| Forfatter |
|
DarkWing Forum Bruger


Bruger siden: 12 Juli 2003 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 470
|
| Sendt: 12 Oktober 2004 kl. 23:10 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
| Til top |
|
| |
daniels Forum Bruger


Bruger siden: 26 Marts 2004 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 3704
|
| Sendt: 13 Oktober 2004 kl. 13:34 | IP-adresse registreret
|
|
|
Det ser spændende ud (gør det altid med nye enheder).
25W/8567-SE ser ud til at være en efterfølger til den gamle 25W/8565-01, der efter min mening var helt suveræn. De to ligner da også hinanden meget med F3 og kabinetvolumen, etc..
De to diskanter ser ud til at være mindre udgaver af 9700, men det må vi have bekræftet andet steds fra. Har også kigget lidt på dem, men deres T/S parametre kan ikke helt måle sig med 9700 (effekt og fs f.eks.) 9600 har dog samme fs som 9700.
En test må vel komme med tiden...
|
| Til top |
|
| |
Hasselhof Branchemedlem

Direktør, Earthquake Danmark
Bruger siden: 29 Juni 2003 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 955
|
| Sendt: 14 Oktober 2004 kl. 02:53 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hmm forstår ikke hvad der er gået galt for SS her på det sidste..nu er der kommet flere varianter af bas enheder med uhyggelig lav følsomhed og lav belastbarhed og en kompressions karakterstik der gør dem næsten ubrugbare..enten kapitalisere SS på navnet ellers er enhederne til noget helt specielt som jeg ikke har gennemskuet. Er basserne speciel lavet til et firma hvor SS så bare vil make some money on the side ?
__________________ Thomas Mygind
|
| Til top |
|
| |
daniels Forum Bruger


Bruger siden: 26 Marts 2004 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 3704
|
| Sendt: 14 Oktober 2004 kl. 07:02 | IP-adresse registreret
|
|
|
Deres nye basser har rigtigt nok MEGET lav følsomhed, men det kan jo kompenseres for i et aktivt delefilter. Men brugbarheden af enhederne er faldet noget. De kræver en del af konstruktøren for at yde sit bedste.
- Måske ny firmapolitik?
|
| Til top |
|
| |
torkild Udelukket fra forum

Produktionsteknikker, Dynaudio
Bruger siden: 15 Juli 2004 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 1309
|
| Sendt: 14 Oktober 2004 kl. 11:03 | IP-adresse registreret
|
|
|
hvis nu bare at Total Q-factor, Qts var over 0,5 eller tæt på så var den værd at vruge !
|
| Til top |
|
| |
Aksa Forum Bruger


Bruger siden: 12 Juli 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 1998
|
| Sendt: 14 Oktober 2004 kl. 12:34 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg gætter på, at det er meningen, at de skal bruges med forstærker koblet direkte på i forbindelse med aktiv filtrering/equalizing - eller kan det simpelthen ikke hænge sammen. Det med belastbarheden kan sikkert tages med et gran salt - synes ofte SS er lidt konservative i denne henseende.
__________________ mvh
AKSA
"Life is too short for over-expensive hi-fi pretending to be high-end"
|
| Til top |
|
| |
Krede :) Forum Bruger


Bruger siden: 21 November 2003 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 398
|
| Sendt: 14 Oktober 2004 kl. 13:13 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
| Til top |
|
| |
daniels Forum Bruger


Bruger siden: 26 Marts 2004 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 3704
|
| Sendt: 14 Oktober 2004 kl. 13:19 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jo, den har jeg heller ikke lagt mærke til før....
Måske skal man have fire af dem i hver side, så passer impedans og følsomhed bedre
...Men den ser lidt underlig ud...
Der må være nogle fordele ved de nye typer, som vi bare ikke kan se ud fra tallene. Måske lyden?
|
| Til top |
|
| |
Krede :) Forum Bruger


Bruger siden: 21 November 2003 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 398
|
| Sendt: 14 Oktober 2004 kl. 13:32 | IP-adresse registreret
|
|
|
tja, det kan da godt være den lyder godt, men det er da lidt ærgeligt, at man skal have noget i nærheden af en 10kW diesel generator for at drive dem Men som du siger, måske skal man bare have en masse af dem, for at bringe modstanden ned og følsomheden op  Denne løsning synes bare ikke særligt optimal for flertallet?
|
| Til top |
|
| |
brian Branchemedlem

Odyssey Audio Danmark
Bruger siden: 03 Marts 2004 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 360
|
| Sendt: 14 Oktober 2004 kl. 13:36 | IP-adresse registreret
|
|
|
Til Krede
Det kunne jo være at enheden er lavet til de DIY der vil lave en SA-klon. Bare en tanke....
__________________ http://www.odysseyaudio.dk
|
| Til top |
|
| |
Krede :) Forum Bruger


Bruger siden: 21 November 2003 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 398
|
| Sendt: 14 Oktober 2004 kl. 13:50 | IP-adresse registreret
|
|
|
brian,
SA, som i System Audio? Mener da ikke de bruger 6.5" enheder i nogen af deres højttalere? Men som princip har du da sikkert ret i, at enheden er lavet til at skulle bruges flere af gangen.
|
| Til top |
|
| |
daniels Forum Bruger


Bruger siden: 26 Marts 2004 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 3704
|
| Sendt: 14 Oktober 2004 kl. 14:03 | IP-adresse registreret
|
|
|
Vil sikkert kunne levere et pænt lydtryk med fire 6,5" enheder...
|
| Til top |
|
| |
brian Branchemedlem

Odyssey Audio Danmark
Bruger siden: 03 Marts 2004 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 360
|
| Sendt: 14 Oktober 2004 kl. 14:04 | IP-adresse registreret
|
|
|
Krede,
det var lige præcis princippet med flere enheder jeg tænkte på. Havde ikke lige tænkt på at SA bruger 6,5".
__________________ http://www.odysseyaudio.dk
|
| Til top |
|
| |
mollecon Forum Bruger


Bruger siden: 05 December 2003 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 4790
|
| Sendt: 14 Oktober 2004 kl. 17:38 | IP-adresse registreret
|
|
|
Data på den 10" enhed imponerede oprigtigt talt heller ikke mig... Areal på fire stk. 6,5" svarer stort set til en 12".
|
| Til top |
|
| |
Neeper Lukket konto

Lukket efter eget ønske
Bruger siden: 11 Maj 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 762
|
| Sendt: 15 Oktober 2004 kl. 00:40 | IP-adresse registreret
|
|
|
Til Hasselhof
Hvad mener du med kompressions karakterstik..? Forholdet mellem belastbarhed og følsomhed..? Eller..?
Scan-Speak her en meget konservative med hensyn til belastbarhed.. Jeg har haft et par System Audio SA2K, og de kunne spille meget højt med min Thule PA350B (2*500 Watt RMS).. Og den SS15W bas/mid som sidder i, er opgivet til 60 watt fra SS side.. Kan i praksis tåle 300 - 400 Watt, med musik...
Mvh Kim
|
| Til top |
|
| |
Hasselhof Branchemedlem

Direktør, Earthquake Danmark
Bruger siden: 29 Juni 2003 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 955
|
| Sendt: 16 Oktober 2004 kl. 01:45 | IP-adresse registreret
|
|
|
det er hvordan kurven mellem indput og realativ følsomhed ser ud, da følsomheden falder i takt med inputtet opvarmer svingspolen. Scanspeaken er konservativt opgivet på den måde at den brender ikke hvis den får 400 watt impulser, men kompressionen ved det indput er så høj at det ikke giver en brugbar output forøgelse. Ved de 150 watt er kompressionen allerede 2 db hvis jeg husker korrekt. Ikke at der er noget galt i 2 db ved rated cont indput, men når følsomheden er så lav gør det enheden efter min vurdering uendelig tæt på værdiløs. Fx en jbl svg enhed har en følsomhed på 99 db og komprimere 3 db ved rated indput, som er 800 watt. Går man et øjeblik udfra at enhedens output er linært så betyder det at du ikke får et større output ud af enheden om du smider 400 eller 800 watt ind. Den samme tendens vil være på scanspeaken dog i mindre grad, men pga følsomhed og belastbarhed vil det være et mere reelt problem for den selvom JBL enheden lider af fænomenet i højere grad.
__________________ Thomas Mygind
|
| Til top |
|
| |
Neeper Lukket konto

Lukket efter eget ønske
Bruger siden: 11 Maj 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 762
|
| Sendt: 16 Oktober 2004 kl. 03:34 | IP-adresse registreret
|
|
|
Oki.. Jeg har altid også godt kunne li` JBL`s bas enheder.. Nok bare ikke lige deres filter, mellemtoner og diskanter.. Og kabinetter.. :)
Jeg her for nylig ombygget en gammel (22år) JBL L 150 for en ven. Mellemtone, diskant og filter røg ud. Kabinettet blev forstærket med blygummi og 30 mm MDF.
Ny baffel blev lavet til en Scan-Speak 12M mellemtone og en 7000 ringradiator.. Nyt filter er lavet, med bl.a Audyn cap og Janzen cross coils. 2. orden LR mellem bas og mellemtone, og et 1. ordens / 3. ordens mellem mellemtone og diskant.. (QF 180Hz og 4KHz)
Bevares, det krævede en del forsøg, og tog en del tid, men det rykker helt vildt.. Lyder 1000 gange bedre end den originale..
Faktisk noget af det bedste jeg selv har hørt.. På mange måder bedre end mine Euphonia.. Men er du sindssyg hvor er de grimme de gamle store kasser.. 
Bassen er rigtig god, når den får et ordentligt kabinet, og filter.. Oprindeligt delte bassen ved ca. 450 Hz.. Med et 1. ordens filter.. Det vil sige, niveauet faldt stort set ikke, da der ikke var noget zobel filter på.. Full range 12" JBL i et tyndt spånplade kabinet.. Det var ikke ret godt.. For at sige det mildt..
Et lidt skørt og vildt projekt, som heldigvis gik hen og lykkedes.. Ham som har dem er lykkelig..
Okay det var måske lidt OT 
Mvh Kim
PS: Jeg har indrykket nogle billeder af projektet her: http://www.hifi4all.dk/forum/forum_posts.asp?TID=15592&P N=1&TPN=1
|
| Til top |
|
| |
kim olsen Forum Bruger


Bruger siden: 01 August 2003 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 5749
|
| Sendt: 16 Oktober 2004 kl. 11:18 | IP-adresse registreret
|
|
|
næh da... det går nok de er grimme, hvis de spiller så godt som du siger... overvejede engang selv at modoficiere noget gammel jbl jeg har stående...
men måske ikke så gennemførst som dig
herligt at give en gammel speaker nyt liv på den måde... __________________ Krone siger du? nej den har jeg ikke på hovedet, den står der med skriften "DC300"
|
| Til top |
|
| |
mollecon Forum Bruger


Bruger siden: 05 December 2003 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 4790
|
| Sendt: 16 Oktober 2004 kl. 23:26 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hasselhof har ret - og det er af samme grund man ikke uden videre kan løse problemer mht output fra en højtaler ved at smide mere effekt på.
|
| Til top |
|
| |
USXX Lukket konto

Lukket efter eget ønske!
Bruger siden: 31 Marts 2003 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 666
|
| Sendt: 20 Oktober 2004 kl. 12:00 | IP-adresse registreret
|
|
|
Resonansen på målingen ved 7-800Hz på diskanten er en målefejl, som skyldes periodisk ustabilitet på den ene off-axis mikrofon - enheden har selvsagt ikke denne resonans i stempelområdet!
__________________ /Ulrik
|
| Til top |
|
| |