| Forfatter |
|
jdg1 Forum Bruger


Bruger siden: 18 Juli 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 3792
|
| Sendt: 26 November 2005 kl. 18:01 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg har gået i længere tid og "sparet op" til en masse nyt grej. Det er allerede blevet til en plasma skærm og en scaler. Næste punkt på listen er et nyt sæt højtalere. (Gamut L5, B&W 803D og VA er på min "short-list"). Herefter følger - på længere sigt - Tact forforstærker, en high-end effektblok og en cd-afspiller, der er opgaven voksen.
I dag skulle jeg så ud og investere i et nyt jakkesæt og et par nye sko ("professions-påklædning"). Turen gik til Bindesbøl ved Kgs. Nytorv i KBH.
Inden der var gået ret lang tid havde sælgeren "prakket" mig et særdeles lækkert (og DYRT!) jakkesæt på, samt et par håndsyede italienske sko, som jeg selvfølgelig ikke kunne leve uden. Derudover blev det også til nogle skjorter, et par slips, et bælte og et sæt manchet-knapper.
"The Damage" blev betydelig og da jeg kørte dankortet gennem maskinen var det absolut ikke med sikker hånd! Alt imens tænkte jeg; "for fanden din €%€#%/# - der udskød du lige opgraderingen en måneds tid eller to" Nu vil den erfarne "couture-hifi" nørd nok hævde, at jeg selv "bad om det" ved at lægge vejen forbi Bindesbøl......jaja man lærer jo af sine "fejl" 
Men kender I det - man spinker og sparer for at kunne købe noget nyt lækkert hifi - og så kommer alle mulige andre "ligegyldige" indkøb i vejen!? Det være sig så andet elektronisk grej, ny bil, nyt hus, eller som i mit tilfælde nyt tøj.
Det er ikke altid let at være smittet med "hifi-nittis" 
|
| Til top |
|
| |
Frede1977 Forum Bruger


Bruger siden: 29 Januar 2004 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 1916
|
| Sendt: 26 November 2005 kl. 18:15 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg plejer at komme til at købe tøj og cd'er for hele opsparingen
Ellers plejer det faktisk at være omvendt, at det er pengene til motorcykel, bil osv. der ved uheld ryger i nyt hifi.
__________________ AVi ADM9.1 m. subwoofer/Sony MDR F1/Sony X303ES
Panasonic PX71, PS3, ReadyNAS Duo
|
| Til top |
|
| |
Zorglub Lukket konto


Bruger siden: 12 Marts 2004 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 2460
|
| Sendt: 26 November 2005 kl. 22:03 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jada, kender det kun alt for godt, men når det går til musik det meste
af det, ja så er det da ikke så skidt endda. Men TØJ! uhadada
|
| Til top |
|
| |
finn52 Forum Bruger


Bruger siden: 29 April 2004 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 1380
|
| Sendt: 27 November 2005 kl. 06:36 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg kender det modsatte problem:
Da jeg boede i Vejle, gik jeg og kæresten tit ud for at se på tøj, til en kommende familiefest eller lignende. Men vi skulle da lige forbi Børge nede i SK-Sound, og ......gæt selv resten.
Masser af HiFi, men gamle klude!
|
| Til top |
|
| |
jkjaers Forum Bruger


Bruger siden: 15 Januar 2004 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 2357
|
| Sendt: 27 November 2005 kl. 10:46 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg kan bedre genkende scenariet, at man går ind i en biks for at købe et sæt højttalere, men kommer hjem med den ny pladespiller...
__________________ Venlig hilsen Jesper
"Er du i tvivl? Så gear ned og giv gas"
|
| Til top |
|
| |
Spencer Udelukket fra forum


Bruger siden: 25 November 2004 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 6374
|
| Sendt: 27 November 2005 kl. 10:52 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hmm... med det nye hifi du skal have, så er du vist nødt til at være pænt klædt på. 
Ellers står du dér, med joggingtøj og hvide handsker. (den slags var på mode i firserne da man dansede electric boogie)
__________________ Blondine-energi løser verdens problemer!
|
| Til top |
|
| |
znefi Forum Bruger


Bruger siden: 10 Januar 2005 Lokalitet: Vestjylland
Status: Offline Indlæg: 492
|
| Sendt: 27 November 2005 kl. 11:17 | IP-adresse registreret
|
|
|
kender det godt man spare og pare men så går bilen i stykker forsikrings premien dumper ind af døren osv. sådan har vi det vist alle sammen
|
| Til top |
|
| |
Rizzo Forum Bruger


Bruger siden: 31 Marts 2004 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 482
|
| Sendt: 27 November 2005 kl. 11:28 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hehe jeg tror sgu at det handler om prioritering - du kunne jo altid smutte et andet sted hen at handle tøj, som ikke nødvendigvis var så dyrt - når det er sagt, så er det da ikke noget at ærgre sig over... Livet er mere end hifi !! (bliver helt sikkert skudt ned for denne postulering)  __________________ AV M3 Avantgarde
Densen B-100 mKv + B-400 Black
Samsung LE32M51
Pioneer DV668AVi
Vil mægtig gerne ha B300XS
Mit anlæg?
|
| Til top |
|
| |
Japer Udelukket fra forum


Bruger siden: 25 Februar 2005 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 890
|
| Sendt: 27 November 2005 kl. 11:57 | IP-adresse registreret
|
|
|
Så må du hellere bruge nogen penge på en skudsikker hat
|
| Til top |
|
| |