| Forfatter |
|
Groopy Forum Bruger


Bruger siden: 07 Februar 2004 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 86
|
| Sendt: 14 Februar 2004 kl. 15:51 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg kan læse mig frem til at største delen af alle her inde anbefaler Dali højttaler frem for B&W højttaler
Kan det virkelig være rigtig at Dali højttaler er så meget bedre end B&W højttaler???
|
| Til top |
|
| |
Zibas Forum Bruger


Bruger siden: 01 August 2003 Lokalitet: Sønderjylland
Status: Offline Indlæg: 144
|
| Sendt: 14 Februar 2004 kl. 15:59 | IP-adresse registreret
|
|
|
Det kommer så sandelig an på modellerne og hvilket slag set-up og musik man hører!!!! Hvilke modeller har du i tankerne. ??
|
| Til top |
|
| |
wrong Forum Bruger


Bruger siden: 30 August 2003 Lokalitet: Sydjylland
Status: Offline Indlæg: 3644
|
| Sendt: 14 Februar 2004 kl. 16:02 | IP-adresse registreret
|
|
|
jeg ved ikke om man kan sige at A er bedre end B. Det er jo ørerne der lytter, der afgør det. Man skal jo ikke købe noget som andre syntes er fedt, så glæder man jo kun dem og ikke sig selv. Det er jo en smagssag hvad der bedst.
MVH WRONG __________________ Vinyl er hyl!
Skateboarding kicks ass...
|
| Til top |
|
| |
Bruce Forum Bruger


Bruger siden: 29 November 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 370
|
| Sendt: 14 Februar 2004 kl. 16:11 | IP-adresse registreret
|
|
|
Groopy skrev:
|
Jeg kan læse mig frem til at største delen af alle her inde anbefaler Dali højttaler frem for B&W højttaler
Kan det virkelig være rigtig at Dali højttaler er så meget bedre end B&W højttaler??? |
|
|
Når alt kommer til alt er det vel en smagssag. Jeg beslutter mig for B&W 603 serien og tilhørende sub og baghøjttalere efter demo. Ved en del er imod den efter sigende mere gennemtrængende diskant, men det er lige efter min smag.
|
| Til top |
|
| |
thomas_ls Forum Bruger


Bruger siden: 14 April 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 421
|
| Sendt: 14 Februar 2004 kl. 16:27 | IP-adresse registreret
|
|
|
Det aller vigtigste er, at du køber en højttaler, hvor der er en fair sammenhæng mellem de brugte materialer (specielt enhederne, naturligvis) og pris.
Det er ikke altid tilfældet - i forretningerne får du ikke de rigtige svar.
Dali er der ingen problemer med, det skulle lige være, at det er meget svært at forhandle sig til en bedre pris, det gælder dog også for B&W, fordi en bestemt kæde har monopol på forhandlingen!
Lyt til System Audio eller Avance, begge dansk producerede og af god kvalitet. Jeg er ret imponeret over System Audios modeller, så længe de ikke skal spille i meget store rum. SA1280 MKII (nyeste model) er den mest vellykkede efter min mening, den står normalt til kr. 10.000, men kan godt fåes noget lavere!
|
| Til top |
|
| |
thomas_ls Forum Bruger


Bruger siden: 14 April 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 421
|
| Sendt: 14 Februar 2004 kl. 16:34 | IP-adresse registreret
|
|
|
Lige en kommentar til!
Lyd er naturligvis en smagssag, men du skal være opmærksom på, at der herinde finde nogle Hifi fundamentalister, de ved rigtig meget om teknikken bag, om lydbillede mm. Dem kan man lære meget af, mest fordi de kan matche forhandlere og producenter teoretisk.
Men disse fundamentalister går ofte efter en lyd som er meget neutral eller ufarvet. Dvs. de ønsker at høre lyden fra CDen i usminket form og ønsker ikke at lytte til elektronikken på nogen måde.
Andre synes om f.eks. Nad-lyd eller Holfi-lyd, hvilket jo kan være helt lige så godt. Men det kan give nogle mærkelige diskussioner, når folk fra to lejre møder hinanden!
|
| Til top |
|
| |
Kurt von Kubik Udelukket fra forum


Bruger siden: 14 Oktober 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 5656
|
| Sendt: 14 Februar 2004 kl. 17:00 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
| Til top |
|
| |
Groopy Forum Bruger


Bruger siden: 07 Februar 2004 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 86
|
| Sendt: 14 Februar 2004 kl. 21:31 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
| Til top |
|
| |
Jannick Forum Bruger


Bruger siden: 12 Juli 2003 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 1319
|
| Sendt: 14 Februar 2004 kl. 21:36 | IP-adresse registreret
|
|
|
Lyder da som et godt køb. Ville bare vælge ASW600 istedet. __________________ MVH Jannick Petersen
|
| Til top |
|
| |
Groopy Forum Bruger


Bruger siden: 07 Februar 2004 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 86
|
| Sendt: 14 Februar 2004 kl. 21:39 | IP-adresse registreret
|
|
|
Har et værelse på 11kvm, så en B&W ASW600 subwoofer er nok lidt for stor
|
| Til top |
|
| |
Anders_K Forum Bruger


Bruger siden: 31 Marts 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 670
|
| Sendt: 14 Februar 2004 kl. 22:48 | IP-adresse registreret
|
|
|
Groopy skrev:
|
Har et værelse på 11kvm, så en B&W ASW600 subwoofer er nok lidt for stor
|
|
|
Ja det tror jeg også. Jeg har kan selv meget godt lide B&W, men netop på subwoofer området vil jeg ikke anbefale dem. Her synes jeg istedet du skal kigge på Dali. Du kan sagtens kombinere de to mærker.
|
| Til top |
|
| |
Herman Forum Bruger


Bruger siden: 15 Maj 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 39
|
| Sendt: 14 Februar 2004 kl. 23:42 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hvis du kun har et rum på 11 kvm. vil det være rigeligt med 601S3,.. I det mindste er det god økonomi at vælge 601 som baghøjttaler og 602 som front men som sagt er jeg overbevist om at 601S3 sagtens kan klare jobbet hele vejen rundt....
God fornøjelse.
|
| Til top |
|
| |
CoZmatic Udelukket fra forum

Dobbeltprofil Audio4ever
Bruger siden: 30 December 2003 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 72
|
| Sendt: 14 Februar 2004 kl. 23:49 | IP-adresse registreret
|
|
|
Slettet.
|
| Til top |
|
| |
hedi Forum Bruger


Bruger siden: 05 Maj 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 75
|
| Sendt: 15 Februar 2004 kl. 20:40 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej
Jeg har selv et sæt Dali Evidence 870 som jeg er yderst tilfreds med.
Køb dem og du har ikke behov for en sub.
Har en kolega som har B&W, han er meget ked af den manglende bass formåen, har måtte købe en B&W sub ASW 600 tror jeg, for at få bedre bass.
Jeg har selv en KEF ASW 1000 sub men kun til film. 
NB. kan iøvrigt bedre lide B&W sub frem for dalies, især hvis den skal bruges til stereo. ASW 300 lyder iøvrigt ganske udemærket.
Hvilket budget har du iøvrigt til projektet ?
MVH
Henrik
|
| Til top |
|
| |
Kajkagen Forum Bruger


Bruger siden: 14 September 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 467
|
| Sendt: 24 Februar 2004 kl. 10:03 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jag har i oejeblikket B&W ht'er i et 12kvm vaerelse 2xDM604S2 Front, 2xDM601S2 Bag, ASW1000 Sub og CDM1NT Center... og det er jeg pisseglad for... Pga de meget gennemtrængende diskanter lyder B&W'erne meget "fine og klare" i lyden, hvis man kan sige det, og Sub'en ligger en god bund, selv om jeg nu synes at 604'erne er ok i bass, saalaenge man ikke bevaeger sig ud paa disko dasko omraadet ... Jeg kan mega godt lide den metalliske klang som 604'erne har (og som nok langt de fleste B&W har)
Der er en indstillingsknap paa sub'en, saa man kan justere hvor markant den skal vaere, saa man kan indstille den lige efter sin "bas-smag", saa det er helt kanon! Og saalaenge den indstillingsknap er der, kan den jo ogsaa indstilles til de kun 12kvm!
Men som der nu er sagt en million gange i dette forum... "Det kommer an paa dine oerer, og smag mht. lyd...saa tag selv ud i en butik og hoer de forskellige HT'er " __________________ Musik er noget af det mest vidunderlige der er til!
|
| Til top |
|
| |
Golf 2 VR6 Forum Bruger


Bruger siden: 15 Februar 2004 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 210
|
| Sendt: 24 Februar 2004 kl. 15:15 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Groopy!
Måske mødes folk fra 2 lejre, men jeg kan nu lide begge mærker! Mit første system bestod af B&W DM603S2, LCR6S2, DM602S2! Jeg ville opgradere da series3 kom, men fandt ud af at jeg hellere ville have CDM-NT højttalere, men da jeg så hørte Dali Evidence synes de var bedre pga. flere ting! Jeg kan godt skrive hvorfor, men det er jo dybest ligegyldigt, da det er min mening som tæller! Og når du skal vælge er det DIN mening som tæller! Tag ned i din lokale Hi-Fi Klubben og hør dem, det er mit råd!
Mht. til rum så har jeg 12,5 kvadratmeter, og jeg synes det er herre sjovt at købe subwoofere, den største jeg har haft var B&W ASW4000 ! Har en stor KEF THX Ultra til salg lige nu, hvis der er nogle interesserede?
__________________ Med venlig hilsen
Andy - http://www.hifigalleri.dk/html/gal_visbil.asp?ID=512
|
| Til top |
|
| |
Kjeldsen Forum Bruger

Bruger siden: 23 Maj 2003 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 9424
|
| Sendt: 24 Februar 2004 kl. 17:30 | IP-adresse registreret
|
|
|
Med 4 stk 602 og dermed 4 stk. 7" er der ikke meget fornuft i at købe en sub med en 8" (ASW300). 602'erne er samtidig svære at trække, så for at de skal lyde optimalt skal du have en god kraftig surroundforstærker.
En Dali SWA12 er et bedre match, og så evt. med 4 stk. 601 i stedet, da de er noget nemmere at drive. Alternativt kan du hvis du har en kraftig forstærker, undvære subben, og så lade 602'erne klare subsignalet. Det vil efter min vurdering være den optimale løsning i et lille rum.
|
| Til top |
|
| |
Groopy Forum Bruger


Bruger siden: 07 Februar 2004 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 86
|
| Sendt: 24 Februar 2004 kl. 18:09 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hvilken receiver vil du så anbefale ????
|
| Til top |
|
| |
Kjeldsen Forum Bruger

Bruger siden: 23 Maj 2003 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 9424
|
| Sendt: 24 Februar 2004 kl. 18:24 | IP-adresse registreret
|
|
|
Prøv evt. DENON AVR-770SD eller NAD 742. Der findes også andre mærker, men da jeg har arbejdet i hifi klubben er det dem jeg kender bedst.
Denon'en har jeg kun hørt ganske kort, og den imponerede mig noget, da den havde rigtig god kontrol over et par Dali 6006.
NAD'en har den fordel at den kan opgraderes med separate effektrin senere hen.
|
| Til top |
|
| |