Tilbage til HIFI4ALL.DK 13. juni 2025 | 22:10   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
TV/Projektion
 HIFI4ALL Forum : TV/Projektion
Emne Emne: Projekter - Sony VPL-PX1 (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
The Dog
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 11 Juli 2004
Status: Offline
Indlæg: 28
Sendt: 11 Juli 2004 kl. 22:01 | IP-adresse registreret  

Hejs.

Er ikke lige så meget inde i projektere og kvaliteten af nye og gamle osv, men jeres expertise vil jeg gerne ha lov at "udnytte", hvis i da giver mig lov

Jeg har lige købt en Sony VPL-PX1 til 3500kr. Pæren har ca. 1500 times levetid tilbage udaf 2000. Det hele fuldte med, altså ledninger til tv, pc, stereo osv.

http://www.projectorcentral.com/Sony-VPL-PX1.htm

Det er lige de specs jeg ku finde der var mest overskuelige. Fandt først denne side efter købet, og føler lidt at det er et "røverkøb", men hvad ved jeg . Derfor vil jeg da gerne lige høre fra jer som har forstand på det om dette er ok, eller om han taget mig virkelig hårdt bagfra.....

Tak For Feedback

Til top Vis The Dog's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af The Dog
 
Bubba
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 03 Juni 2004
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 17
Sendt: 12 Juli 2004 kl. 11:12 | IP-adresse registreret  

Det lyder lige præcis som et "røverkøb".

Det er ikke en hjemmebio projektor (det er en 4:3 og med ret kraftig lysstyrke), men er (var) meget brugt som firmaprojektor. Den kan dog fint bruges som DVD projektor i ny og næ.

Til top Vis Bubba's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Bubba
 
krusell
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 04 Maj 2004
Lokalitet: Odense
Status: Offline
Indlæg: 17
Sendt: 12 Juli 2004 kl. 11:31 | IP-adresse registreret  

Som Bubba siger, så er den ikke beregnet til hjemmebiografen.

Men til 3500, med kabler, mener jeg ikke du er blevet snydt. Og den kan da også bruges til at se film med. Men mørke scener bliver den/du aldrig glad for

Til top Vis krusell's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af krusell
 
troelskn
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 11 April 2003
Lokalitet: Østjylland
Status: Offline
Indlæg: 865
Sendt: 12 Juli 2004 kl. 11:36 | IP-adresse registreret  

Jeg synes det lyder billigt.

Find du blot et gråt/mørkt lærred, så skal i nok blive gode venner, også til film. Til den pris forventede du vil heller ikke det samme som en sanyo z2 til 15k velWink.

 



__________________
Hvis kunst kræver engagement; Er moderne musik dermed kunst?
Til top Vis troelskn's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af troelskn
 
The Dog
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 11 Juli 2004
Status: Offline
Indlæg: 28
Sendt: 12 Juli 2004 kl. 12:00 | IP-adresse registreret  

He he. Det lyder skam meget godt det hele. Vidste skam godt at en projekter til 3500kr ikke ville byde på top kvali, men som sagt en film i ny og næ, kan vel aldrig skade

Men som sagt en projekter til 3500kr med tilbehør, vil jeg mene (som amatør) er et ok køb. Indtil videre har jeg set nogle Film fra min bærbar fra projekteren. Var egentlig positiv overrasket over det. En super nitte ting er at jeg ikke har noget lærred, men kun har brugt min væg med tapet ( Hvid ) som ikke er særli fedt. Men i løbet af dagen sætter jeg et stivnet lagen op som ifølge mine "beregninger" sgu virke fint i forhold til et lærred til 3000kr.

Nu får vi se. Ska nok lige melde tilbage med kvalitets forbedringen efter mit hjemmelavede lærred kommer op. Kan jo være andre også vil drage nytte af det, hvis l**tet virker

Til top Vis The Dog's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af The Dog
 
The Dog
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 11 Juli 2004
Status: Offline
Indlæg: 28
Sendt: 12 Juli 2004 kl. 12:03 | IP-adresse registreret  

Hov glemte lige noget.

ja er fuldstændig ening med at de mørke scener bliver min død..... eller ihvertfald meget tæt på. Sad og så Spiderman 2 i pænt lav Xvid kvalitet og ku næsten ikke se en skid i de rigtig mørke scener. Virkelig nederen. Kan jeg gøre noget for forbedre det? Eller hvordan skal jeg indstille min projekter med Bright og osv......?????

Til top Vis The Dog's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af The Dog
 
jisimu
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 13 Oktober 2003
Lokalitet: Odense
Status: Offline
Indlæg: 202
Sendt: 12 Juli 2004 kl. 19:25 | IP-adresse registreret  

Lige en opfordring, tag i biffen og se Spiderman 2, de effekter fortjæner en ordentlig fremvisning
Til top Vis jisimu's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af jisimu
 
Bubba
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 03 Juni 2004
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 17
Sendt: 15 Juli 2004 kl. 15:56 | IP-adresse registreret  

Selv de mest avancerede kontroller kan ikke redde en CAM optagelse fra en biograf, der derefter er compresset til XVID kvalitet. Vent til DVD'en :-) Eller endnu bedre se den i biografen ;-)
Til top Vis Bubba's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Bubba
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2025 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes