| Sendt: 19 Februar 2010 kl. 15:27 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg har pt. et setup bestående af Nad 7240Pe og Nad Cd 5425
Dette spiller på et sæt System Audio 1550.
Men nu har jeg set et sæt Cambridge Azur 640. Både Cd, radio og forstærker inden for mine økonomiske rammer.
Min Nad yder 40 W i 8 ohm og trækker umiddelbart SA'erne fint, men kan cambridge gøre det bedre? (65 W 8 ohm | 100 W 4 ohm)
Nad'en er trods alt nok 20-30 år gammel. Camridgene er omkring 6 år.
Iflg SA skal der en forstærker på 50 W til for at spille mine SA'er - Så frygter at jeg måske ikke udnytter dem helt, men det er jo Nad.
Her kommer spørgsmålene?
Nogen der har prøvet SA og Cambridge sammen? lyd?
Jeg gætter på at Cambrigene vil have en lysere lyd end min Nad, det ville ikke genere mig. Men kan de så noget mere med mellemtonen/diskanten?
Ville du købe Cambridge?
Er der andet der ville gøre det bedre? og nej har desværre ikke råd til Primare, men når jeg har så køber jeg det :)
Jeg ved godt at det er optimalt at lytte sig frem, men studenterbudgettet er ikke til at købe og prøve for så pludselig at have et forstærkersæt i overskud.
Man kan vel ikke høre kombinationen nogen stedder da HIFI klubben har sat sig på Cambridge i DK og ikke fører SA.
|