Bruger siden: 13 April 2009 Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline Indlæg: 9
Sendt: 03 Juni 2009 kl. 16:34 | IP-adresse registreret
Hej alle. Nu har jeg langt om længe fået samlet min AMP6-bacis fra www.41hz.com, og skal finde nogle gode højttalere til den. Den skal bruges til roskilde festival, så det vigtigste er bare at de kan spille højt, jeg har regnet med 4 enheder i alt. Højttalerne må helst ikke være for dyre. Nogen gode forslag?
Bruger siden: 13 April 2009 Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline Indlæg: 9
Sendt: 04 Juni 2009 kl. 14:06 | IP-adresse registreret
Nu har jeg selv siddet og kigget nogle sider igennem, og har fundet nogle højttalere jeg tror vil spille højt. hvordan tror i disse højtallere vil spille sammen med min Amp6 basic?
Bruger siden: 01 Juni 2005
Status: Offline Indlæg: 69
Sendt: 04 Juni 2009 kl. 22:49 | IP-adresse registreret
Amp6 er ikke så kraftig når det er til udendørs brug så du skal klart gå efter nogen følsomme enheder og så sørge for at din gain setting er rigtig i forhold til din lydkilde så du udnytter forstærkeren optimalt.
Bruger siden: 13 April 2009 Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline Indlæg: 9
Sendt: 05 Juni 2009 kl. 12:25 | IP-adresse registreret
Tak for svaret. Er du ikke rar at uddybe dit svar lidt. Ved ikke så meget om det, så forstår det ikke helt. Hvad vil de sige at enhederne er følsomme, og hvad er en gain setting?
Bruger siden: 01 Juni 2005
Status: Offline Indlæg: 69
Sendt: 07 Juni 2009 kl. 13:07 | IP-adresse registreret
Følsomhed siger noget om hvor højt en enhed spiller ved et givent antal watt/volt. Det kan f.eks. opgives som 1w/1m eller 2.83v/1m. En god følsomhed er omkring 90dB og derover.
Der står i instruktionerne til forstærkeren hvordan du beregner gain setting afhængig af hvad du vil tilslutte. Der er 3 forvalgte muligheder med low gain, normal eller mp3 (high gain). Gain siger hvor meget af signalet der ryger til forstærkeren i stedet for i stel/jord og det kommer an på hvad forstærkeren kan tåle på sin indgang.
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum