|
Lyder overskriften helt tosset????? Næ, det synes jeg ikke
Jeg skal ud og finde ny e højttalere, og har i sinde og købe mig et brugt surroundsæt bestående af subwoofer, 1 center, 2 fronte og 2 bag for at være lidt fremtidssikret til når jeg skal have ny receiver snart (ca. ½ år). Hvad er det for en receiver du påtænker at købe?
Mit problem er at jeg har en Receiver der kun understøtter Pro Logic Surround, og jeg kan bagpå ikke se en subwoofer udgang. Hvad er det for en?
Vil det være at skyde mig selv i foden at købe et sådant højttalersæt, eller kan jeg slutte det til anlægget som det er og derefter vente til jeg kan (får lov) købe en ny receiver.
Det drejer sig om dantax HTS 2800 højttaler sæt: kan ses her:
http://asp.dantax-radio.dk/katalog.asp?sprog1=DK&sprog2=ALL
Direkte link: http://asp.dantax-radio.dk/vis_produkt.asp?id=698
Dette højttalersystem er et ret billigt. F.eks. er subwooferen's frekvensområde ikke noget at råbe hurra for: 90 - 120HZ er slet ikke nok til en bare lidt overbevisende bas gengivelse synes jeg personligt.
Men hvis du er glad for lyden, så er det bare okay. Det er dine ører der bestemmer.
Med hensyn til om hvad du skal købe først, tror jeg personligt at jeg ville købe en forstærker først. Det kommer meget an på hvor meget du vil ofre, så hvis du giver lidt flere oplysninger om hvad du har og påtænker at købe ville det være fjong  |