| Sendt: 27 Februar 2010 kl. 21:58 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej herinde :)
Jeg har hoppet en del rundt her på fora'et og søgt, for at finde anbefalinger til nye højttalere og kan se en masse fine forslag rundt omkring, bl.a. ældre Dali og B&W (hvilke begge er mærker, jeg synes laver nogle lækre højttalere). Problemet er bare, at de fleste er 4 Ohm's højttalere i følge manualerne.
Jeg sidder med en ældre svend af en Onkyo TX-SV535, der går ned til minimum 6 ohm ifølge manualen og vil levere 2x80 w i 8 Ohm, så leder efter nogle ordentlige højttalere, der vil lege godt sammen med en sådan forstærker til maks. 2000 kr, helst under.
De kommer til at skulle bruges til både musik (primært) og surround (mindre vigtigt), hvor genren svinger meget, fra lidt blues til reggae og hip/hop til psychedelic trance og ambient og rock i alle afskygninger. Rummet de skal spille i er ca. 25 m², både gulv- og stander/væg-højttalere er velkommen :)
Håber I kan give nogle bud, på forhånd mange tak :)
|