| Sendt: 20 Februar 2010 kl. 13:08 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej
Hvad er jeres forventninger til prisudviklingen på direkte (som NAD M2 og TacT, ikke ICE) digitalforstærkere? Vil det gå som med analoge forstærkere, at man ser en langsom forbedring af produkterne og kun moderate prisfald, eller vil det ligne udviklingen i computere (i hvert fald for nogle år siden før AMD blev svækket) hvor der er kraftige prisfald og store forbedringer i hver generation?
Det må jo afhænge af hvad der gør produkterne dyre. Er det mest udviklingsomkostninger, så kan vi forvente prisfald når flere leverandører mestrer teknologien. Hvis der indgår komponenter/processer i produktionen som er uomgængeligt kostbare vil priserne nok ikke falde så meget.
Tror i teknologien med tiden vil medføre at selv discountelektronik kan lyde godt hvis fornuftigt designet? Man må kunne gøre meget i software for at kompensere for dårlige analoge komponenter.
Jeg kunne godt se en fremtid for mig hvor software til lydbehandling og højttalere er i fokus hos entusiaster og elektronikken "bare virker".
|