresse registreret  

Hej Bjørn

tak skal du have - jeg skal nok komme med mere detaljeret lytte beskrivelse når det bliver spillet til - og forhåbentlig mange flere billeder når jeg har fået lært at uploade dem.



__________________
BOSE lifestyle35 - Rega planer 25 - Rega Riia
Sennheiser HD650 - Sudgen Headmaster
Denon DCD3560 - Naim NAP140 , Naim NAC72
Audia flight 2 INT + CD 2 - VA Beethoven BG + Velodyne DD12
Til top Vis tub61's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af tub61
 
Bjørn B
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 17 August 2003
Lokalitet: Østjylland
Status: Offline
Indlæg: 1592
Sendt: 02 Oktober 2005 kl. 14:09 | IP-adresse registreret  

tub61 skrev:

Hej Bjørn

tak skal du have - jeg skal nok komme med mere detaljeret lytte beskrivelse når det bliver spillet til - og forhåbentlig mange flere billeder når jeg har fået lært at uploade dem.

Det glæder jeg mig til

Nu ved jeg ikke om du før kørte med dit Naim og Denon setup, men det gjorde du vel?? Jeg ved self. ikke hvor det lød, men har du lagt mærke til den ro der er i lydbilledet, med Audia sættet, skal man/jeg altså lige vænne mig til, det er jeg altså ikke vant til...

Til top Vis Bjørn B's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Bjørn B
 
tub61
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 29 November 2003
Lokalitet: Ikke angivet
Status: Offline
Indlæg: 1089
Sendt: 02 Oktober 2005 kl. 15:13 | IP-adresse registreret  

Hej Bjørn

Det er snart mange år siden jeg har brugt Naim udstyret fordi jeg ingen højttalere har haft længe ( det var Dali højttalere jeg havde før men kan ikke huske hvad de hed det er snart 20 år siden jeg købte dem )

 - men Denon DCD 3560 har jeg brugt en del gennem mine hovedtelefoner.  

 



__________________
BOSE lifestyle35 - Rega planer 25 - Rega Riia
Sennheiser HD650 - Sudgen Headmaster
Denon DCD3560 - Naim NAP140 , Naim NAC72
Audia flight 2 INT + CD 2 - VA Beethoven BG + Velodyne DD12
Til top Vis tub61's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af tub61
 
CHTT
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 09 Oktober 2003
Lokalitet: Aalborg
Status: Offline
Indlæg: 1281
Sendt: 02 Oktober 2005 kl. 20:57 | IP-adresse registreret  

Halløjsa Tub61- jeg kan se det lykkedes at få dem smidt op   Det er altså lækre sager du har fået anskaffet dig, og de fortjener bestemt et fornuftigt møbel at residere på istedet for gulvet.

Og så Pianolak altså fedt til VA'erne 



__________________
AVI + Squeezebox
Til top Vis CHTT's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af CHTT
 
tub61
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 29 November 2003
Lokalitet: Ikke angivet
Status: Offline
Indlæg: 1089
Sendt: 02 Oktober 2005 kl. 21:09 | IP-adresse registreret  

Hej CHTT

tak for hjælpen - ja jeg er vildt glad for anlæget ( især når det er 20 år siden jeg sidst har købt stereo anlæg sidst )

Håber jeg kan finde et ordentligt 4 hyldet møbel / rack , prisen må være op til ca. 5 k bare det er holdbart og pænt.   Måske der er nogle der kan komme med nogle gode ideer.



__________________
BOSE lifestyle35 - Rega planer 25 - Rega Riia
Sennheiser HD650 - Sudgen Headmaster
Denon DCD3560 - Naim NAP140 , Naim NAC72
Audia flight 2 INT + CD 2 - VA Beethoven BG + Velodyne DD12
Til top Vis tub61's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af tub61
 
Schrammelll
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 28 Maj 2003
Lokalitet: Vestjylland
Status: Offline
Indlæg: 817
Sendt: 03 Oktober 2005 kl. 07:29 | IP-adresse registreret  

Tillykke med grejet. Jeg forstår udemærket du er en glad mand...

Jeg ser frem til dine lytteindtryk af setuppet.

Er det virkeligt nødvendigt med subwoofer på VA-sættet?!

 

Til top Vis Schrammelll's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Schrammelll
 
king
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum
Avatar
Montør i Fona - 3/3 advarsler

Bruger siden: 15 Oktober 2003
Lokalitet: Sønderjylland
Status: Offline
Indlæg: 3082
Sendt: 03 Oktober 2005 kl. 07:51 | IP-adresse registreret  

Tillykke i Audia klubben - bare vent til den har spillet 100-200 timer

Til top Vis king's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af king
 
tub61
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 29 November 2003
Lokalitet: Ikke angivet
Status: Offline
Indlæg: 1089
Sendt: 03 Oktober 2005 kl. 09:54 | IP-adresse registreret  

Til schrammelll

Da jeg i sin tid besluttede at købe nyt anlæg , var det en lille stander højttaler jeg var på udkik efter, da mit "herre værelse" er på knap 14 m2 og da det var Audia flight 2 jeg ville have, besluttede jeg mig for VA Hayden ( samme forhandler = god samlet rabat ) + en ordentlig sub for at få noget dybde bas med ( havde set andre have sub til netop denne højttaler som de roste meget højt ) 

Som ventetiden gik uden anlægget kom, blev jeg mere og mere overbevist om at Hayden var for lille, og ville have noget større  og valget blev så beethoven Baby grand ( var ligeved at tage dens storebror - nå det kan jeg måske gøre senere når de får tilladelse til at komme ned i stuen  ) - og da var subben allerede bestilt, derfor ville jeg have den med alligevel for den kan vel stadigvæk give den dybdebas Baby´s små bas enheder ikke kan give !!!

Men nej det er ikke strængt nødvendigt at have en velodyne DD12 til disse højttalere.



__________________
BOSE lifestyle35 - Rega planer 25 - Rega Riia
Sennheiser HD650 - Sudgen Headmaster
Denon DCD3560 - Naim NAP140 , Naim NAC72
Audia flight 2 INT + CD 2 - VA Beethoven BG + Velodyne DD12
Til top Vis tub61's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af tub61
 
Novisad
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum
Avatar
Dobb.profil Sonic

Bruger siden: 22 April 2005
Lokalitet: Jylland
Status: Offline
Indlæg: 2090
Sendt: 03 Oktober 2005 kl. 09:57 | IP-adresse registreret  

mange gange tillykke det kan da ikke blive bedrer og jo audia skal varme en del et godt råd til forstærkerer skal stå tændt hele tiden for så spiller, den optimalt har selv audia .


mvh Novisad


 


 

Til top Vis Novisad's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Novisad
 
tub61
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 29 November 2003
Lokalitet: Ikke angivet
Status: Offline
Indlæg: 1089
Sendt: 03 Oktober 2005 kl. 10:04 | IP-adresse registreret  

Til King

Tak skal du have - jeg kan forstå du er glad for din filght one - du har slet ikke overvejet at få 3.100 også, så du kan bruge 5.1 delen i one ?

Glæder mig til den er helt tilspillet , jeg har den tændt hele tiden ( Jensen snakkede noget om at jeg bare skulle lade den være tændt den næste måneds tid ) og allerede nu spiller den bare kanont sammen med Audia flight CD 2

Lige nu hører jeg en ny cd jeg lige fik ind ad døren - John Campbell Howlin Mercy ( fed blues ) bagefter skal Duke Robillard Exalted lover på der var med i samme forsendelse

 



__________________
BOSE lifestyle35 - Rega planer 25 - Rega Riia
Sennheiser HD650 - Sudgen Headmaster
Denon DCD3560 - Naim NAP140 , Naim NAC72
Audia flight 2 INT + CD 2 - VA Beethoven BG + Velodyne DD12
Til top Vis tub61's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af tub61
 
Novisad
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum
Avatar
Dobb.profil Sonic

Bruger siden: 22 April 2005
Lokalitet: Jylland
Status: Offline
Indlæg: 2090
Sendt: 03 Oktober 2005 kl. 10:06 | IP-adresse registreret  

Det tager lige et par uger før dit setup er spillet til men så kommer det virkelig til at spille godt og du vil bliver chkeret over hvor godt det lyder så...

 

mvh Novisad

Til top Vis Novisad's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Novisad
 
tub61
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 29 November 2003
Lokalitet: Ikke angivet
Status: Offline
Indlæg: 1089
Sendt: 03 Oktober 2005 kl. 10:08 | IP-adresse registreret  

Til Novisad

Tak skal du have , Jensen spurgte hvor varm min Audia blev i tomgang, men vente ikke tilbage med hvorfor han spurgte.   Hvor varm bliver din Audia i tomgang ( eller har du en af de store 50 / 100 w´er ) min bliver hånd varm ca. 40 - 45 grader ?



__________________
BOSE lifestyle35 - Rega planer 25 - Rega Riia
Sennheiser HD650 - Sudgen Headmaster
Denon DCD3560 - Naim NAP140 , Naim NAC72
Audia flight 2 INT + CD 2 - VA Beethoven BG + Velodyne DD12
Til top Vis tub61's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af tub61
 
Novisad
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum
Avatar
Dobb.profil Sonic

Bruger siden: 22 April 2005
Lokalitet: Jylland
Status: Offline
Indlæg: 2090
Sendt: 03 Oktober 2005 kl. 10:12 | IP-adresse registreret  

Hej ja det ville jeg regne med den blev jeg kører vincent monoblokke og de bliver meget varme men jeg har en audia flight pre og den kører klasse a også, men du skal nok regne med den bliver de 40 grader og hvis du bare lader den stå og varme går det rimelig stærkt..

 

mvh Novisad

Til top Vis Novisad's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Novisad
 
L.B.
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 25 November 2004
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 6296
Sendt: 03 Oktober 2005 kl. 10:20 | IP-adresse registreret  

Tillykke med det lækre grej tub61, det er jo rent guf  

Men du må da se at få fat i noget rack-halløj - det er synd at så fine sager bare skal stå på gulvet.

Hvilke kabler bruger du?

Til top Vis L.B.'s Profil Søg efter andre indlæg skrevet af L.B.
 
tub61
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 29 November 2003
Lokalitet: Ikke angivet
Status: Offline
Indlæg: 1089
Sendt: 03 Oktober 2005 kl. 10:31 | IP-adresse registreret  

Hej igen alle sammen

Her er lige et par billeder mere:

De to fjernbetjæninger åbne - de er af metal og er ret tunge

Her er de så lukket - den til venstre er til den integreret forstærker, den anden til CD spilleren.  Det er et lidt spøjst design de remoter har, ligner ikke noget jeg før har set.

 



__________________
BOSE lifestyle35 - Rega planer 25 - Rega Riia
Sennheiser HD650 - Sudgen Headmaster
Denon DCD3560 - Naim NAP140 , Naim NAC72
Audia flight 2 INT + CD 2 - VA Beethoven BG + Velodyne DD12
Til top Vis tub61's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af tub61
 
tub61
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 29 November 2003
Lokalitet: Ikke angivet
Status: Offline
Indlæg: 1089
Sendt: 03 Oktober 2005 kl. 10:45 | IP-adresse registreret  

Til L.B.

Jeg er på udkik efter noget rack der er holdbart ( kan bære over 20 kg ) og har et pænt design, der skal være 4 hylder - alle forslag fra forum medlemmer modtages gerne  

Jeg bruger de net kabler der fulgte med , til højttaler kabler har jeg i første omgang bare nogle billige TARA LABS Omni til en 50 pr. meter ( tror jeg nok de kostede ), signal kabler ved jeg ikke hvad er for nogle ( havde fået en pose hvor der lå en del forskellige i ) men overvejer at få nogle der er balanced da forstærkeren kan kører med det ( kender ingen gode mærker eller priser , men vil ikke give en bondegård for det )



__________________
BOSE lifestyle35 - Rega planer 25 - Rega Riia
Sennheiser HD650 - Sudgen Headmaster
Denon DCD3560 - Naim NAP140 , Naim NAC72
Audia flight 2 INT + CD 2 - VA Beethoven BG + Velodyne DD12
Til top Vis tub61's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af tub61
 

Side af 37 Næste >>
  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2025 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes