Tilbage til HIFI4ALL.DK 11. juni 2026 | 14:05   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
TV/Projektion
 HIFI4ALL Forum : TV/Projektion
Emne Emne: Hakkende billede? (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
S.R.S
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 05 Januar 2004
Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline
Indlæg: 188
Sendt: 18 Juni 2004 kl. 17:10 | IP-adresse registreret  

Har lige fået mit 32" 100Hz Philips (16:9), 32PW8106/12, tilbage fra reparation. Bare en lakering af en spole, der var begyndt at pive. Satte selvfølgelig lige en DVD på og så lagde jeg mærke til at billedet næsten bevæger sig i hak når der panoreres. Det er lettest at se ved en langsom panorering.

Havde lige sat det på fabriksindstillinger, så ved sq ikke helt om det er noget jeg først lige har lagt mærke til eller om det er en indstilling.

Umiddelbart vil jeg tro det er fordi billedet ikke bliver vist i 100 Hz og jeg er meget sikker på, at jeg et eller andet sted har kunnet ændre mellem 50 og 100 Hz (men kan selvfølgelig ikke finde det igen...). Noget siger mig dog også det kunne være fordi billedet ikke er progressivt, men jeg tvivler sq på at forskellen på progressiv og ikke progressivt er så stor.

DVD afspilleren er en Kiss DVD500 (som jeg også  havde før reparationen). Et eksempel er fra X-Men 2, den specifikke scene jeg tænker på er lige i starten hvor Logan er ved Alkali Lake og der panoreres forbi et pigtrådshegn, der opstår en "ghost" effekt (som kendt fra TFT skærme med lav opdateringshastighed) eller hak.

Nogen der ved om det godt nok bare er 50/100Hz eller om det godt nok er fordi det ikke er progressivt?



__________________
- Den lille HiFi Gnom
Til top Vis S.R.S's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af S.R.S Besøg S.R.S's Websted
 
S.R.S
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 05 Januar 2004
Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline
Indlæg: 188
Sendt: 19 Juni 2004 kl. 17:53 | IP-adresse registreret  

Hmmm, ingen?

__________________
- Den lille HiFi Gnom
Til top Vis S.R.S's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af S.R.S Besøg S.R.S's Websted
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes