Tilbage til HIFI4ALL.DK 6. juni 2025 | 22:42   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Andet
 HIFI4ALL Forum : Andet
Emne Emne: Hifi4all-floskler (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Side af 4
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
lpm76
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 12 April 2004
Lokalitet: Sydsjælland
Status: Offline
Indlæg: 697
Sendt: 05 Januar 2006 kl. 23:22 | IP-adresse registreret  

Lad mig med det samme slå fast at dette på ingen måde er et surt opstød - tværtimod. Jeg er begyndt at samle lidt på floskler herinde. I ved den slags bemærkninger hvor man på en god dag heldigvis kun kan trække lidt på smilebåndet. Håber I kan finde lidt flere.

Eksempel nummer 1:
Efter 4-5 sider debat om 3d-perspektiv, tonal balance, helhedsbillede, kommer den friske bemærkning: "Jaja, jeg kan nu sagtens glæde mig over en god sang på min transistorradio".
(Den får jeg mig altid en lille griner over! og ja, gu' er det vigitgt at holde fast i musikken, men der skal nu også være plads til at nørde lidt.)

Eksempel nummer 2:
Bruger A starter en tråd og fortæller stolt om sin nyindkøbte hifi-ting, og om hvor fantastisk det lyder.
Bruger B beslutter sig for at konsolidere magtbalancen med fx: "Hvis du vil kalde det for hifi så gerne for mig, men personligt skal vi en 3-4 gange op i pris før jeg synes det begynder at blive interssant."
- En klassiker. Det er HELT sikkert eksempler på, hvor det slet ikke er provokerende ment, men okay, når fogen har hentet ens dommedagsforstærker på afbetaling, så skal det jo ud på en eller anden måde :-)

Eksempel nummer 3:
"Jeg fatter ikke hvordan man kan tage så meget for et kabel!"
(Der er hermed et gratis lakrids-kabel til den der kan svare på det, for der er MANGE der ikke forstår det)

Eksempel nummer 4:
"Der bliver bare ikke lave andet end dårlige indspilninger efterhånden."
- Nok er det en overdrivelse, men næppe længere en nyhed herinde. - Ofte efterfuldt af at: der bliver ikke længere lavet ordentlig musik som fx .... (og så bliver der nævnt en 3-4 bands fra de sidste 50år, der alle har plads i Rock-historien. De fleste har jo glemt al det andet l**t der blev lavet den gang)

Og den sidst men aboslut ikke mindre værdig:
Eksempel nummer 5:
Alle indlæg der indeholder ord som Tomos, kradsbørstig, rulator, og tyske gloser. :-) (Du kan ta' det Kurt!)


Boblere, som med tiden kan komme med på listen, men som ikke helt er blevet klassikere endnu:

Bobler nr 1:
"Alt digitalt duer bare ikke..."

Bobler nr 2:
"Jamen det er Bjarkes skyld den højttaler ikke er færdig, han (indsæt forskellige forklaringer) i weekenden.... (hæhæ)

Kom med nogen flere - jeg ved i kan!

Edit: ("Bjarnes" er rettet til "Bjarkes"... Ikke helt uvsæntligt for forståelsen....


__________________
Mvh
Lars P. Madsen
Til top Vis lpm76's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af lpm76
 
Spencer
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum
Avatar

Bruger siden: 25 November 2004
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 6374
Sendt: 05 Januar 2006 kl. 23:27 | IP-adresse registreret  

Er 'floskel' ikke ved at være et lidt slidt udtryk ?  


EDIT: Der var faktisk én der spurgte mig, om NAD Silverline fandtes i sort ! (dette blev spurgt i fulde alvor).





__________________
Blondine-energi løser verdens problemer!
Til top Vis Spencer's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Spencer
 
TapeConnection
Lukket konto
Lukket konto
Avatar
Lukket efter brugers ønske!

Bruger siden: 30 November 2003
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 4163
Sendt: 05 Januar 2006 kl. 23:28 | IP-adresse registreret  

lpm76 skrev:

Kom med nogen flere - jeg ved i kan!

Min personlige favorit: "Åbner I snart en butik i københavn???"



__________________
Mvh. TC
www.tapeconnection.dk

Hvor billigt skal et dårligt tv være for at være et godt køb?
Til top Vis TapeConnection's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af TapeConnection Besøg TapeConnection's Websted
 
notional
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 09 Juni 2004
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 561
Sendt: 05 Januar 2006 kl. 23:34 | IP-adresse registreret  

Otto, TC skrev:

lpm76 skrev:

Kom med nogen flere - jeg ved i kan!

Min personlige favorit: "Åbner I snart en butik i københavn???"

Jamen hvornår gør i så? Der er en bro, og tre kotransporter til Århus herfra KBH.

Til top Vis notional's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af notional
 
Joch
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 20 Juli 2003
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 582
Sendt: 05 Januar 2006 kl. 23:35 | IP-adresse registreret  

Godt nok fra et meget gamlet indslag:

A siger: dem der har en mening om BOSE, har aldrig hørt systemet, under de rette betingelser

B Siger: dvs. at hvis man HAR hørt systemet under de rette betingelser, så kan man IKKE have en mening?

C fortolker: Nææ nej. Det betyder at uanset hvilken mening man har om BOSE, så er det fordi man ikke har hørt det under de rigtige betingelser. Dvs. at hvis man synes de lød dårligt, har man hørt under de forkerte betingelser, MEN hvis man synes det lød godt har man OGSÅ hørt under de forkerte betingelser.

Alt i alt et ganske forvirrende udsagn, grænsende til det meningsløse, hvoraf man kan udlede at BOSE tilsyneladende ikke KAN høres under de rette betingelser.

Hvis vi antager at "rette betingelser" skal forstås som godt anlæg i et godt lytte rum, betyder Kordi's udsagn at BOSE tilsyneladende slet ikke kan spille under sådanne forhold. BOSE er åbenbart designet så det kun kan spille under "forkerte" forhold, og såfremt man forsøger at opstille og tilslutte BOSE til et kvalitetsanlæg, vil det nægte at give lyd fra sig.

Om det er fordi kvalitetsanlægget nægter at samarbejde med BOSE - systemet, eller det er fordi BOSE er designet så smart at det faktisk kun kan spille under så dårlige forhold at den besynderlige lyd filosofi ikke afsløres i en sådan grad at BOSE ikke overskygges af et par kvalitetshøjtalere, kan desværre ikke kommes nærmere. Hertil er udsagnet for uspecifikt.

Grinede selv meget over det den gang

 



__________________
Mvh Lars Jochumsen

Civilingeniør i Teknisk IT Multimedie med speciale i Adaptiv støjdæmpning
PhD studerende i radar tracking og klassifikation
Til top Vis Joch's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Joch
 
Raskolnikov
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 10 September 2003
Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline
Indlæg: 4606
Sendt: 05 Januar 2006 kl. 23:38 | IP-adresse registreret  

Der er godt nok også mange herinde der brokker sig over Hi Fi klubben! Ved ikke om det direkte er en floskel-

__________________
Hands off the compression button music industry!
Hands of the DNR button Blu Ray producers!
Til top Vis Raskolnikov's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Raskolnikov
 
Clemmensen
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 30 September 2004
Lokalitet: Aalborg
Status: Offline
Indlæg: 332
Sendt: 05 Januar 2006 kl. 23:41 | IP-adresse registreret  

En af dem jeg har det lidt svært med er:

"Jeg leder efter et super godt 7.1 surround system med monster bass og min. 7x200W forstærker og jeg har 2000kr. at gøre godt med"

At pris og kvalitet ikke altid hænger lige godt sammen er én ting, men der må altså være grænser
Til top Vis Clemmensen's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Clemmensen
 
lpm76
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 12 April 2004
Lokalitet: Sydsjælland
Status: Offline
Indlæg: 697
Sendt: 05 Januar 2006 kl. 23:46 | IP-adresse registreret  

Clemmensen skrev:
En af dem jeg har det lidt svært med er:"Jeg leder efter et super godt 7.1 surround system med monster bass og min. 7x200W forstærker og jeg har 2000kr. at gøre godt med"At pris og kvalitet ikke altid hænger lige godt sammen er én ting, men der må altså være grænser


2000! 200, sgu! - Åh der er allerede meget guld! Jeg VIDSTE I kunne! - Den med BOSE har garanteret allerede reddet hele min dag i morgen.

__________________
Mvh
Lars P. Madsen
Til top Vis lpm76's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af lpm76
 
Spencer
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum
Avatar

Bruger siden: 25 November 2004
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 6374
Sendt: 05 Januar 2006 kl. 23:49 | IP-adresse registreret  

De mest irriterende udtryk, er 'rørlyd' og 'transistorlyd', da de har et stort område hvor de overlapper hinanden, og ikke kan pilles ud så firkantet.

Generaliseringer med at rørlyd er 'svampet' i bassen - hvad er det ?
Det er vel højttaleren der spiller, der laver bassen ?

At 'transistorlyd' er skinger ? - rent vrøvl.
Der er vel næppe mange der beskylder NAD's forstærkere for at lyde dåset og skingert.

__________________
Blondine-energi løser verdens problemer!
Til top Vis Spencer's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Spencer
 
KRIKSTAR
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 08 December 2003
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 408
Sendt: 06 Januar 2006 kl. 00:14 | IP-adresse registreret  

Udsagnet, at fx en højttaler er musikalsk??? Eller at et produkt spiller mere musikalsk end et andet?

Svjv kan et produkt enten mangle noget i sin gengivelse af musikken, ligge noget til eller evt begge dele. Den perfekte gengivelse kan vi vist godt blive enig om ikke findes!

Hvor kommer det musikalske så ind? (En højttaler kan vel kun gengive/formidle det den får tilført, uden at forholde sig til det - Skulle den dette, burde den vel have sin egen fri vilje)

Musikalske højttalere mv, må vi nok vente et par årtier eller mere før vi ser i handlen...

PS Otto: Lyt til kunderne! (de har altid ret!) og åben så for hele hule £@#&% en butik i København! - var det ikke fordi i lå så langt væk, var jeg for længst kommet og givet jer et los bagi

Til top Vis KRIKSTAR's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af KRIKSTAR
 
vilmann
Branchemedlem
Branchemedlem
Avatar
Nerds

Bruger siden: 01 April 2003
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 2390
Sendt: 06 Januar 2006 kl. 00:49 | IP-adresse registreret  

Denon POA4400A

Jeg ved ikke om det er en floskel, men disse forstærkere har et helt ufortjent ry . Godt hjulpet på vej af dem der kan huske at de blev solgt i HIFI-klubben, men ikke havde råd til dem den gang.

/vilmann

__________________
Zvxxr erggre v zvar bcfynt. Orxyntre!
Til top Vis vilmann's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af vilmann
 
Spencer
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum
Avatar

Bruger siden: 25 November 2004
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 6374
Sendt: 06 Januar 2006 kl. 00:51 | IP-adresse registreret  

vilmann skrev:
Denon POA4400A

Jeg ved ikke om det er en floskel, men disse forstærkere har et helt ufortjent ry . Godt hjulpet på vej af dem der kan huske at de blev solgt i HIFI-klubben, men ikke havde råd til dem den gang.

/vilmann

Måske OT, men hvordan er deres ry ?
Jeg hørte dem på Dali 40, og der klarede de sig fint sammen med nogle andre Denon monoblokke.



__________________
Blondine-energi løser verdens problemer!
Til top Vis Spencer's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Spencer
 
vilmann
Branchemedlem
Branchemedlem
Avatar
Nerds

Bruger siden: 01 April 2003
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 2390
Sendt: 06 Januar 2006 kl. 01:29 | IP-adresse registreret  

Spencer skrev:

vilmann skrev:
Denon POA4400A Jeg ved ikke om det er en floskel, men disse forstærkere har et helt ufortjent ry . Godt hjulpet på vej af dem der kan huske at de blev solgt i HIFI-klubben, men ikke havde råd til dem den gang. /vilmann


Måske OT, men hvordan er deres ry ?




De fremhæves ofte som ganske fremragende forstærkere.
Min oplevelse er nærmest det stik modsatte.
Til stereobrug er de ubrugelige, medmindre man selvfølgelig er i tvivl om hvor man har placeret sine højttalere
De kan spille højt, og det er nogenlunde det.

Citér:

Jeg hørte dem på Dali 40, og der klarede de sig fint sammen med nogle andre Denon monoblokke.



Så er de andre Denon monoblokke heller ikke gode?

/vilmann

__________________
Zvxxr erggre v zvar bcfynt. Orxyntre!
Til top Vis vilmann's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af vilmann
 
Spencer
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum
Avatar

Bruger siden: 25 November 2004
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 6374
Sendt: 06 Januar 2006 kl. 01:40 | IP-adresse registreret  

vilmann skrev:
Så er de andre Denon monoblokke heller ikke gode?

/vilmann

Jeg tror at de andre hed POA6600A eller noget ligende, og trak bunden i Dali 40, hvor 4400 trak toppen.

Det sparkede nu ellers godt igennem i demorummet, men Dali 40 er jo også glade for strøm.  



__________________
Blondine-energi løser verdens problemer!
Til top Vis Spencer's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Spencer
 
BjarkeNR
Lukket konto
Lukket konto
Avatar

Bruger siden: 28 Juli 2004
Lokalitet: Odense
Status: Offline
Indlæg: 2671
Sendt: 06 Januar 2006 kl. 11:00 | IP-adresse registreret  

lpm76 skrev:


Bobler nr 2:
"Jamen det er Bjarkes skyld den højttaler ikke er færdig, han (indsæt forskellige forklaringer) i weekenden.... (hæhæ)

Hehe, ja den har jeg efterhånden hørt nogle gange....

- BR

Til top Vis BjarkeNR's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af BjarkeNR
 
Spencer
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum
Avatar

Bruger siden: 25 November 2004
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 6374
Sendt: 06 Januar 2006 kl. 11:11 | IP-adresse registreret  

Noget der er MEGET irriterende at læse/høre på, er når nogen siger at en mikroskopisk forbedring får noget til at lyde 'meeeeeget bedre' når det kun lige er hørbart, og desuden ikke kan spottes i en blindtest.

Nævn helst ikke ordet 'blindtest' for hardcore tweakere (nogle tør dog godt stå ved at de kan høre forskel i en blindtest, men mange er bange for den slags 'useriøse' metoder).
Øjnene har åbenbart en vigtig funktion når der testes grej.

Hvad er iøvrigt 'sort baggrund' ?
Er det ikke noget som man har brug for i en hjemmebio, bag og rundt om lærredet ?



__________________
Blondine-energi løser verdens problemer!
Til top Vis Spencer's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Spencer
 
L.B.
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 25 November 2004
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 6296
Sendt: 06 Januar 2006 kl. 11:20 | IP-adresse registreret  

En "floskel" hvor jeg selv er meget skyldig

"Nu køber jeg ikke mere hifi i laaaaangt tid"

Til top Vis L.B.'s Profil Søg efter andre indlæg skrevet af L.B.
 
Hurtig
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum


Bruger siden: 25 November 2003
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 3070
Sendt: 06 Januar 2006 kl. 11:23 | IP-adresse registreret  

Sort baggrund... Ja godt spørgsmål. Mange mener at sort baggrund er et tegn på at udstyret er ultra godt, fordi der ingen baggrundsfnidder er.
Men tænk en gang... hvor mange af Jeres skiver er indspillet helt uden noget baggrundsfnidder??? Ikke mange af mine!
Den sorte baggrund er tegn på, at en eller anden del af udstyret IKKE formår at gengive de små detaljer. Her snyder specielt mange klasse-D forstærkere, netop fordi de ikke formår at gengive tilstrækkelig lave niveauer. Bare en skam at folk straks opfatter det som noget positivt.

Mit råd hvis man vil have sort baggrund: Sluk forstærkeren!!!



__________________
Keine Hexerei, Nur Behändigkeit
Nuværende setup: SONY CDP-X303ES (Drev), DIYDAC, DOXA 012 (Pre), DOXA 70B SE mod.(Power), DALI Grand DIVA
Til top Vis Hurtig's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Hurtig
 
Spencer
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum
Avatar

Bruger siden: 25 November 2004
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 6374
Sendt: 06 Januar 2006 kl. 11:23 | IP-adresse registreret  

L.B. skrev:

En "floskel" hvor jeg selv er meget skyldig

"Nu køber jeg ikke mere hifi i laaaaangt tid"

Ja ja L.B. - du køber en lille dimsenot, og straks er din tråd vokset med 4 sider.



__________________
Blondine-energi løser verdens problemer!
Til top Vis Spencer's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Spencer
 
jkjaers
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 15 Januar 2004
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 2357
Sendt: 06 Januar 2006 kl. 11:43 | IP-adresse registreret  

BOSE-historien

Jeg ved at jeg rager mig ud på dybt vand men LINN kunne som jeg sættes ind i stedet for BOSE

__________________
Venlig hilsen Jesper

"Er du i tvivl? Så gear ned og giv gas"
Til top Vis jkjaers's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af jkjaers
 

Side af 4 Næste >>
  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2025 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes