| Sendt: 15 Juni 2010 kl. 11:41 | IP-adresse registreret
|
|
|
MHT underboen, så fik jeg for et halvt års tid siden en AHA-oplevelse.
Jeg har altid døjet med rungende bas i min stue - mit fyrplankegulv slår tilsyneladende de fleste kontrabasser som klangbund.
Anyways, jeg byggede for noget siden et par 2-vejs højttalere på 13-14 kg, som efterfølger til mine gulvhøjttalere (i håb om mindre rungende bas). De står på en sandfyldt sokkel der vejer >30 kg. Ikke desto mindre rungede bassen lisså meget som ved mine tidligere gulvhøjttalere, men jeg troede nu ikke det havde noget at gøre med direkte forplantning af svingninger i gulvet.
MEN rungeriet mindskedes markant ved at jeg afkoblede højttalerne fra soklen med SD fødder (har siden fundet ud af at en bildørs-gummiliste gør et endnu bedre arbejde :-)
Øhm, ja det jeg ville frem til er, at det i højere grad drejer sig om at få højttaleren afkoblet fra gulvet, end om hvorvidt det er en stander eller gulv højttaler.
\KOF
|