Sendt: 27 September 2007 kl. 19:20 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej
Jeg vil gerne opdatere min Denon 3806 da jeg har læst mig til at jeg så kan modtage 7.1 PCM lyd i recieveren og dermed høre TrueDH og DTS-HD lyd via en Sony BDP500 (som har TrueHD og Dts-HD dekoder indbygget) (ret mig endelig hvis jeg tager fejl)
Mit spørgsmål går på, jeg skal bruge et RS232c kabel til recieveren, men mindes ikke at have sån en port i min computer (sidder i udlandet pt. så har ik lige min desktop her) kan man få sån et kabel med USB i den ene ende og RS232c i den anden - AV connection har ik noget ?
Efter opdateringen kan jeg så overføre TrueHD/DTS-HD lyd via HDMI kabel til Recieveren (den har kun HDMI 1.1) men har i en anden tråd læst at man kan overføre LOSSLESS PCM via HDMI 1.1 og er det ikke det signal jeg får ??
Og vil jeg så få bedre lyd som jo er det hele det handler om 
Håber nogen kan svare
Jannik
|