| Forfatter |
|
Hymn Forum Bruger


Bruger siden: 29 Marts 2008 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 44
|
| Sendt: 29 Marts 2008 kl. 11:12 | IP-adresse registreret
|
|
|
Ja så er der igen 2 t**ser der har kastet sig ud i selv at producere deres audio udstyr
Vi er to Teknikere der begge er audio-tossede, og som derfor har besluttet at starte en lille intern audio virksomhed (som nok aldrig kommer til at producere mere end 2 enheder af hvert produkt).
Vi har besluttet os for at springe direkte ud på dybt vand, og starte med at konstruere en Dac ( The Sample), selv om der ikke er nogen af os der tidligere har rodet med noget sådan.Da ingen af os kan pryde sig med efternavnet ”Von And” er det vigtigt for os holde omkostningernen nede, derfor kommer så mange af vores stumper som muligt også fra vores private lagere, kasserede print på vores arbejdsplads og samples fra de producenter der er villige til at sende os sådan nogle.
Indtil videre ser det ud til at vores udgifter kan holdes til: trafo'er, CS8416 og nogle LM333 regulatorer....så det ser jo ok ud.......indtil videre.
Dac'en vil, i korte vendinger, blive opbygget på følgende måde:
Der laves et ”Main Board” Print som indeholder udgangstrin, og 2 indgange samt de analoge udgange. På Main Boardet vil der blive lavet 2 sokler, en til Dac'en og en til Recieveren, På den måde holder vi konstruktionen åben for at prøve forskellige Dac's og Recievere. Strømforsyningen (som bliver en smule overdimensioneret holder vi på et separat print. De 2 print vil blive holdt adskilt af en kobbervæg for at minimere udstråling fra forsyningen. Udgangstrinet kommer til at bestå af ( i rækkefølge et differentialtrin, et 28kHz lavpasfilter, en non-inverteret forstærker med 2.8gg forstærkning og tilsidst et fet baseret klasse A forstærkertrin med en forstærkning på 0.7gg (der leges også med muligheden for at lade de 2 andre aktive trin kører i klasse A).
Her er lige en lille liste over nolge af de mere spændende komponenter vi har gravet frem til projektet.
Wolfson WM8740 dac (har også nogle Crystal 4398 og Burr Brown PCM 1730 som også skal prøves.......når vi har fået liv i konstruktionen).
AD8610 opamp's.
Rifa lytter.
Panasonic FC lytter.
Sanyo Os-con lytter.
Duelund kondensatorer (fra Jensen).
LM350 regulatorer.
Det var sådan lige projektet, i ikke alt for korte eller lange vendinger.....vi vender tilbage med mere detaljerede beskrivelser af tingene som projektet skrider frem...... og selvfølgeligt masser af billeder.
Kom gerne med med kommentare eller kloge ord.
__________________ MAX DUNK!!!
Det er det de unge vil ha'!
|
| Til top |
|
| |
Hymn Forum Bruger


Bruger siden: 29 Marts 2008 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 44
|
| Sendt: 30 Marts 2008 kl. 20:17 | IP-adresse registreret
|
|
|
Der er mange Billeder på vej (det er bare skide svært at få billederne ned på 35kb, uden at det bliver noget gniderværk).
Projektet er allerede rimeligt fremskredet, men vi tager det lige stille og roligt med at ligge fremskridtet ind her på forum (mest fordi billederne er så besværlige at få bare nogenlunde ordenlige), men vi kan da lige ligge ud med et par billeder af nogle af de stumper vi kommer til at anvende undervejs.

Ja, det er jo lidt svært at se hvad det er for nogle komponenter vi har her....men så er det jo godt at vi kan fortælle det. Her er 22 stk AD8610 opamps, 2 stk WM8740 Dac's, 4 stk CS4398 Dac's, 1 stk CS4390 Dac, 2 stk PCM1730 Dac's og 4 stk PCM1738 Dac's. Her syntes vi jo så selv at vi har et godt lille lager at gå ud fra.
Det er meningen at vi ud over WM8740 dac'en (som jo er hovedpersonen i vores projekt) også vil lave et dac print til CS4398 og PCM1730.......det kan vi jo lige så godt når vi nu er igang. men til at starte med koncentrere vi os om at få lyd gennem Wolfson Chippen.

Her er lige en lille håndfuld, af de mest spændende, af de andre komponenter vi kommer til at bruge både i forsyningen, som afkobling og i signal vejen.
Vi vender snart tilbage med nyt omkring de 2 forskellige udgangstrin som vi skal have leget lidt med og test af forskellige fet's til udgangstrinet.
P.S. er der nogen der ved hvordan man resizer sine billeder ude de kommer til at ligne l***, så er i velkomne til at sende os en privat besked. __________________ MAX DUNK!!!
Det er det de unge vil ha'!
|
| Til top |
|
| |
Hymn Forum Bruger


Bruger siden: 29 Marts 2008 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 44
|
| Sendt: 02 April 2008 kl. 20:26 | IP-adresse registreret
|
|
|
Vi er nu kommet et skridt videre og har fået testet 2 klasse A udgangstrin og en lille håndfuld Fet transistorer.
Det første klasse A udgangstrin er et meget basalt udgangstrin uden noget fancy smancy, det ser således ud.

Det lød for så vidt udemærket......men udemærket er bare ikke godt nok så vi gil skridtet videre og fuskede et DC koblet Klasse A trin sammen. På det nye trin lavede vi også den non-inverterede forstærker kobling som skal hjælpe med til at vi ialt for et udgangs signal på max 2,8Vrms. Det DC koblede trin kom til at se således ud.

Med dette udgangstrin kom der andre boller på suppen og nu begynder det at lyde godt, dog skal der lige rettes lidt til når vi finder præsis den FET vi vil bruge.
For at kunne teste flere forskellige FET's uden at for meget bøvl lavede vi en køleplade hvor der kunne sidde 4 paa på af gangen på den måde er det hurtigt og let at skifte mellem de forskellige FET's.
Vi har indtilvidere testet 4 forskellige FET's fra IR og en fra OnSemi.
de 4 fra IR kan mere eller mindre skæres over en kam, de har ca den samme lyd. De lyder store og flotte så længe musikken er simpel og rolig, men når der kommer mange instrumenter eller der sker meget så bliver lyder hård, komprimeret og flad.
OnSemi Fet'en lød betydeligt bedre på alle punkter og under alle forhold, så det er indtil videre den vi arbejder videre med ( den hedder forresten MTD3055), så må vi jo se om der dukker andre op under vejs.
Til slut kan vi da lige sige at det roder pænt meget når man laver audioprojekt.


__________________ MAX DUNK!!!
Det er det de unge vil ha'!
|
| Til top |
|
| |
Hymn Forum Bruger


Bruger siden: 29 Marts 2008 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 44
|
| Sendt: 03 April 2008 kl. 18:25 | IP-adresse registreret
|
|
|
Yepp vi arbejder på sagen her, ska lige siges at det på billederne vist, ikke bliver de komponenter vi kommer til a bruge, bliver fortrinsvis mest smd, dog ikke de meget kritiske lydbærende dele, da de simpelthen bare ik performer (efter vores mening, og hyldevarer  ) som deres lead brødre & søstre Kan også indrykkes at vi udskifter den grumme ulv, i form a den TRÅDVIKLEDE source modstand med en Meget lavt Z strømgenerator. . . . .  Fet´n er jo så voldsomt IKKE liniear, så der ska helst ikke tilføjes yderligere kapasitet til arbejdsområdet..... Flere billeder følger snart, i er stadig velkomne med jeres tanker her
__________________ MAX DUNK!!!
Det er det de unge vil ha'!
|
| Til top |
|
| |
Sjoenne Lukket konto

Lukket efter eget ønske!
Bruger siden: 20 Oktober 2005 Lokalitet: Øvrige Skandinavien
Status: Offline Indlæg: 1870
|
| Sendt: 03 April 2008 kl. 18:37 | IP-adresse registreret
|
|
|
Wow det ser spændende ud!
Men er det nødvendigt med køleplade på FET'ern? Og er det ikke problematisk med de lange tilledninger?
|
| Til top |
|
| |
kappen Udelukket fra forum

Rabu Acoustics
Bruger siden: 29 Juli 2007 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 1401
|
| Sendt: 03 April 2008 kl. 18:51 | IP-adresse registreret
|
|
|
Ser spændende ud! Hvad er målet med denne dac? Har i noget eksisterende som i vil overgå eller er det for hyggens skyld?
|
| Til top |
|
| |
Hymn Forum Bruger


Bruger siden: 29 Marts 2008 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 44
|
| Sendt: 03 April 2008 kl. 19:52 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej drengene  jo de lange ledninger er et problem, det er også kun i test øjemed det benyttes! vi vil gerne prøve en del forskellige fets i opstillingen før vi laver print. Der bliver induceret en del gennem de ledninger, hvilket ikke er interessant  vi har ingen ide om a lave "verdens bedste dac" her, det er vist prøvet før  , bare noget vi selv syntes virker, og klinger smukt  det er vel det diy går ud på hva? gør det selv, og elsk det. . . .
__________________ MAX DUNK!!!
Det er det de unge vil ha'!
|
| Til top |
|
| |
kappen Udelukket fra forum

Rabu Acoustics
Bruger siden: 29 Juli 2007 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 1401
|
| Sendt: 03 April 2008 kl. 19:54 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
| Til top |
|
| |
Hymn Forum Bruger


Bruger siden: 29 Marts 2008 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 44
|
| Sendt: 03 April 2008 kl. 20:05 | IP-adresse registreret
|
|
|
Og jo sjonne, det er nødvendigt med køling a fets, vi kører temmelig høj bias, da det er klass A, det kan du se ud fra diagram når det er færdigt og kastet herop  Men i endelig kasse bliver der ingen køleplade som så, fet´n er en smd type a Dpak typen, den bliver loddet direkte på printet, med termisk kobling til bundpladen, som er4mm tyk og måler standard mål ca 43cm i bredde. .. . . .det burde gøre sagen  mon ik??
__________________ MAX DUNK!!!
Det er det de unge vil ha'!
|
| Til top |
|
| |
NriK Forum Bruger


Bruger siden: 27 April 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 1780
|
| Sendt: 03 April 2008 kl. 20:30 | IP-adresse registreret
|
|
|
FEDT projekt og sikke en Top$ indgangsvinkel til tingene.
To gode råd: 1)Mosfets - lod altid en 100-220 ohms modstand direkte til gaten, ellers er det sikkert som ammen i kirken at de går i selvsving. Det kan faktisk være at jeres IR'er lød dårligt fordi de var i selvsving ved nogel MHz.
2) Det er modigt at starte med at eksperimentere med analogdelen. Det er her de største forskelle er, så faren er at I bliver ved og aldrig kommer i gang med selv DAC'en. Jeg ville måske have lavet alt det andet færdigt først med en standard analogdel, og så eksperimeteret amok med forskellige analog kredsløb.
Så pøjpøj med det og lad os andre følge med i dette spændende projekt. NB: den der gratis billed downsizer som hifi4all henviser til er faktisk hamrende nem.
|
| Til top |
|
| |
Hymn Forum Bruger


Bruger siden: 29 Marts 2008 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 44
|
| Sendt: 03 April 2008 kl. 20:30 | IP-adresse registreret
|
|
|
Kappen . . . .der er ik noget bedre end a være en diy-mand, med mindre man spørger vores "koner"
__________________ MAX DUNK!!!
Det er det de unge vil ha'!
|
| Til top |
|
| |
Hymn Forum Bruger


Bruger siden: 29 Marts 2008 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 44
|
| Sendt: 03 April 2008 kl. 21:05 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hehe. . . . jo selve dac er faktisk ved a være prøveklar, og jo du har lidt ret omkring RG, den er dog sat til 218ohm, problemet med de IRF vi har prøvet a lytte til har nok nærmere været deres gatecharge, den har, i vores opstilling været for høj, så det har været lidt svært a ændre ladningspotentiale hurtigt nok  hvilket selvfølgelig giver sig udtryk i rodet lyd når tingene presser sig på. . . . . men det er klart noget andet med 3055 (og nej det er ikke 2n3055, selvom den er noget nær legendarisk.....a en langsom trans a være  )
__________________ MAX DUNK!!!
Det er det de unge vil ha'!
|
| Til top |
|
| |
LAST Forum Bruger


Bruger siden: 19 September 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 639
|
| Sendt: 03 April 2008 kl. 23:21 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Hymn
Det er et meget spændende projekt i har gang i 
Jeg har leget en del med en simpel MOSFET (2SK216) buffer som "forforstærker" og har lært rigtig meget under vejs. Hvis jeg skal pege på den ting som betyder mest for er så simpelt et kredsløb, må det være strømforsyningen. Her må der ikke spares og overkill er en by i Rusland.

Må musikken være med jeres projekt 
Hilsen LAST __________________ http://www.volbeat.dk
http://www.nationupnorth.com
|
| Til top |
|
| |
Hymn Forum Bruger


Bruger siden: 29 Marts 2008 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 44
|
| Sendt: 04 April 2008 kl. 22:46 | IP-adresse registreret
|
|
|
Nrik: du udtrykker lidt bekymring om at vi muligvis aldrig kommer videre end at eksperimentere med Analogdelen, da der her er uendeligt meget at lege med. Så bare lige for at berolige kan jeg fortælle at diagrammer til alle print er lavet og der er lavet layout til analogprintet og dac printet, mens der pt. arbejdes på layout af forsyning og digital recieveren print.
Bare lige som en mundskænk kan i se layout'et til dac printet her:

Alle layout er lavet i programmet Sprint, som på ingen måde er et avanceret program der kan en masse fancy ting og sager....men det kan det vi som DIY'er har brug for, og så er det legende let at bruge.
Vi er begyndt at lege lidt med hvordan vi skal lave printene. indtil videre har vi forsøgt os med metoden hvor man stryger layout'et over på kobber printet og så efterfølgende gnubber papir'et af printet, i sæbevand og så ætser det. Metoden virker desværre ikke for godt med de fine printbaner på dac printet som gerne bliver ødelagt af alt gnubberiet. Vi regner med at forsøge os med belysnings metoden inden for den nærmeste fremtid, forhåbenligt giver det et bedre resultat. Vi vil også prøve at ætse med finætsekrystal da det jernklorid vi har brugt indtil nu er meget hårdt ved kobberet. Vis der er nogen der har gode råd omkring print fremstillingsprocessen så vil de blive modtaget med kyshånd, da det er længe siden nogen af os har leget med det.
__________________ MAX DUNK!!!
Det er det de unge vil ha'!
|
| Til top |
|
| |
NriK Forum Bruger


Bruger siden: 27 April 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 1780
|
| Sendt: 05 April 2008 kl. 21:12 | IP-adresse registreret
|
|
|
Flot! Jeg er straks mere rolig.
Spørgsmålet omkring prototype PCB dukker jævnligt op på www.diyaudio.com, og de fleste halvseriøse selvbygger bestiller dem ganske simpelt hos et print firma. Det koster lidt, og man skal vist bestille en 5 stykker ad gangen, men resultatet er i orden.
Jeg tror nok at Nisbeth herindefra har gjort det. (jeg har ikke)
Prøv at sende ham en PB.
|
| Til top |
|
| |
Hymn Forum Bruger


Bruger siden: 29 Marts 2008 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 44
|
| Sendt: 05 April 2008 kl. 21:30 | IP-adresse registreret
|
|
|
Nrik nu ha vi prøvet a lave print før, bare ik så meget med de footprint vi har med a gøre i dette project, vi har skam kigget på diverse muligheder for a få lavet et "prototype" i enten polen eller tyskland, men indtil videre har vi valgt a lave det hele selv så besværlige er vi nemlig men mange tak for dit indput keep it up
kommer snart lidt update..
Bst rgds __________________ MAX DUNK!!!
Det er det de unge vil ha'!
|
| Til top |
|
| |
Milu Udelukket fra forum


Bruger siden: 05 November 2003 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 4128
|
| Sendt: 05 April 2008 kl. 21:48 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej.
Ser rigtig spændende ud! (Omend jeg ikke er teknikker)
Er det Avalon der ses i baggrunden?
Hvad med noget så ufikst som rør i udgangen?
Mvh.
|
| Til top |
|
| |
Hymn Forum Bruger


Bruger siden: 29 Marts 2008 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 44
|
| Sendt: 05 April 2008 kl. 22:42 | IP-adresse registreret
|
|
|
Det er ikke en rigtigt avalon du ser i baggrunden, men det er en avalon klon......man er vel DIY'er!
Vi har snakket om at lave noget med rør, men det bliver ikke en del af det her projekt. Rør kommer nok heller ikke på tale i den nærmeste fremtid, da vi allerede er begyndt at snakke lidt om vores næste par projekter....og dem er der heller ikke rør i. __________________ MAX DUNK!!!
Det er det de unge vil ha'!
|
| Til top |
|
| |
Milu Udelukket fra forum


Bruger siden: 05 November 2003 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 4128
|
| Sendt: 05 April 2008 kl. 22:59 | IP-adresse registreret
|
|
|
Flot klon!
Mvh.
|
| Til top |
|
| |
LAST Forum Bruger


Bruger siden: 19 September 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 639
|
| Sendt: 06 April 2008 kl. 12:14 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
| Til top |
|
| |