Tilbage til HIFI4ALL.DK 17. juni 2025 | 20:55   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Digital lyd
 HIFI4ALL Forum : Digital lyd
Emne Emne: Yamaha RX-V1073 (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Genzing
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 16 August 2014
Lokalitet: Vestjylland
Status: Offline
Indlæg: 1
Sendt: 16 August 2014 kl. 14:11 | IP-adresse registreret  

Hej Alle.

Jeg er MEGET grøn på området, men står og er i gang med at opføre mit kommende hus. I den forbindelse vil jeg gerne have opsat lofthøjtalere i enkelt rum samt jeg har en kælder som gerne skulle fungere som et "festrum" kombineret med at den ene ende i hverdagen skal kunne bruges som hjemmebiograf. Jeg er dog ikke den person i verden som har brug for den allerbedste lyd eller billede, men det skal dog stadig være i orden! :-)

Umiddelbart er jeg der hvor jeg har besluttet mig for at lave 4 "grupper/zoner" (Bad, køkken, stue og kælder). Disse rum skal kunne kører separat hvorfor jeg har været lidt inde over Sonos, men da kæresten og jeg begge bruger appleprodukter hælder jeg nok mere til Airplay, da jeg tænker det kan spare mig for lidt penge samt jeg har set det et par gange før og synes det fungere godt!

Jeg har kigget på en receiver som Yamaha RX-V1073, her kan jeg lave 2 zoner i en receiver. Dvs jeg kan lave kælder og badeværelse i 1 receiver og så købe en ekstra receiver af samme type som køkken og stue kan køre på.

Mit spørgsmål er nu... Er der nogen som har erfaring med denne receiver? Tænder den automatisk når man anvender Airplay eller skal man tænde den manuelt? Og hvad tænker I umiddelbart om den måde jeg tænker at opbygge systemet på?

Tilslut har jeg kigget og hørt lidt på loftshøjtalere og umiddelbart hælder jeg nok mod B&W CCM684? Nogen der har erfaring med disse eller en evt. anden højtaler som de mener kunne være god?

Håber I kan hjælpe! :-)
Til top Vis Genzing's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Genzing
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2025 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes