Tilbage til HIFI4ALL.DK 21. juni 2026 | 20:07   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Højttalere
 HIFI4ALL Forum : Højttalere
Emne Emne: Spikes eller gummi? (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Slåttvik
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 24 November 2006
Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline
Indlæg: 94
Sendt: 01 Maj 2010 kl. 20:34 | IP-adresse registreret  

Hejsa

Faldt over dette udsagn på nettet:

En teknisk forklaring, af Sonic Design:

Alle højttalere står på noget som kan sammenlignes med en fjeder, hvor hård den end er, og en resonans opstår indenfor eller udenfor højtalerens frekvensområde. Under resonans frekvensen er højttaler-kabinettets vibrationer sammenkoblet til gulvet og over resonans frekvensen er højttaler kabinettet mere eller mindre vibrationsisoleret fra gulvet.

Første tanke er at gøre opstillingen så stiv at resonansen kommer over det hørbare område. Dette er adgangs punktet for spikes. Dette fungerer dog ikke uden resonansen som højst hæver sig til det øverste base område. Hvis man har et beton gulv kan det også godt give lyd forstyrrelser. Hvis man f.eks. bore i en beton væg kan det høres i hele huset, det beviser at beton ikke er et "dødt" materiale.
 

Tilhængerne af spikes præsenterer desuden to helt forskellige teorier:

1. Spikes fungerer som en mekanisk diode som leder vibrationerne mod en bestemt retning.

2. Spikes står på et uendeligt lille område, som ikke kan overføre nogle vibrationer til gulvet.

Angående "teori 1" kan man sige at en spike ikke er nogen mekanisk diode. Selvfølgelig gælder Newtons lov også for spikes: "En kraft skaber en mod kraft", og dette gælder selvfølgelig i både retninger.

Angående "teori 2" kan man sige at spidsen ikke har mindre område end den selv kan bære tyngdekraften fra højtaleren . Derved udledes en kraft mod gulvet, som også kan overføre vibrationerne.

Ligegyldig hvordan, vibrationerne når gulvet, som har en flade på mange kvadratmeter, og stråler lyd ud med store lyd forvrængninger.

Vi skal altså have føddernes resonans frekvens helt udenfor højtalerens frekvens område. Dette fører til usædvanligt lave frekvenser for fjederen, meget lavere end 20 Hz.

For en pickup arm var denne dimensionering i lang tid helt accepteret og ingen siger at resonansen skal op i det hørbare området for at få fastere bas eller renere lyd.

Det har været vanskeligt at udforme en fod af f.eks. gummi som er meget blød. Samtidigt har det været vanskeligt at få skummede materiale til ikke at komprimeres og blive stumme med tiden. Nu kan Sonic Design tilbyde en fod med et fjedrende materiale og en stor procent del åbne porer. Åbne porer gør at materialet, i sig selv, fjedrer og ikke den indelukkede gas, som først bliver lukket ud efter lang tid.

Indenfor Ljudtekniska Sällskapet i Sverige har man med målinger videnskabeligt bevist, at et højttalerkabinet som er blødt affjedret bevæger sig mindre af musiksignalet end et som er hårdt affjedret. Hvis du har spikes under din højttaler øger det forvrængningen.

Hvis man har bløde fødder, bevæger højttalerkabinettet og gulvet sig mindre. Kabinettets vægge vibrerer også mindre eftersom fødderne ikke har nogen resonans, som støder kræfter ind i kabinettet.

Føddernes materiale har også andre unikke egenskaber, som f.eks. et elasticitets-modul som synker ved belastning hvilket medfører at den nedadgående fjederbevægelse bliver mindre end den lave resonans frekvensen ellers skulle resultere i. Resultatet bliver en resonans-frekvens horisontalt på 7 Hz.

Det har vist sig at højttalere, som står på stativ har specielt store problemer med resonanser. SD-foden bør placeres mellem højttaleren og stativet. Højttalerens vibrationer dæmpes da så nær kilden som muligt. Eftersom stativet ikke længere vibrerer kan man bruge spikes, plast-knopper eller hvad man vil mod gulvet.

For at nå så langt som muligt med resonans-dæmpningen må det affjedrende materiales dimensionere for højtalerens vægt. Både hårdhed og størrelse tilpasses til din højttaler. Muligheden for optimerede resultater findes mellem ca. 5 og 200 kg med 30 forskellige dæmpefødder.

 

Jeg står selv med et par nye (brugte) Vienna gulvhøjtalere og funderer over om jeg skal anvende spikes eller gummi puder? Hvad siger panelet? De skal stå på et tæppe på beton. Spikes eller gummi??

På forhånd tak!

Tom


Til top Vis Slåttvik's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Slåttvik
 
erlingt
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 31 December 2008
Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline
Indlæg: 1532
Sendt: 01 Maj 2010 kl. 20:43 | IP-adresse registreret  

Jeg har haft problemer med et par højttalerer, som stod dirkete på et plankegulv, hvor så hele gulvet "sang med".
Dette løste jeg ved at stille højttalerene på 4 "luftpuder" - den slags man bruger til emballagering - på ca 5x10 cm i hvert hjørne af højttalerene. Og vupti, var det slut med resonanser fra gulvet. Højttalerene hænger og svæver 1 cm over gulvet, og der er ingen kobling mellem højttalere og gulv.
Billigt, enkelt og effektivt.
Til top Vis erlingt's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af erlingt
 
Rainbow
Lukket konto
Lukket konto
Avatar
Eget ønske

Bruger siden: 03 December 2004
Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline
Indlæg: 299
Sendt: 01 Maj 2010 kl. 21:10 | IP-adresse registreret  

Hej!

Angående dæmpning har jeg efterhånden prøvet mange ting. Spikes, SD-feet, kork, tæpperester og Valhalla-feet. Under mine højtalere er der en slags ekstra-bund. Det har jeg udnyttet til at klistre blygummi-plader, købt i Harald Nyborg for 159 kr, under denne bundplade og så derefter sætte 4 stk. Valhalla-feet under hver højtaler. De koster så 100 kr. for 4 stk. Stadigvæk kun et tweak til ca. 350 kr. Det er det mest resonans-dæmpende jeg endnu har haft og bassen er blevet endnu mere "tør" og fast. Problemet er at blygummiet skal klistres på, man kan måske vælge blot at stille dem på det. Nu er jeg i den situation at mine højtalere aldrig skal sælges men måske udskiftes en dag. Derfor tænker jeg ikke så meget i sådanne detaljer med blygummi. Hele bagsiden af højtalerne samt væggene indvendig er også isoleret med det. Det ville jeg nok ikke gøre med et par nye Vienna eller andre....Men tweaket med blygummi og Valhalla-feet fungerer godt her og det kan da sagtens lade sig gøre, at blot stille højtalerne ovenpå uden klistrer.

Venlig hilsen

Til top Vis Rainbow's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Rainbow
 
rskriver
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 14 November 2006
Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline
Indlæg: 2315
Sendt: 01 Maj 2010 kl. 21:13 | IP-adresse registreret  

Min erfaring med trægulv og spikes, er ikke at vibrationerne i gulvet mindskes ved brugen heraf.. Mit bedste bud på afkobling
(har ikke prøvet erlingt's forslag, men det lyder interessant?) er en haveflise under hver højttaler, bedste tweak jeg nogensinde
har hørt til prisen :)
Til top Vis rskriver's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af rskriver
 
ulrikmm
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 09 Maj 2005
Lokalitet: Østjylland
Status: Offline
Indlæg: 1100
Sendt: 01 Maj 2010 kl. 21:16 | IP-adresse registreret  

erlingt skrev:
Jeg har haft problemer med et par højttalerer, som stod dirkete på et plankegulv, hvor så hele gulvet "sang
med".
Dette løste jeg ved at stille højttalerene på 4 "luftpuder" - den slags man bruger til emballagering - på ca 5x10 cm i hvert hjørne
af højttalerene. Og vupti, var det slut med resonanser fra gulvet. Højttalerene hænger og svæver 1 cm over gulvet, og der er
ingen kobling mellem højttalere og gulv.
Billigt, enkelt og effektivt.

Spændende - men hvordan har du undgået at puderne taber luften?
Til top Vis ulrikmm's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af ulrikmm
 
erlingt
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 31 December 2008
Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline
Indlæg: 1532
Sendt: 01 Maj 2010 kl. 23:31 | IP-adresse registreret  

ulrikmm skrev:
erlingt skrev:
Jeg har haft problemer med et par højttalerer, som stod dirkete på et plankegulv, hvor så hele gulvet "sang
med".
Dette løste jeg ved at stille højttalerene på 4 "luftpuder" - den slags man bruger til emballagering - på ca 5x10 cm i hvert hjørne
af højttalerene. Og vupti, var det slut med resonanser fra gulvet. Højttalerene hænger og svæver 1 cm over gulvet, og der er
ingen kobling mellem højttalere og gulv.
Billigt, enkelt og effektivt.

Spændende - men hvordan har du undgået at puderne taber luften?


Ja, det er et problem - det kræver lidt omhyggelig udvælgelse af de mest holdbare. Men oftes får man jo en hel kasse af puderne, så der er noget at tage af

Men princippet er godt, så det er bare lige med at få produceret noget i et mere holdbart materiale og i et audiofilt materiale - så burde de jo kunne sælges til 800 kr for et sæt
Til top Vis erlingt's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af erlingt
 
seba
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum


Bruger siden: 23 Februar 2010
Lokalitet: Fyn
Status: Offline
Indlæg: 327
Sendt: 02 Maj 2010 kl. 00:09 | IP-adresse registreret  

Menbranerne må ikke kunne rokke sig det mindste i vertikalt plan hvis ønsket er dynamik.
Til top Vis seba's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af seba
 
ulrikmm
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 09 Maj 2005
Lokalitet: Østjylland
Status: Offline
Indlæg: 1100
Sendt: 02 Maj 2010 kl. 23:26 | IP-adresse registreret  

I gamle dage brugte high fidelitys redacteur ladefoged reglen 1000:1 - dvs at HT skulle veje 1000 gange så meget som
enhedernes bevægelige masse.
Til top Vis ulrikmm's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af ulrikmm
 
mollecon
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 05 December 2003
Lokalitet: Odense
Status: Offline
Indlæg: 4790
Sendt: 03 Maj 2010 kl. 02:17 | IP-adresse registreret  

Det gjorde han, ja. Men, moderne membraner har ofte en høj masse - min sub burde veje ca. ½ ton, f.eks. 

En generel regel kunne være, spikes til hårde gulve (cement, beton m.v.), fjedrende underlag til 'bløde' gulve (træ o.lign.).
Til top Vis mollecon's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af mollecon
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes