Tilbage til HIFI4ALL.DK 27. juni 2025 | 17:56   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Højttalere
 HIFI4ALL Forum : Højttalere
Emne Emne: KEF, Dali Elegance, Anthony Gallo Micro ? (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Dranov
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 05 Juni 2005
Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline
Indlæg: 224
Sendt: 05 Juni 2005 kl. 18:08 | IP-adresse registreret  

Jeg er ved at gøre klar til at købe et sourround sæt og vil gerne have små satelitter+sub. Mit valg står lige nu mellem.

KEF KHT 2005.2 ca. 7500.- kr

Dali Elegance ca. 7500,-Kr

Anthony Gallo Micro ca. 13000.- kr

Lige nu er favoritten Anthony Gallo Micro - fedt design samt en god stram sub på 250 watt.

Er der nogen med erfaring i satellit sæt. Mine hovedkriterier er god lyd og godt design. De skal spille i et rum på ca. 4x7 meter.

Til top Vis Dranov's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Dranov
 
chrols
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 09 September 2004
Status: Offline
Indlæg: 11
Sendt: 06 Juni 2005 kl. 12:52 | IP-adresse registreret  

Jeg har pt KEF KHT 2005.2, og valgt dem frem for Dali'erne da jeg syntes Kef'erne var mindst en klasse eller to bedre....jeg oplevede dem mere detaljeret og sammenhængende end dali'erne, og bassen var lidt strammere og mere kontant (Men er ikke sikker på det var den samme sub, Concept 12, som der følger med nu??? Har de været solgt med andre??).
Desuden kunne jeg dele lidt længere nede med Kef'erne, hvilket bidrog til et mere sammenhængende totalindtryk.

Hvad for noget udstyr har du foran?? Kef'erne passer efter min smag bedst til "varmt klingende" udstyr....

Anthony Gallo Micro kender jeg ikke, men de ser rigtig interressante ud (og noget dyrer)...dog er jeg lidt skeptisk mht. satelitterne som tilsyneladende er bestykket med en 3" fuldtoneenhed....men tests har været positive så vidt jeg kan se, så meld gerne tilbage når/hvis du får lyttet på dem!!

Til top Vis chrols's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af chrols
 
Dranov
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 05 Juni 2005
Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline
Indlæg: 224
Sendt: 07 Juni 2005 kl. 00:36 | IP-adresse registreret  

Havde tænkt at skulle sætte højttalerne sammen med en Onkyo TX-SR602E eller TX-SR702E.

Nogen erfaring med disse?

Har en iPod og syntes det er fedt med Onkyo's integration til denne. Er der forresten nogen der har set andre mærker det integrerer med iPod?

Er der nogen med erfaring i hvor KEF sættes kan findes billigst? Har hørt priser helt ned til 5.500,- kr

Til top Vis Dranov's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Dranov
 
chrols
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 09 September 2004
Status: Offline
Indlæg: 11
Sendt: 07 Juni 2005 kl. 13:00 | IP-adresse registreret  

Jeg kender desværre ikke Okyos nyere modelle ret godt, men de ældre modeller oplevede jeg generelt som neutrale, men ikke "varme". Men der er nok andre der har noget input til dette??

KEF sættet har lige været på tilbud til 5000,- i Electric City (eller fona, kan ikke huske hvilken..??). Dette er en rigtig favorabel pris...så er spøgsmålet om det r for sent nu???
Købte mine for 7000,- hvilket man som regel kan få handlet dem ned på i forhold til listeprisen.
Jeg ledte en del dengang jeg skulle købe, men fandt ikke nævneværdige besparelser i Tyskland. Tror man skal være heldig med det rigtige tidspunkt???

Til top Vis chrols's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af chrols
 
Dranov
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 05 Juni 2005
Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline
Indlæg: 224
Sendt: 08 Juni 2005 kl. 22:17 | IP-adresse registreret  

Så fik jeg købt et sæt KEF 2005.2 hos Electric City til 5000,- kr. Tak for tippet.

Nogle gode tips vedr. opsætning. Hvor højt har du placeret frontenhederne? Hvor har du subben stående?

Til top Vis Dranov's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Dranov
 
Harritz3257
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar
Tidl. gichael3257

Bruger siden: 11 Juni 2003
Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline
Indlæg: 1595
Sendt: 08 Juni 2005 kl. 22:23 | IP-adresse registreret  

Du skal så vidt muligt placere højttalere i lytte højden.

Bag højttalerne skal gerne være ca. 1m væk fra lyttepotitionen, da de ellers kan blive meget dominerende, og skinger i lyden.

Til top Vis Harritz3257's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Harritz3257
 
chrols
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 09 September 2004
Status: Offline
Indlæg: 11
Sendt: 09 Juni 2005 kl. 09:05 | IP-adresse registreret  

Mine fronter er placeret ret højt (af pladshensyn), og det virker faktisk helt ok. KEF'erne har en rigtig god spredening, så de er knap så følsomme overfor placeringen som mange andre typer. Men ellers er jeg enig med gichael3257, hvis det er muligt.

Sub'en har jeg stående til venstre under fronten (ligeledes af pladshensyn). Jeg vil helt sikkert tilstræbe at have den placeret under fronterne (helst midt under). Specielt når højttalerne er små satelitter, da man her som regel deler lidt højere end ved store højttalere. Specielt af hensyen til normal stereolytning, hvor jeg syntes det lyder mærkeligt, hvis subben er placeret et helt andet sted end satellitterne (igen specielt pga. den lidt højere delefrekvens). 
Men jeg har dog ikke selv prøvet andre placeringer med KEF'erne!!

Hvis du har mulighed for at prøve dig frem, er det klart at foretrække....Rummet kan også have stor indflydelse.

Du må meget gerne melde tilbage, når du har fået lyttet lidt på sættet, om du har fået hvad du forventede/håbede

Til top Vis chrols's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af chrols
 
Dranov
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 05 Juni 2005
Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline
Indlæg: 224
Sendt: 09 Juni 2005 kl. 21:54 | IP-adresse registreret  

Tak for input - skal lige have købt Onkyoen før de kan spille (har for tiden et gammelt hifi). Melder tilbage så snart de er oppe.
Til top Vis Dranov's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Dranov
 
rafaltx
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 11 August 2005
Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline
Indlæg: 28
Sendt: 18 September 2005 kl. 19:34 | IP-adresse registreret  

hej med jer jeg vil gærne købe marants 4500 forstærker + 7.1 system

dali avance s2  7500 + 2 dal højt a 999 kr hilsen rafaltx

Til top Vis rafaltx's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af rafaltx Besøg rafaltx's Websted
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2025 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes