Sendt: 04 Januar 2006 kl. 12:50 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg har for nylig købt ny reciver (Denon AVR-1906), så synes også jeg skal have et sæt nye front højttalere der til.
Har været inde i lydspecialisten for at høre efter nogle nye højttalere, det jeg hørt var et par SA1730, de spillede utroligt rent og flot, men er ikke lige klar til at ofre 8 kilo på et par højttallere.
Jeg søger nogle slanke/små gulv højttalere, der skal være en god klar lyd, men skal og skulle klar at blive skruet godt op til et god film.
Så fandt frem til http://www.frequence.dk/, de har nogle meget tiltalene byggesæt, har kigget på "VP6" og "Alliance". Det ene er 2 vejs mens det andet er 3 vejs, har tænkt på "Alliance" da de er 3 vejs og derfor får en bedre fornøjelse af lyden. Der ikke rigtig nogle her inde har skrevet eller nævnt disse højttalere (Alliance), er der nogle der kender til dem? Kommer man ikke til at mangle nogle toner, når det kun er 2 vejs?
Har tænkt bygge en aktiv sub der inde fra siden på et tidspunkt også.
Har prøvet at bygge højtalere før til mit diskotek, og med meget godt resultat, så vil gerne kaste mig ud det med at bygge et sæt hi-fi højttalere.
Jeg høre stort set alt slags musik, god gammel rock til det nyeste dance/pop/rock/R'n'B
Ps. Min center og baghøjttalere er af mærket AudioPro.
PPS. Vil MAX burge 3500-4000 kr
|