|
Hej Jeg er kommet i besiddelse af 2stk gule Jensen kondensatorer som jeg er i tvivl om hvor de bruges bedst/hvad de fra Jensens side er udviklet til.
Den har 3 poler i toppen og skruegevind i den anden ende. Den har åbenbart 3 poler, fordi man så kan vælge om man vil have 3uF/400VAC eller 7uF/160VAC ud.
Det der ellers står på den er: MP-Capacitor VDE 560-8 Type MPA-3-9251G1 ANW.KL.HSF DIN 40040
For mig at se minder det meget om en elektrolyt som almindeligvis bruges i strømforsyninger evt. rør?
Er det O.K evt at bruge den som afkobling efter eksempelvis en 22000uF/100v lytte?
Det ville selvfølgelig havde været nemmere med et billede, men jeg har desværre ingen digital camera, men kom med nogle bud.
Jeg kan selvfølgelig også sende en email til Jensen, men der må da være nogle herinde, der har mere tjek på Jensens kondensatorer end jeg har og nej, jeg kan ikke finde den på Jensen hjemmeside.
Mvh Basil.
|