Forfatter |
|
Brian Krist Forum Bruger

Bruger siden: 05 Juli 2007 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 94
|
Sendt: 20 Oktober 2015 kl. 12:30 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hejsa :-)
Er der nogen spom helt præcist kan forklare hvordan denne fungerer? : http://frequence.dk/hifi/78-aktiv-forstarker/1298-hypex-psc2 -7001/
Skal det forstås sådan, at man blot tager dette modul, kobler det til sin højtaler og "vupti" så har du reelt set en effektforstærker koblet til din højtaler?
Jeg spørger fordi jeg dags dato kører surround med 4 X B&W CM8, samt center og sub og såmen gerne vil have noget mere power koblet på. Det er koblet på en Denon 3312 reciver og NAD 275 effekt til fronterne. Effekt kan man jo sjældent få nok af, så jeg faldte over disse moduler og begyndte at overvejer om det kunne være en løsning.
|
Til top |
|
|
Kaj. Forum Bruger


Bruger siden: 04 August 2014 Lokalitet: Aalborg
Status: Offline Indlæg: 3369
|
Sendt: 20 Oktober 2015 kl. 12:58 | IP-adresse registreret
|
|
|
Som det fremgår af teksten på hjemmesiden er det et tokanal modul der kan bruges til to højttalere eller en højttaler og en subwoofer.
Altsammen afhængig af de indstillingsmuligheder modulet rummer.
|
Til top |
|
|
Gaffatape Udelukket fra forum

Bruger siden: 15 August 2015 Lokalitet: Sydsjælland
Status: Offline Indlæg: 146
|
Sendt: 20 Oktober 2015 kl. 13:36 | IP-adresse registreret
|
|
|
Modulet indeholder 2 forstærker en til "high" og en til "low"
Der er indbygget delefilter
Modulet bruges til f.eks en højttaler med passivt delefilter + en subwoofer, til biamping af en højttaler eller til en højttaler der skal deles aktivt mellem
bas og mellemtone/diskant hvor filteret mellem mellemtone og diskant er passivt.
Så har du CM8 skal du have sådan 4 moduler.
Jeg ville nok kigge efter en noget kraftigere effektforstærker istedet for.
NAD C275 er ikke den bedste forstærker til B&W da de har nogle voldsomme strømkrævende fasevinkler
|
Til top |
|
|
Gaffatape Udelukket fra forum

Bruger siden: 15 August 2015 Lokalitet: Sydsjælland
Status: Offline Indlæg: 146
|
Sendt: 20 Oktober 2015 kl. 14:37 | IP-adresse registreret
|
|
|
Der er en der har 2 stk NAD 208 til salg for 6000,- samlet
De burde give et gevaldigt løft i power og lydkvalitet
|
Til top |
|
|
Brian Krist Forum Bruger

Bruger siden: 05 Juli 2007 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 94
|
Sendt: 20 Oktober 2015 kl. 14:49 | IP-adresse registreret
|
|
|
Enig i at jeg skal have en kraftigere effekt end min nuværende NAD, men ville disse Hypex være et acceptabelt alternativ?
Umiddelbart er der mulighed for at få en forholdsvis kraftig effekt ud af det, hvis man fx investerer i 4 stk = 4 X 700W, hvilket det ikke ligefrem er muligt at finde andre steder...
Der er også "lille" broderen som har 400W, hvilket nok også burde være rigeligt. Men det lyder jo næsten for godt til at kunne passe...? 4 moduler med hver 2X400W (Ville så bruge dem til Bi-amp) kan erhverves til ca. 10.000,- Hvilken anden effektforstærker vil være i stand til at byde det, medmindre vi snakker noget PA udstyr? Hvorfor er der ingen andre som umiddelbart bruger det?
|
Til top |
|
|
Kjeldsen Branchemedlem

Kjeldsens forbindelser
Bruger siden: 23 Maj 2003 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 9389
|
Sendt: 20 Oktober 2015 kl. 15:43 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hypex er nok et af de mest udbredte mærker inden DIY. Jeg tror der er rigtigt mange som bruger modulerne, og selv bygger resten. Hypex er meget anerkendt, og du går helt sikkert ikke galt i byen med dette mærke.
|
Til top |
|
|
Brian Krist Forum Bruger

Bruger siden: 05 Juli 2007 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 94
|
Sendt: 20 Oktober 2015 kl. 15:49 | IP-adresse registreret
|
|
|
Så tror jeg sgu det testes  Man kan jo altid starte med den "lille" på 2 X 400 W og så se hvordan det går. Hvis det så
lykkedes, skal der jo bare samles 5 af det samme modul i en given kasse og så må man sgu have rigeligt med saft til de
højtalere
Er det forkert forstået, at der ikke skal bruges andet end den ene modul? Der mangler ikke strømforsyning eller andet tilbehør?
|
Til top |
|
|
Kjeldsen Branchemedlem

Kjeldsens forbindelser
Bruger siden: 23 Maj 2003 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 9389
|
Sendt: 20 Oktober 2015 kl. 15:54 | IP-adresse registreret
|
|
|
Du skal sørge for at købe et Powercom strømkabel, ellers er det hele med.
Hypex findes også i en lang række kommercielle produkter (blandt andet NAD)
|
Til top |
|
|
Kjeldsen Branchemedlem

Kjeldsens forbindelser
Bruger siden: 23 Maj 2003 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 9389
|
Sendt: 20 Oktober 2015 kl. 15:55 | IP-adresse registreret
|
|
|
NB! Hvis du refererer til DIY modulerne, skal du også købe strømforsyning eller et helt kit
|
Til top |
|
|