| Forfatter |
|
Batman Udelukket fra forum


Bruger siden: 11 September 2004 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 1524
|
| Sendt: 25 April 2012 kl. 11:39 | IP-adresse registreret
|
|
|
Fysikundervisningen ligger lidt langt tilbage - så er der nogen der kan forklare mig hvad der menes med netfase, og evt. dens betydning for lydgengivelsen i et stereoanlæg? Har det betydning hvilken vej man vender stikket i stikkontakten?
I næsten alle europæiske lande bruges Schuko standarden også i netudtaget i væggen - men ikke i Danmark. Hvilken betydning har det for netfasen når man bruger de 3-benet jordstik?
|
| Til top |
|
| |
jan_stevns Forum Bruger


Bruger siden: 16 December 2005 Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline Indlæg: 3852
|
| Sendt: 25 April 2012 kl. 12:02 | IP-adresse registreret
|
|
|
Nogen mener det har betydning , andre ikke - lysnettet bruges jo kun til at lave jævnstrøm ud fra, så om fasen vender den ene eller den anden vej, er dybest set ligemeget. Det kan kun være på dårligt konstruerede apparater, det har nogen form for betydning.
__________________ -Jan@tecdata.dk
..... en Rigtig Receiver vejer over 30 Kg
|
| Til top |
|
| |
velkommen Forum Bruger

Bruger siden: 24 Oktober 2003
Status: Offline Indlæg: 1741
|
| Sendt: 25 April 2012 kl. 12:07 | IP-adresse registreret
|
|
|
ja det har der været meget hurlum hej om hvad er rigtigt...der er spændinsforskel hvis man måler hvert apperat to gange, hvor man vender stikket, målt på stel....eks 14v og 45v men har man jord på vil jeg mene det er ligegyldigt......det siger elværket også......
vh velkommen
ps. nogen mener alligevel de kan høre forskel.....hmmmmm
|
| Til top |
|
| |
JBLPro Udelukket fra forum

Tak og farvel!
Bruger siden: 25 April 2011 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 726
|
| Sendt: 25 April 2012 kl. 12:09 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg plejer ikke at gå så meget op i alt det voodoo, men da jeg alligevel havde en polsøger liggende, prøvede jeg det af. Alt
afhængigt af hvordan stikket vender, er der stor forskel på det udslag polsøgeren giver når man f.eks. rører én af skruerne på
kabinettet. Ene tilfælde er der slet ikke noget udslag, hvorimod den lyser op når men vender fasen. Jeg har ikke prøvet at lave
en A/B lyttetest, men bare dét at jeg direkte kan måle forskel på spænding i kabinettet er nok for mig til at bruge 10 min på at
streamline det.
|
| Til top |
|
| |
beta Forum Bruger


Bruger siden: 26 Maj 2003 Lokalitet: Sydjylland
Status: Offline Indlæg: 472
|
| Sendt: 25 April 2012 kl. 12:52 | IP-adresse registreret
|
|
|
For god ordens skyld, vender jeg altid fasen rigtigt, så behøver jeg ikke tænke mere over det.
Da jeg havde Bladelius Thor syntes jeg der var stor forskel. Jeg byttede om én gang, inden jeg målte, og var ikke i tvivl.
Korrekt: Stort rum, med god dybde og højde.
Forkert: Fladt lydbillede, hvor alt foregik mellem højtalerne.
Jeg har hverken før eller siden oplevet så tydelig forskel.
|
| Til top |
|
| |
Batman Udelukket fra forum


Bruger siden: 11 September 2004 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 1524
|
| Sendt: 25 April 2012 kl. 13:59 | IP-adresse registreret
|
|
|
....men med de danske 3-benet jordstik, kan stikket jo kun vende een vej?
|
| Til top |
|
| |
Batman Udelukket fra forum


Bruger siden: 11 September 2004 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 1524
|
| Sendt: 25 April 2012 kl. 21:27 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hm. Er der mon nogen på "aftenholdet" der kan komme med input til denne tråd. Der må da være nogle elektroingeniører derude - og netfasen er jo trods alt noget der kan måles.
|
| Til top |
|
| |
jan_stevns Forum Bruger


Bruger siden: 16 December 2005 Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline Indlæg: 3852
|
| Sendt: 25 April 2012 kl. 22:18 | IP-adresse registreret
|
|
|
Batman skrev:
| ....men med de danske 3-benet jordstik, kan stikket jo kun vende een vej? |
|
|
Ja, og med mindre installatøren har været hønefuld, ligger fase benet til venstre, men det fortæller intet om hvordan ledningsføringen inde i det tilsluttede apparat er udført.
Nogen snakker om at det kan have betydning hvordan en EI trafo er viklet, andre har ringkærner, hvor begge sider af 230voltviklingen ligger lige langt fra stel.
Nogen fortæller man kan måle forskellige spændinger på stel af apparatet, helt konkret burde der ikke ligge nogen spænding, men kapacitiv overførsel kan afstedkomme mystiske ting, så tankegangen : at jorde skidtet korrekt (!) er nok det optimale man kan foretage, men læg mærke til problemstillingen ~ Jorde korrekt !
Mit indtryk er at når man selv er tilfreds, kan man vel ikke komme længere.
(Mit anlæg er ikke jordet, og jeg har ikke kunnet registrere forskel på fasen)
__________________ -Jan@tecdata.dk
..... en Rigtig Receiver vejer over 30 Kg
|
| Til top |
|
| |
allanowich Forum Bruger


Bruger siden: 21 August 2010 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 9894
|
| Sendt: 25 April 2012 kl. 22:37 | IP-adresse registreret
|
|
|
Så længe det gælder de to benede stik, så er der på mange apparater lydmæssigt forskel i mere eller mindre grad. Nogle apparater kan man ikke høre nogen særlig forskel, andre er der pæn forskel. Man kan mærke med bagsiden af et par fingre, når man lader dem glide hen over chassiet, at det summer i fingrene, når stikket vender "forkert". Skriver det i anførselstegn, da apparatet jo virker som det skal trods at den vender forkert.
Men for at udføre denne test, må kun net stikket være tilsluttet, ikke nogen signal kabler eller andre forbindelser mellem apparaterne, da man så tilfører stel. Når alle ens apparater er gennem gået på denne måde, kan man sætte kabler på igen. Så trækker de på samme side alle sammen. Det er jo en fordel, når de sidder i samme stikkontakt fra væggen.
De apparater man ikke kunne mærke noget uanset hvad vej stikket vender, må man så lytte sig frem og vælge den man synes lyder bedst  __________________ If you can't explain it simply, you don't understand it well enough
|
| Til top |
|
| |
Mercury Forum Bruger


Bruger siden: 25 Januar 2006 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 2172
|
| Sendt: 25 April 2012 kl. 22:48 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hvis der kan registreres forskel på den måde kabinetterne på apparaterne "sitrer" når man blidt berører dem med bagsiden
af hånden tror jeg der er noget at hente. Den tilslutning som udløser mindst vibrering vil også være den som inducerer
mindst støj grundet mikrofoni i de følsomme dele af signalkredsløbene.
mvh. Asger
|
| Til top |
|
| |
allanowich Forum Bruger


Bruger siden: 21 August 2010 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 9894
|
| Sendt: 25 April 2012 kl. 22:52 | IP-adresse registreret
|
|
|
Nemlig. Men man undgår jo også at stelstrømmene løber i signalkablerne, når stikket vender rigtigt.  __________________ If you can't explain it simply, you don't understand it well enough
|
| Til top |
|
| |
klypstefan Forum Bruger

Bruger siden: 09 Maj 2009 Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline Indlæg: 636
|
| Sendt: 26 April 2012 kl. 18:10 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg har lige testet A/B med hundene på roger waters - amused to death, og jeg kan ikke høre forskel. Men nu er perspektiv
heller ikke mine højttaleres stærkeste side..
Men hvis skulle være vigtigt at forstærkeren har korrekt fase, hvad så med CDafspilleren eller anden kilde? Det hele skal vel
vende rigtigt, hvis det skal have nogen gavn!
|
| Til top |
|
| |
allanowich Forum Bruger


Bruger siden: 21 August 2010 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 9894
|
| Sendt: 26 April 2012 kl. 18:13 | IP-adresse registreret
|
|
|
klypstefan
Det gælder alle apparater. Det skrev jeg f.eks i mit indlæg lidt tilbage.  __________________ If you can't explain it simply, you don't understand it well enough
|
| Til top |
|
| |
CARS10 Forum Bruger


Bruger siden: 15 Juli 2009 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 2794
|
| Sendt: 26 April 2012 kl. 21:40 | IP-adresse registreret
|
|
|
Man kan også få en lille dims, der hedder Netfix, den skal summe lavest ved korrekt fase. Korrekt som Allan skriver, må der ikke være phono kabler tilsluttet. f**k, den hedder Elfix. Du finder fasen i stikkontakten, og mærker hullet med rødt. Her skal Elfix summe højest. Derefter tester du hvert apparart ved at vende stikket i kontakten, og her skal Elfix summe lavest. Så mærker du benet med rødt, der hvor den summer lavest, derefter er du altid sikker på at forbinde anlæget rigtigt igen, når/hvis du tager stikket ud af kontakten.
Testen med fingeren kan også bruges, men er dog ikke lige så præsis..Om man kan høre forskel ved jeg ikke, for jeg har ikke prøvet at forbinde det omvendt. Der er mange glæder ved HIFI
carsten
|
| Til top |
|
| |
Batman Udelukket fra forum


Bruger siden: 11 September 2004 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 1524
|
| Sendt: 20 Juli 2012 kl. 17:38 | IP-adresse registreret
|
|
|
"Summetesten" nævnt i forrige indlæg er måske nok brugbar, men man kan låne/leje måleudstyr - f.eks. fra Swoboda Audio Team i Tyskland - der korrekt kan bestemme netfasen på hvert enkelt apparat - og selvfølgelig på netudtaget i væggen..
Udstyret leveres med videoinstruktion på cd. Dette tilbud har jeg netop benyttet mig af, og har således fået faseoptimeret hele mit system. Og det er noget der kan høres, idet musikken får en hel del mere dynamik, klangfylde og detaljerigdom.
Ved samme lejlighed blev min ExactPower EP15 A udskiftet med Swoboda's faseoptimeret strømskinne. Jeg mente ellers nok at ExactPower ikke havde nogen negativ indflydelse på dynamikgengivelsen. Jeg må dog konstatere at mit system nu lyder bedre uden dette mellemled.
|
| Til top |
|
| |
allanowich Forum Bruger


Bruger siden: 21 August 2010 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 9894
|
| Sendt: 20 Juli 2012 kl. 17:53 | IP-adresse registreret
|
|
|
Sådan en ExactPower og lignende apparater har en tenden til, at øge modstanden over for de tilsluttede apparater. Det er dette man kan lytte sig frem til, når man fjerner den. Det er især effekt forstærkere, der ikke nyder godt af den, mest de andre apparater.  __________________ If you can't explain it simply, you don't understand it well enough
|
| Til top |
|
| |
madmax Udelukket fra forum


Bruger siden: 06 Oktober 2008 Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline Indlæg: 1092
|
| Sendt: 20 Juli 2012 kl. 18:14 | IP-adresse registreret
|
|
|
Luxman havde det på deres store forstærker i klassen 560 og opefter , en lille polsøger og når man berørte punktet kunne man se om fasen var rigtig på stikket , da en lille lampe lyste .
madmax
|
| Til top |
|
| |
rotelman Forum Bruger

Bruger siden: 12 April 2008 Lokalitet: Fyn
Status: Offline Indlæg: 537
|
| Sendt: 20 Juli 2012 kl. 22:05 | IP-adresse registreret
|
|
|
Har netop sidste weekend hos en kammerat lavet denne "netfix" / elfix test.
Og han troede måske ikke på disse voodoo ting før vi fik testet fasen i hans forstærker og dac
Men jeg tror han havde en anden mening efter vi havde fixed fasen på begge
Alle hifi nørder burde have sådan en elfix pen dvs. dem uden jord til anlægget
|
| Til top |
|
| |
Batman Udelukket fra forum


Bruger siden: 11 September 2004 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 1524
|
| Sendt: 20 Juli 2012 kl. 22:11 | IP-adresse registreret
|
|
|
Men faseoptimering af hele anlægget har stadig betydning selvom man har anlægget jordet.
|
| Til top |
|
| |
CARS10 Forum Bruger


Bruger siden: 15 Juli 2009 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 2794
|
| Sendt: 20 Juli 2012 kl. 22:14 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hmm. Jeg har et netstøjsfilter på min forforstærker der hedder Copenhagen Filters, måske jeg skulle prøve at fjerne det, og så høre om dynamikken bliver bedre. Nå det må blive når jeg flytter hjem fra kolonihaven.
carsten
|
| Til top |
|
| |