Tilbage til HIFI4ALL.DK 11. juni 2026 | 15:22   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
DIY/Selvbyg
 HIFI4ALL Forum : DIY/Selvbyg
Emne Emne: Nye dimensioner (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Claus L
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 07 Marts 2005
Status: Offline
Indlæg: 31
Sendt: 06 April 2005 kl. 22:52 | IP-adresse registreret  

Hey

Som lallende dilletant udi selvbyggeriets ædle kunst, beder jeg (endnu engang) ydmygt om assistance. Det drejer sig om en eksisterende højtaler som blot skal have et nyt kabinet. Det kan lyde tåbeligt at jeg overhovedet kan have spørgsmål omkring så simpelt et projekt, men det er nu engang tilfældet. Spørgsmålet går i al sin enkelhed på kabinettets dimensioner. Jeg har ladet mig fortælle, at det er en rigtig skidt ide at ændre på kabinettets volumen, men kan jeg så ændre dimensionerne, så længe volumen forbliver den samme. Eller sagt på en anden måde; kan jeg lave kabinettet lavere end det eksisterende, men tilsvarende dybere?

På forhånd tak. Pragtfuldt I gider...

MVH

Claus L

Til top Vis Claus L's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Claus L
 
mollecon
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 05 December 2003
Lokalitet: Odense
Status: Offline
Indlæg: 4790
Sendt: 07 April 2005 kl. 00:04 | IP-adresse registreret  

Kort svar: ja! Bevarer du forpladens bredde, skulle du heller ikke løbe ind i problemer med baffle-step...

Mht. ændring af volumen, så vil en lukket boks normalt ikke være særligt sart overfor ændringer, op til -20, +25%. Refleksbokse, derimod, skal helst omberegnes mht 'tuningen', hvis man ændrer volumen ret meget.

Til top Vis mollecon's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af mollecon
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes