|
Jeg har prøvet dem af på forskellige forstærkere, med forskellige signalkilde og musiktyper og i forskellige rum, gulvplaveret, reolplaceret og på et bord med skumklodser under etc.
Jeg tror de er lavet til at buldre - de er fra start 80,erne og har sikkert kunnet gengive meget af det elektroniske dåsemusik tilfredstillende - og højt.
Sanusi lavede nogle ret fede højtalere i 70erne, disser leve nok højt på rygtet men er nok for billigt produceret.
Nu vil jeg starte med dæmpning - dernest - hvis det ikke er nok, vil jeg bytte bassen ud med måske en Gamma 12 " eller noget andet fra skat kammeret:-)
Tank for alle de gode råd, jeg skal vende tilbage med resultatet
Højtalerene kan ses på nedenstående links
http://www.sansui.us/images/Speakers/SP_Later/SPZ6_3.jpg
http://www.sansui.us/images/Speakers/SP_Later/SPZ6_2.jpg
http://www.sansui.us/images/Speakers/SP_Later/SPZ6_1.jpg
Hej igen
Det er netop det jeg tænkte på, at bassen kan være af en høj q'et kvalitet. Den Gamma 12" er ikke dårlig, men den har et QTS på 0,42 (hjælp!)
Dvs, at bare det at du kommer den i kabinet med en bitte seriemodstand fra spoler og forstærker og kabinttet selv, så er du allerede oppe på 0,5 min.
Da enheden er blødt ophængt og har en lille magnet(ja den ser stor ud, men den har lille kraft!), så skal der ingenting til før Q stiger eksplosivt.
Hvis VAS er 200-300 ( og det er det min. med det bløde ophæng!), så skal kabinettet min. være 130 liter for at opnå et rimeligt resultat. En delvis åben baffel ville være en mulighed, men så får du ikke dybbas pga udfasning.
Du kan gøre en anden ting som sikkert ikke tiltaler dig, da du er vild med kabinettet. Men, ihvertfald, bor en masse små huller på bagsiden og kom noget uld i (ex. fra tyk garn) ( for at undgå basrefleks). Så vil du automastisk sænke dit Q og desuden, synes jeg, få en friere lyd.
Du kan, hvis du nu græder, også sætte spikes eller lignede under dine HT og bore hullerne i bunden. Så ser man det ikke. Husk at stoppe tråd eller andet i hullerne!
Det var en lang smøre, håber du bliver klogere.
vh, |