Tilbage til HIFI4ALL.DK 13. juni 2026 | 18:48   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Højttalere
 HIFI4ALL Forum : Højttalere
Emne Emne: Teknisk HT spørgsmål (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
rockforlife
Lukket konto
Lukket konto
Avatar
Eget ønske!

Bruger siden: 18 Juli 2005
Lokalitet: Jylland
Status: Offline
Indlæg: 2382
Sendt: 22 Februar 2007 kl. 15:32 | IP-adresse registreret  

Eller hvad man skulle kalde det

Hvad bestemmer en højttalers følsomhed? Det gør de enkelte enheder og delefilteret selvfølgelig. Men hvorfor er ALLE højttalere ikke lavet nemme at drive for en forstærker. Den kan jo åbenbart lade sig gøre at lave et næsten lignært impedansforløb, eller hvad?

Næste spørgsmål.

Det der med store "motorer" bag på en bas/mellemtone har hvilken fungtion?

Kan en basenheds slaglængde blive for lang? Er der forskel på "den ideale slaglængde" alt efter hvor stor enheden er?



__________________
HYGGE HEJSA!
Til top Vis rockforlife's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af rockforlife
 
DanielV
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 12 December 2003
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 312
Sendt: 22 Februar 2007 kl. 15:52 | IP-adresse registreret  

Et par interessante spørgsmål som jeg godt kunne tænke mig at høre andres bud på, så er da lige med på en lytter.


Med venlig hilsen Daniel...

Til top Vis DanielV's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af DanielV
 
Lund@DK
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 14 Marts 2006
Lokalitet: Vestjylland
Status: Offline
Indlæg: 77
Sendt: 22 Februar 2007 kl. 18:17 | IP-adresse registreret  

Huuha, ja det er jo faktisk ganske interessant at følge med i :)


__________________
Samsung LE-32R51B & Playstaion 3
NAD C320BEE & Dali Concept 8
Squeezebox V3 & Tara Labs Prism 200a kabel
MacBook Pro - 2.2 - 2GB
Til top Vis Lund@DK's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Lund@DK Besøg Lund@DK's Websted
 
rockforlife
Lukket konto
Lukket konto
Avatar
Eget ønske!

Bruger siden: 18 Juli 2005
Lokalitet: Jylland
Status: Offline
Indlæg: 2382
Sendt: 22 Februar 2007 kl. 18:31 | IP-adresse registreret  

Så mangler vi bare alle dem med noget ved-hvordan  

__________________
HYGGE HEJSA!
Til top Vis rockforlife's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af rockforlife
 
hifiigen
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 05 Februar 2005
Lokalitet: Jylland
Status: Offline
Indlæg: 1033
Sendt: 22 Februar 2007 kl. 18:54 | IP-adresse registreret  

Gutenabend.

Det er nogle af de mest grundliggende kopromisser du der spørger til, så hvis der er nogle der har lyst til at svare grundigt, ja så tror jeg de skal bruge resten af vinterferien på det. Så meget vil/kan jeg ikke - og jeg er ingen professor.

Og så er det jo så ivrigt et diskusionsforum dette her, at hvis man fremhæver at venstre side er det vigtigste, ja så springer der nogle frem og siger, at det naturligvis er højre sider der er vigtigst - og det burde alle kunne indse! Fint nok, men det æder tid.

Jeg lægger ud:

Hvis vi starter med at se bort fra omkostninger i produktionen (læs: prisen til forbrugeren) så har vi ang. følsomhed et kompromis mellem vægt på det svingende system og nederste grænsefrekvens og øverste grænsefrekvens på en højttalerenhed. Et tungt et gør nederste grænsefrekvens mulig, men sænker øverste, og følsomheden bliver lavere. Hmmm. Et let et gør det modsatte - hvad vil du vælge som kompromis? Det skal også passe til de øvrige enheder. Q-værdien påvirkes ligeledes/hænger sammen med nederste grænsefrekvens, og måske har det særlig interesse (burde ha'!) for her har vi noget af humlen til impulsgengivelsens evne.

Hvis vi tager hensyn til prisen, så kig lige en gang på f.eks. Cabasse /Frankrig. De  har altig prioriteret høj følsomhed højt, idet de også ønsker høj dynamik (og her spiller forstærkereffekten ing - den reelle forstærkereftekt altså). Men for samtidig ikke al gøre membranerne alt for opbrydende ved den lette konstruktion, ja så måtte de generelt være ret forfinede. Og "motoren" i enheden skulle være kraftig - stort magnetsysten og snævert svingspolegab, som medfører snævre tolerencer og dermed dyr produktion. Summasumarum: høj pris, meget høj pris - hvor mange producenter kan leve af den filosofi? Alle er interesserede i en vis andel af markedet, og hvis dine omkostninger er meget høje bliver du marginalleverandør og aldrig rigtig velhavende.

Man kan så lave et kompromis ved at indskrænke en basenheds slaglængde. Men hov, det medfører forvrængning ved høje lydtryk. Når svingspolen forlader magnetsystemets gab er det helt på egne veje, og bremses kun af de mekaniske styr, og de gør ikke styring uden forvrængning. Så hvem vil indgå det kompromis? Alle producenter, med undtagelse af nogle ganske få producenter der laver basenheder med meget stor slaglængde, f.eks. Thiel Audio i USA. Igen taler vi om Mercedes-priser.

Man skal tage i betragtning, at vedr. højttalerakustik har udviklingen de sidste 20-30 år været sådan, at de fleste lyttere anvendte deres anlæg langt under dets reelle formåen, (f.eks. 100-500mW, ja sgu MILLIWATT) og derfor er der mange producenter der gennem tiden fandt veje til at minimere omkostningerne med de kompromisser som 99,9% af befolkningen ikke hører. Derfor er der set med hifi-øjne meget skidt på markedet. Og 90% af de egentlige hifi-enthusianster hører kun i 1% af den tid de bruger på at lytte deres anlægs power-grænse, og hvem vil ofre 50-100 t.kr. på at fyre den af uden dynamik- eller forvrængningsproblemer 2 gange om året? Få.

Derfor gør producenterne det ikke perfekt, selvom brochurerne siger det modsatte.

Håber dette klarede lidt op - debat kan blive interessant for alle.

 



__________________
Er blevet ret passiv læser.
Til top Vis hifiigen's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af hifiigen
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes